CSK zaprasza od 6 czerwca

6 czerwca, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie ponownie otworzy swoje drzwi dla widzów i zwiedzających. W ramach otwarcia z szczególności zapraszamy serdecznie:

 

1.     Pokazy artystyczne Fundacji Sztukmistrze

Termin: 6 czerwca 2020, godz. 17:15

Przestrzeń: Plac Teatralny (możliwość przeniesienia wydarzenia do Foyer Sali Operowej na wypadek deszczu)

W ramach około 30-minutowej prezentacji odbędą pokazy akrobatyczne oraz żonglerskie.

2.     Wernisaż wystawy Amadeusza Popka „Pomiędzy ilustracją a abstrakcją”

Wernisaż: 6 czerwca 2020, godz. 18:00

Ekspozycja dostępna do 30 września 2020
Przestrzeń: Ciche Kąty +1

Wystawa prezentuje prace graficzne i rysunkowe, stworzone przez artystę na przestrzeni kilku ostatnich lat. W tym roku przypada okrągły jubileusz pracy twórczej dra Amadeusza Popka. Wystawa ukazuje kilkadziesiąt prac graficznych wykonanych w technice serigrafii, ale nie tylko. Swoje miejsce w galerii znajdują również rysunki piórkiem. Artysta dzieli się z odbiorcami swoją wizją artystyczną, która zawiera w sobie zarówno elementy bliższe ilustracji – bardzo narracyjnej,  jak i ascetyczne, ale bogate w wartości czysto graficzne, strukturalne i  symboliczne. 

3.     Kino CSK „Pojedynek na głosy”

Termin: 6 czerwca 2020, godz. 19.00

Przestrzeń: Sala Kinowa

W pierwszy weekend czerwca zapraszamy na wzruszający i dający nadzieję film „Pojedynek na głosy”. To cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” –  Petera Cattaneo.

Bilety dostępne w Kasie CSK oraz na stronie bilety.spotkaniakultur.com.

4.     Pokaz świateł oraz pokaz ognia Fundacji Sztukmistrze

Termin: 6 czerwca 2020, godz. ok. 21.00

Przestrzeń: Plac Teatralny CSK

Płomienny pokaz zrealizowany przez Fundację Sztukmistrze połączony z grą świateł scenicznych przygotowaną przez zespół Centrum Spotkania Kultur.

 

Zapowiedzi najbliższych wydarzeń w czerwcu

1.     Akademia Kina CSK

Termin: 4 czerwca 2020, godz. 19.00

Zapraszamy do Akademii Kina CSK!

Już w najbliższy czwartek o godz. 19.00, kolejne warsztatowe spotkanie dla kinomanów. Temat wykładu i dyskusji: „Bohaterki – te dobre, te złe i te skomplikowane”. Born sexy yesterday, Smerfetka, manic pixie dream girl, femme fatale, cool girl, smart girl, nasty woman… Lista tropów, którymi opisać można bohaterki filmów i seriali jest długa. Każdy z nich obejmuje kobiety i dziewczyny z przeróżnych historii, nierzadko pisanych z męskiej lub męskocentrycznej perspektywy. To się zmienia, rzecz jasna. Schematy narracyjne i klisze nie mogą usypiać naszej czujności, warto więc dbać o klarowność krytycznego spojrzenia. Fakt faktem, że kiedy genderowe okulary nasuną się na nos to nie da się ich zdjąć… Zostaliście uprzedzeni. Sięgając zatem po narzędzia krytyczne przyjrzymy się bacznie bohaterkom popkultury. Prowadząca: Kaja Klimek.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: https://bit.ly/2WKpVAj .

Harmonogram wykładów w czerwcu:

11 czerwca 2020 – „W obliczeniach był błąd – polskie filmy fantastycznonaukowe” (część II)

18 czerwca 2020 – „Nie tylko szata kolorystyczna – kostium a kreowanie bohatera”

25 czerwca 2020 – „W obliczeniach był błąd – polskie filmy fantastycznonaukowe (część III)”

2.     Koncert Piotr Schmidt Quartet feat. Wojciech Niedziela Tribute to Tomasz Stańko (w ramach cyklu Jazz w CSK)

Termin: 18 czerwca 2020, godz. 20.00

Przestrzeń: Klub Muzyczny CSK

Wybitny trębacz jazzowy – Piotr Schmidt wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG – Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas), stworzyli autorski program muzyczny, który znalazł się w najnowszym albumie kwartetu „Tribute to Tomasz Stańko”. Album jest ukłonem i hołdem dla nieżyjącego mistrza polskiego jazzu – Tomasza Stańki. Na koncercie będzie można usłyszeć niezwykłe aranżacje największych utworów jazzmana.

Bilety dostępne w kasie CSK oraz na stronie bilety.spotkaniakultur.com.

3.     XVII Koncert Chwały Totus Tuus

Termin: 11 czerwca 2020, godz.19.30

Przestrzeń: Sala Operowa CSK

W tym roku organizatorzy zapraszają przed ekrany telewizorów, radioodbiorniki i monitory. Z powodu pandemii tegoroczne spotkanie w wieczór Bożego Ciała będzie miało charakter online. Na scenie Sali Operowe CSK pojawią się dobrze znani artyści z Gospel Rain na czele, ale będą też tancerze i multimedia, tak aby wszystko stworzyło wyjątkowe widowisko. Punktem kulminacyjnym będzie adoracja Najświętszego Sakramentu. 18. Koncert Chwały odbywa się pod hasłem Totus Tuus i poświęcony jest św. Janowi Pawłowi II. To będzie internetowy koncert z okazji obchodów roku św. Jana Pawła II. Nie zabraknie więc Jego nauczania, słów, które nam zostawił i obrazów, które wciąż obecne są w naszych wspomnieniach.

4.     Kino CSK

Już 6 czerwca wreszcie będziemy mogli wrócić do kin. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, po długiej przerwie otwieramy Kino CSK. W pierwszy weekend czerwca zapraszamy na wzruszający i dający nadzieję film „Pojedynek na głosy”. To cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, aby być na bieżąco z repertuarem i niespodziankami, jakie dla Was szykujemy. Bilety do nabycia na bilety.spotkaniakultur.com oraz w kasie Centrum Spotkania Kultur.

Harmonogram Kina CSK:

6-7 czerwca 2020, godz.19.00 – „Pojedynek na głosy”

12-13 czerwca 2020, godz. 19.00 – „Zdrajca”

14 czerwca 2020, godz. 17.00 – „Zdrajca”

19-20 czerwca 2020, godz. 19.00 – „Nasz czas”

21 czerwca 2020, godz. 17.00 – „Nasz czas”

26-27 czerwca 2020, godz. 19.00 – „Eastern”

28 czerwca 2020, godz. 17.00 – „Eastern”

5.     Wystawa „Siła, masa, rzeźba” Prolog

Termin: 19 czerwca -10 lipca 2020

Przestrzeń: City Project -1

Wernisaż: 19 czerwca 2020, godz. 17:00

Od kilkunastu lat Zakład Rzeźby i Ceramiki Wydziału Artystycznego UMCS organizuje Festiwal Ceramiczny. Tegoroczna edycja planowana była na termin 18-20 czerwca. Niestety, w związku z panującą na świecie sytuacją, musi zostać odłożona na najbliższy możliwy, choć nieokreślony termin.

Prezentowana w gościnnych wnętrzach CSK wystawa jest więc Prologiem, czyli przeglądem prac gospodarzy przyszłego festiwalu, wykładowców Wydziału Artystycznego UMCS: dr hab. Alicji Kupiec, dra hab. Zbigniewa Stanucha, mgra Radosława Skóry oraz mgr Oliwii Beszczyńskiej.

