W dziale | Fakty

Bezpłatne porady dla seniorów – „Czas na 5”

Opublikowany 25.08.2016

Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Lubartowie bierze udział w projekcie „Czas na 5”. To bezpłatne porady prowadzone przez seniorów dla osób 60+ w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020 .

 

Głównym celem projektu „Czas na 5” jest aktywizacja Seniorów w woj. lubelskim i stworzenie im warunków do świadczenia wolontariatu wewnątrzpokoleniowego i samopomocy w obszarach tematycznych, które w dużym stopniu dotyczą osób starszych. W pierwszym etapie projektu stu Seniorów-Liderów odbyło szkolenia przygotowujące ich do prowadzenia poradnictwa na rzecz innych osób starszych w swoich środowiskach. Przeszkoleni Seniorzy, w oparciu o zdobytą wiedzę, a także o swoje wcześniejsze doświadczenia zawodowe i osobiste, udzielać będą konsultacji/poradnictwa innym Seniorom. Takie porady będą udzielane w 10 Punktach Porad, zlokalizowanych w Centrach Zagospodarowania Aktywnych Seniorów w 10 miastach woj. lubelskiego: Lubartowie, Biłgoraju, Chełmie, Hrubieszowie, Kraśniku, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim, Radzyniu Podlaskim, Włodawie oraz Zamościu. W ramach projektu można uzyskać pomoc w następujących dziedzinach: Senior Aktywny (jak i gdzie skorzystać z ofert kulturalno – oświatowych); Senior w Urzędzie (jak rozwikłać skomplikowane sprawy administracyjno – urzędowe); Senior Dietetyk (jak zdrowo się odżywiać w wieku 60+); Senior Psycholog (jak godnie się starzeć) i Senior Animator (wspólne zajęcia integracyjne). Z porad i wydarzeń zorganizowanych w projekcie „Czas na 5” skorzysta łącznie ok. 1000 osób 60+. Dla Seniorów-Liderów przewidziano też wyjazdy motywacyjne, stanowiące okazję do wymiany doświadczeń pomiędzy poszczególnymi Punktami oraz do integracji wewnątrzpokoleniowej. Trwałym efektem realizacji projektu będą m.in. poradniki dobrych praktyk zawierające odpowiedzi na najczęściej zadawane w Punktach Porad pytania starszych osób. Uroczystym podsumowaniem projektu będzie Gala Wolontariatu, zorganizowana dla Seniorów z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. Projekt potrwa do 31 grudnia br.

Projekt „Czas na 5” realizowany jest w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020. Szczegółowe informacje w biurze PCK Odział Rejonowy w Lubartowie przy ul. Mikołaja Reja 14 i na www.seniorpck.pl

SN

czas n 5

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6919).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.