Bankowcy podsumowali rok

Dzień 17 maja 2016 r. stał się datą szczególną dla Banku Spółdzielczego w Lubartowie. W lokalu „Starej Łaźni” odbyło się Zebranie jego Przedstawicieli. Na najważniejszym dorocznym zgromadzeniu, będącym najwyższą statutową władzą stanowiącą Banku, spotkało się 42 delegatów reprezentujących wszystkie osiem grup członkowskich.

Zebranie rozpoczęło się miłym akcentem, jakim było uhonorowanie osób zasłużonych dla działalności tej instytucji. Złotym Odznaczeniem „Za zasługi dla bankowości spółdzielczej” została wyróżniona pani Janina Witek, Wiceprezes Zarządu, Główny Księgowy Banku. Trzem pracownicom Banku, które w trakcie ubiegłego roku odeszły na emeryturę, to jest paniom – Barbarze Barańskiej z Sernik oraz Zofii Bil i Krystynie Jezior z Kamionki zostały przyznane pamiątkowe medale z podobizną Stanisława Staszica, założyciela m.in. Hrubieszowskiego Towarzystwa Rolniczego, uznawanego za pierwszą, polską spółdzielnię.

Sprawozdanie z działalności Banku i sprawozdanie finansowe za 2015 rok, sprawozdanie z wykonania uchwał poprzednich Zebrań Przedstawicieli wraz z propozycjami kierunków działalności Banku na rok bieżący przedstawił Prezes Zarządu Banku Władysław Mikucewicz. Sprawozdanie z działalności Rady Nadzorczej złożyła jej Przewodnicząca Wanda Włodarczyk. Opinię Niezależnego Biegłego Rewidenta z badania sprawozdania przedłożył Dyrektor Lubelskiej Delegatury Związku Rewizyjnego Banków Spółdzielczych Antoni Korzeniowski.

Jak z przedłożonych materiałów wynika, mimo niesprzyjających okoliczności i uwarunkowań zewnętrznych, utrzymujących się niekorzystnych zjawisk ekonomiczno-społecznych na obszarze działania, rosnącej dynamicznie konkurencji na rynku finansowym, w sytuacji rekordowo niskich stóp procentowych, Bank zdołał utrzymać, a nawet umocnić swoją pozycję, notując znaczący przyrost sumy bilansowej, bazy depozytowej, portfela kredytowego oraz zwiększył zakres obsługi i świadczonych usług. Obligo udzielonych kredytów na koniec roku zbliżyło się do kwoty 172,3 mln złotych, zaś wartość zgromadzonych środków osiągnęła wielkość ponad 210 mln złotych. Jego fundusze własne są na poziomie ponad 19,2 mln złotych, z czego 18,6 mln – to fundusz zasobowy, decydujący o sile ekonomicznej takiej instytucji. Bank prowadził obsługę rachunków Powiatu Lubartowskiego, Miasta i Gminy Ostrów Lubelski, Gmin Abramów, Firlej, Kamionka i Serniki oraz Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej, a także Związku Miasta i Gminy Lubartów. Obsługiwał kasowo Urząd Skarbowy w Lubartowie.

Działalność Banku nie ograniczała się jedynie do przypisanych mu czynności ustawowych. Na każdym kroku okazywał szerokie zainteresowanie sprawami społeczności lokalnej. Swoimi środkami wspomógł ponad setkę rożnego rodzaju przedsięwzięć środowiskowych, inicjatyw gospodarczych i społecznych, działalność miejscowych instytucji, organizacji oświatowych, kulturalnych, sportowych, strażackich, kobiecych, młodzieżowych, kombatanckich, emeryckich, kół i klubów, placówek użyteczności publicznej itp., uzyskując w zamian wdzięczność beneficjentów, wyrażającą się nadsyłanymi pod jego adresem podziękowaniami oraz innymi formami jej okazywania.

