Ćwiczenia terenowe w Tatrach

W dniach 22 – 27.05 uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uczestniczyli w ćwiczeniach terenowych w Tatrach. Wyjazd ten odbył się m. in. dzięki objęciu klas z rozszerzeniem z biologii i geografii honorowym patronatem TOPR-u.

Uczestnikami wycieczki byli uczniowie z klas Ic, Ia, IIe, IIh oraz IIa, wśród nich członkowie SKKT „AZYMUT”. Głównym organizatorem ćwiczeń terenowych w Tatrach od kilku lat jest nauczycielka geografii w II LO – Katarzyna Płaszczewska. Przewodnikami po szlakach górskich byli: Michał Ślusarczyk, Jakub Hornowski oraz Michał Trzebunia.

Pierwszy dzień upłynął nam na zwiedzaniu Doliny Kościeliskiej. Poznaliśmy jej budowę geologiczną oraz ciekawostki dotyczące życia górali. Zapoznaliśmy się ze zjawiskami krasowymi, które naocznie mogliśmy obserwować. Po przejściu przez jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę, co dla niejednego z nas było nie lada wyzwaniem, udaliśmy się nad Smreczyński Staw.

Następnego dnia wybraliśmy się do Doliny Pięciu Stawów, a stamtąd przez Świstówkę nad Morskie Oko. Pan Jakub Hornowski przedstawił nam akumulacyjną i erozyjną działalność lodowców. Podczas tej wędrówki wielu z nas pokonało lęk na niebezpiecznych szlakach.

Trzeciego dnia podzieliliśmy się na dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Ci, którzy czuli się na siłach i wybrali grupę rozszerzoną, zdobyli Giewont, Kopę Kondracką i Kasprowy Wierch. W drodze podziwialiśmy przepiękne widoki, a przewodnik bardzo ciekawie opowiadał nam historie oraz przedstawiał budowę geologiczną gór. Kiedy po kilku godzinach marszu po ścieżkach z kamieni i wspinaniu się po łańcuchach dotarliśmy na szczyt Giewontu, wszyscy byli bardzo zadowoleni, chodź zmęczeni. Na Kasprowym Wierchu w Obserwatorium Meteorologicznym pan Michał Trzebunia wygłosił pogadankę na temat „Zjawiska meteorologiczne w górach” oraz zapoznał nas z przyrządami meteorologicznymi. Grupa podstawowa spokojnym marszem podeszła pod Giewont i przez Halę Kondratową dotarła do Kuźnic.

Kolejnego dnia część z nas po ponownym podziale na grupy udała się na Czerwone Wierchy, a część nad Czarny Staw Gąsienicowy. Zmarznięci i przemoczeni po drodze powrotnej chętnie skorzystaliśmy z basenów termalnych w zakopiańskim Aqua Parku.

Ostatniego dnia mieliśmy możliwość zwiedzania siedziby Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, zapoznania się ze sprzętem medycznym i lawinowym potrzebnym w górach. Wysłuchaliśmy wykładu poruszającego tematy: „Powstanie TOPR-u” oraz „Wypadki w górach”.

Pomimo wielu trudów związanych z wędrówką i warunkami pogodowymi, daliśmy radę i czerpaliśmy z górskich wędrówek wiele satysfakcji. Ta wycieczka w Tatry pozostanie niezapomniana dla wielu z nas i jesteśmy pewni, że każdy z nas czeka już na następną okazję, aby wziąć udział w kolejnym wyjeździe.

4 Weronika Demucha, Iga Topyła Ic1.1413

1 1.1311
3
5 6 7 8 9 10