W dziale | Fakty

Będzie nowe rondo

Opublikowany 16.04.2013

Powierzchnia wyspy środkowej ronda zostanie pokryta roślinnością uformowaną w sposób
widoczny na prezentowanym rysunku. Ułożony z roślin napis „Lubartów” pojawi się również
na drugim z rond wykonanych w ciągu ulicy Lubelskiej. Rysunek zieleni pokrywającej rondo
Urząd Miasta wykorzystał dzięki uprzejmości firmy Enklawa Zieleni Dariusz Pawelec, która
nieodpłatnie przygotowała projekt nasadzeń i zaprojektowała wygląd szaty roślinnej nowego
ronda. Do jej wykonania posłużą między innymi: jałowiec płożący (Blue Chip) i żywotnik zachodni „Miriam” i „Danica”.

Miasto ogłosiło przetarg na budowę nowego ronda. Powstanie ono jeszcze w tym roku na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Wierzbowa i Batalionów Chłopskich. Ułożony z roślin napis „Lubartów” pojawi się również na drugim z rond wykonanych w ciągu ulicy Lubelskiej.

Budowa ronda to kolejny etap usprawnienia komunikacji w ciągu ulic Lubelska, Rynek I i Słowackiego w Lubartowie.

Jego średnica zewnętrzna będzie wynosiła 30 m z jezdnią szerokości 5 m i pierścieniem przejezdnym szerokości 2 m. Wloty na rondo będą oddzielone od wylotów wysepkami z azylami dla pieszych.

Przewidziana jest przebudowa sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej, gazowej i teletechnicznej oraz budowa odwodnienia. Środek ronda zostanie wyniesiony o ponad metr nad jezdnią, tak jak na skrzyżowaniu ulic Piaskowa, Lubelska, Kolejowa. W ocenie projektantów jest to rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Obydwa ronda powstają na podstawie wspólnie opracowanej dokumentacji technicznej.

Zadanie będzie realizowane w partnerstwie z przedsiębiorcami działającymi na terenie Miasta i Gminy Lubartów, dla których dotychczasowe rozwiązanie komunikacyjne było uciążliwe.

Powierzchnia wyspy środkowej ronda zostanie pokryta roślinnością. Ułożony z roślin napis „Lubartów” pojawi się również na drugim z rond wykonanych w ciągu ulicy Lubelskiej.

Planowany termin zakończenia realizacji inwestycji to 15 października 2013 r.

Miasto podpisało umowę na dofinansowanie zadania  z Wojewodą Lubelskim w wysokości 50 procent kosztów kwalifikowanych, tj. do kwoty 1 427 000 złotych z Programu Wieloletniego pod nazwą „Narodowy  Program Przebudowy Dróg  Lokalnych  – Etap II Bezpieczeństwo– dostępność – rozwój”.

Katarzyna Wójcik

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (918).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.