W dziale | Fakty, Wywiady

Co ze ścieżkami rowerowymi?

Opublikowany 05.06.2013

DSC_9742Trzy pytania do burmistrza Janusza Bodziackiego

W związku z wymianą szaty zieleni przy głównej arterii miasta pojawiły się pomysły na budowę ścieżki rowerowej przy ul. Lubelskiej. Czy taka ścieżka w tym miejscu może powstać?

– Najdziwniejsze jest to, że takie pomysły pojawiły się teraz w głowach tych, którzy nie tak dawno, bo kilka lat temu, zlecili opracowanie dokumentacji przebudowy ulicy Lubelskiej i Słowackiego wraz z chodnikami. Dokumentacje takowe w 2009 roku zatwierdzili i wykazując swój najwyższy „profesjonalizm” zapomnieli zaprojektować chociażby 1 mb ścieżki rowerowej. Ja podjąłem decyzję o wymianie drzew, po pierwsze stwarzających zagrożenie dla pieszych i kierowców poprzez linię posadzenia, a po drugie – corocznie mocno kaleczonych przez konieczną „kosmetykę” korony. Dla celów poprawienia estetyki ulicy wzbogaciliśmy teren zielony inną roślinnością , natomiast drzewa zostały posadzone w jednej linii i możliwie najbliżej krawędzi jezdni. Nie projektowaliśmy przebudowy jezdni i chodników w kontekście ścieżek rowerowych tylko na tym krótkim odcinku Lubelskiej. Jestem przekonany, że projektanci tam gdzie teren nie pozwoli, nie będą „kreślić” ścieżek przy jezdni. Dodatkowo na problem należy spojrzeć w ujęciu ścieżek w całym mieście.

Gdzie takie ścieżki mogą powstać?

– Oczywiście ścieżki rowerowe zaprojektujemy wszędzie tam, gdzie przepisy i warunki terenowe na to pozwolą, aby umożliwić bezpieczne przemieszczanie się rowerzystów. Jeżeli natomiast chociażby z przyczyn finansowych ich budowa nie będzie mogła być zrealizowana w jednym podejściu, inwestycja zostanie podzielona na etapy.

Co jest robione w tym kierunku?

– Mam świadomość wagi organizacji ścieżek rowerowych w mieście, dlatego też złożyliśmy wniosek na sfinansowanie dokumentacji ścieżek w całym mieście oraz – co jest też ważne- z „wyjściem poza miasto”. Wniosek w ramach funduszy norweskich podlega obecnie ocenie i natychmiast, gdy tylko nastąpi rozstrzygnięcie, będziemy podejmować kolejne działania.

Pytała Aleksandra Jędryszka

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (918).


Skontaktuj się z autorem

Komentarze do artykułu (4)

 1. Dariusz:

  buhaha, z niego taki polityk ja ze mnie ksiądz.!

 2. pan:

  Koniecznie proszę nie zapomnieć podczas opracowania planu o ścieżce przy Łąkowej i Piaskowej jak ekipa z chodnikiem ruszy. TEREN ŁADNY I SZEROKO PUKI CO 🙂

 3. zyx:

  Aż się prosi, żeby poprowadzić ścieżkę wzdłuż torów, najlepiej od strony miasta. Miejsca pod dostatkiem, a wygodnie i bezpiecznie można przejechać wzdłuż całego Lubartowa. Nie ma też problemu z zaprojektowaniem kilku odnóg od tej ścieżki wiodących do centrum, np wzdłuż ul.Nowodworskiej, Lipowej, koło cmentarza i kilka innych.

 4. pan:

  git pomysł ZYX

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.