Rok 2015 bank zamknął sumą bilansową w wysokości 234,8 mln złotych. Przychody razem wyniosły 13,9 mln złotych, zaś poniesione koszty – 12,9 mln. W rezultacie uzyskanych przychodów oraz poniesionych kosztów osiągnął zysk brutto w kwocie blisko 963 tys. złotych.

Jak potwierdziły to oceny nadane przez uprawnione do tego instytucje zewnętrzne, w tym Komisji Nadzoru Finansowego, Banku Zrzeszającego i Związku Rewizyjnego, a także przeprowadzone niezależne audyty, sytuacja Banku jest stabilna, bezpieczna, spełniająca ustawowe oraz nadzorcze wymogi w zakresie zarządzania ryzykami, a zgromadzone w nim środki mają zapewnione wszelkie zasady ich zabezpieczenia. Dodatkowym elementem tego bezpieczeństwa jest przystąpienie Banku z końcem ubiegłego roku do Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS, wzmacniając przez to mechanizmy wczesnego ostrzegania, reagowania oraz zapobiegania sytuacjom niepożądanym.

Taka pozytywna opinia o Banku została także potwierdzona w trakcie przeprowadzonej dyskusji. Szczególnie ciepło wypowiadał się o tym, reprezentujący Bank BPS S.A., Dyrektor ds. Współpracy z Bankami Spółdzielczymi Tadeusz Walasek. Uczestnicząca w obradach Dyrektor Oddziału Concordia Ubezpieczenia Urszula Ziomek wskazała na przykład znakomitej współpracy w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, szczególnie w branży rolnictwa i jego otoczenia. Wypowiadający się w imieniu samorządowców, Wójt Gminy Serniki Stanisław Marzęda zwrócił uwagę na wielkie zaangażowanie Banku w problemy środowiskowe. Z wysokim uznaniem o pracy Banku wypowiedział się także Starosta Lubartowski Fryderyk Puła w swoim okolicznościowym liście, odczytanym przez Przewodniczącego Rady Powiatu Henryka Zdunka, który też przewodniczył Zebraniu.

Obecni Przedstawiciele pozytywnie ocenili pracę członków Rady Nadzorczej oraz całego tego organu w ramach dokonanej oceny odpowiedniości. Podjęli szereg doniosłych uchwał dotyczących zatwierdzenia rocznego sprawozdania z działalności i wykonanych zadań, zatwierdzenia sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności Rady Nadzorczej, podziału nadwyżki bilansowej oraz kierunków działalności na rok bieżący. Udzielili absolutorium członkom Zarządu za rok ubiegły. Dokonali kilku zmian w Statucie Banku. Wybrali też przedstawiciela Banku na Zjazd Przedkongresowy Polskiej Spółdzielczości.

Zabierając głos na koniec obrad, Prezes Mikucewicz złożył podziękowania wszystkim uczestnikom za aktywny udział, za podjęcie bardzo ważnych decyzji w duchu odpowiedzialności, zrozumienia oraz zainteresowania sprawami swojego Banku, który jest najstarszą instytucją finansową w powiecie i który chlubiąc się swoją historią oraz dokonaniami, będzie kontynuować ustawiczny i zrównoważony rozwój, nie zapominając o potrzebie współdziałania ze środowiskiem lokalnym, systematycznie rozwijając i doskonaląc swoją ofertę produktów i usług, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz środków depozytariuszy, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz partnerów biznesowych, czuwając nad utrzymaniem wypracowanego wspólnymi siłami pozytywnego wizerunku i godnej tylko pozazdroszczenia, tak pochlebnej opinii społecznej.

fot. Radosław Ozonek,

opracowanie: BS w Lubartowie

bank_spoldzielczy_8 bank_spoldzielczy_1 bank_spoldzielczy_2 bank_spoldzielczy_3 bank_spoldzielczy_4 bank_spoldzielczy_5 bank_spoldzielczy_6 bank_spoldzielczy_7