Docenieni za działalność kulturalną

Święto miasta było  okazją do przyznania nagród burmistrza Lubartowa. Za działalność kulturalną wyróżnieni zostali Monika Stężycka – Sykut, Społeczna Szkoła Muzyczna, Joanna Pszczoła oraz Patryk Kuś.

Statuetki oraz podziękowania wręczył burmistrz Krzysztof Paśnik. Otrzymali je:

1. MONIKA STĘŻYCKA – SYKUT


Jest członkiem Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubartowie od r. 2008. Początkowo jako muzyk – grając na waltorni brała czynny udział w próbach, koncertach i wszystkich wydarzeniach uświetnianych przez Orkiestrę. Od prawie 4 lat jest Prezesem Zarządu Stowarzyszenia. Od tego czasu wyznacza kierunek rozwoju orkiestry i jest współtwórczynią wielu sukcesów zespołu. A są to sukcesy w regionalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i przeglądach orkiestr dętych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Pani Moniki, