W dziale | Fakty

155 rocznica Powstania Styczniowego

Opublikowany 22.01.2018

W Lubartowie uczczono 155 rocznicę Powstania Styczniowego. Uroczyste spotkanie pt. „… Hasłem wszystkich wolność będzie i Ojczyzna nasza” zorganizowano 22 stycznia w Lubartowskim Ośrodku Kultury. Symboliczne światła pamięci zapłonęły na mogiłach powstańców. W intencji poległych odprawiona też została Msza św.  w Kościele Ojców Kapucynów.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu miasta Lubartów, duchowni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, regionaliści, członkowie Rady Seniorów, przedstawiciele placówek kultury, nauczyciele i uczniowie.

Szanowni Państwo, droga młodzieży, kiedy swoją myślą, swoim sercem sięgamy wstecz, kiedy przywołujemy pokolenia z historii naszej ojczyzny, to widzimy jak wiele osób patrzyło na swoje życie poprzez pryzmat pięknego zawołania, że po Bogu największa miłość to Polska. Dzisiaj sprowadza nas wydarzenie sprzed 155 lat, kiedy Polacy, kiedy Lubartowianie podjęli trud odzyskania wolnej Polski. Spotykamy się, aby o tych wydarzeniach w Lubartowie się dowiedzieć, aby wysłuchać informacji, aby przeżyć artystyczne doznania, abyśmy w duchu naszej wdzięczności podziękowali za to, że była świadczona ofiara z życia i cierpienie dla wolnej Polski. Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom dzisiejszego spotkania – mówił burmistrz Janusz Bodziacki.

Podczas spotkania zebrani wysłuchali wykładu na temat Powstania Styczniowego na Ziemi Lubartowskiej, który wygłosiła historyk dr Ewa Sędzimierz. A w części artystycznej zaprezentowali się laureaci festiwalu pieśni patriotycznej „Ma ojczyzna jest mi bliska”. Uroczystość poprowadziła nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie Monika Sulowska.

Sylwia Nowokuńska

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7479).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.