6.     Wystawa z okazji jubileuszu pracy twórczej: Wojciech Mendzelewski, Agnieszka Jankowska, Jan Ferenc.

Termin: 25 czerwca-1 sierpnia 2020

Przestrzeń: Galeria Wystaw Czasowych -1

Wernisaż: 25 czerwca, godz.:17:00

Szczegóły wkrótce.

Bieżące wystawy

1.     NeonArt – festiwal sztuki i projektowania neonów”

Termin: do 30 czerwca 2020

Przestrzenie CSK

NEONart, to unikalny w skali Polski (i zapewne świata) projekt, w którym 18 twórców zaprojektowało neony artystyczne dla jednego miasta!

Zaprosiliśmy do Lublina jednych z najlepszych polskich twórców działających na styku typografii, grafiki, ilustracji i designu! W trakcie rezydencji artystycznej poznali Lublin, jego historię, ludzi i krajobrazy. Efekt tych inspiracji można oglądać na jedynej tego typu wystawie w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur: 14 neonów autorstwa m.in.: Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej, Patryka Hardzieja, Kolektywu Senna, Michała Lewkowicza, Michała Loby, Olka Modzelewskiego, Tomasza Pieńczaka, Jacka Rudzkiego, Pawła Ryżko, Konrada Smolarskiego, Studia Full Metal Jacket oraz Studia UVMW.

2.     Wystawa prac Lecha Majewskiego w Galerii Saskiej

Termin: do 26 czerwca 2020

Galeria Saska (ogrodzenie Ogrodu Saskiego w Lublinie)

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym grafikiem i plakacistą Lechem Majewskim, uważanym za jednego z twórców i opiekunów Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, projektuje książki w Polsce i Niemczech, zajmuje się również tworzeniem ilustracji literatury dziecięcej.

Wystawa zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

3.     Sklepik Kulturalny CSK

Sklepik Kulturalny CSK to miejsce stworzone z myślą o książkach, ale nie tylko. Reportaż, dokument, biografia, sztuka, design, nauka czy kulinaria to tylko niektóre z dziedzin, dostępne na półkach sklepiku. W ofercie znajdziecie również olbrzymi wybór książek dla najmłodszych. Sklepik oferuje również autorskie koszulki, printy, gry edukacyjne gadżety i nietypowe pamiątki z Lublina. Szczególnie polecamy tegoroczny miód z Miejskiej Pasieki Artystycznej!

Sklepik Kulturalny otwarty codziennie w godz. 10.00-18.00.

4.     Tarasy widokowe CSK

Tarasy to idealne miejsce na podziwianie panoramy Lublina, ale nie tylko. To tutaj znajduje się Miejska Pasieka Artystyczna oraz łąki kwietne. Zapraszamy wszystkich na podniebne spacery. 

Tarasy widokowe otwarte codziennie w godz. 8.00-21.00.

5.   MOJEeKINO

Wychodząc naprzeciw potrzebom dzielenia się emocjami, wspólnego doświadczenia i przeżywania kultury, Stowarzyszenie Kin Studyjnych powołało do życia największą na świecie platformę wirtualnych kin – MOJEeKINO.PL. Również Kino CSK ma tu swoją internetową salę z wyselekcjonowanym repertuarem!

Już teraz zapraszamy na dostępny wyłącznie na platformie MOJEeKINO.PL 26. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów! Tylko do 7 czerwca można oglądać najlepsze filmy docenione przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji czy Toronto, a także  nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. Duża część z nich to przedpremiery lub polskie premiery.
Filmy dostępne na: 
https://mojeekino.pl/show/festiwal-wiosna-filmow

Poza tym w aktualnym repertuarze wirtualnego Kina CSK znajduje się ok. 40 znakomitych filmów, które można oglądać w dowolnym czasie i miejscu! Oglądając filmy w naszej wirtualnej sali, widzowie wspierają funkcjonowanie i rozwój swojego lokalnego kina – Kina CSK!

Andrzej Goliszek