W dziale | Fakty

74 rocznica Powstania Warszawskiego

Opublikowany 01.08.2018

Dziś 74. rocznica Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Powstanie warszawskie to zbrojne wystąpienie Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim w trakcie II wojny światowej. Początek akcji, która rozpoczęła się 1 sierpnia 1944 roku nazywane jest godziną „W”. Działania AK miały miejsce w ramach akcji „Burza”. Oznaczało to ujawnienie oficjalnej działalności najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Było to militarne wystąpienie przeciwko Niemcom, polityczne przeciwko ZSRR. Wszystko po to, żeby zatrzymać pochód Armii Czerwonej i ostatecznej sowietyzacji Polski poprzez poprawę międzynarodowej sytuacji legalnego rządu RP.

W trakcie dwumiesięcznych walk zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Po stronie wojska polskiego straty były dotkliwe – 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów i ostrzału artyleryjskiego stolica w duże mierze została zrównana z ziemią.

Powstanie warszawskie trwało do 3 października 1944 roku. Uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, ale ze względu na olbrzymie straty ludzkie i materialne, decyzja o rozpoczęciu zrywu nadal pozostaje przedmiotem gorących polemik.

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7187).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.