Barokowo po raz trzeci [video]

Wielbiciele muzyki dawnej mieli w Lubartowie swoje święto. W niedzielę 18 października III Festiwal Muzyki Kameralnej „Sempre” zorganizowała Społeczna Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina w Lubartowie.

Dyrektor Marta Migal rozpoczęła koncert od powitania słuchaczy i podziękowania gospodarzowi ks. Andrzejowi Majchrzakowi za udostępnienie Bazyliki. Na rozpoczęcie swoje słowa skierowała też do pracowników służby zdrowia, którzy tamtej niedzieli mieli swoje święto.

– Fakt, że spotykamy się w dniu pielgrzymki pracowników służby zdrowia, dopełni to święto. Państwo koicie ból, leczycie, opatrujecie rany. A muzyka to jedna ze sztuk, która tak bezpośrednio działa na naszą psychikę, na duszę. Potrafi wzruszać, bawi, wprawia w melancholię. Po raz trzeci proponujemy utwory najwybitniejszych twórców barokowych. Muzyka barokowa pasuje tu wyjątkowo. Niedawno przeczytałam piękne zdanie: „Być może te dźwięki spowodują że odłożycie dzisiejsze popołudnie na najwyższą półkę pamięci”.

W programie znalazły się utwory: A. Vivaldiego, A. Scarlattiego, J.S. Bacha, G. Telemanna.

Wystąpili soliści Filharmonii Lubelskiej im. H. Wieniawskiego, którzy są jednocześnie pedagogami szkół muzycznych regionu lubelskiego. Maciej Hankus (flet), Maciej Rysak (skrzypce), Paweł Biegiesz (obój), Szymon Krzemień (wiolonczela) i Grzegorz Siedlaczek (klawesyn). Jako pierwszy zabrzmiał koncert D-dur na flet, skrzypce i obój (basso continuo: wiolonczela i klawesyn) Alessandro Scarlattiego. Gromkie brawa wybrzmiewały po wykonywanych z pietyzmem utworach, które pozwoliły przenieść się w inną epokę. Po koncercie młodzież ze szkoły muzycznej podziękowała solistom wręczając bukiety kwiatów.

Koncert zorganizowali: Lubartowskie Towarzystwo Muzyczne i Społeczna Szkoła Muzyczna im F. Chopina. Festiwal dofinansowali: Gmina Miasto Lubartów i Powiat Lubartowski.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=unCxuJ_dWMo[/tube]

(RO)

sempre_7 sempre_1 sempre_2 sempre_3 sempre_4 sempre_5 sempre_6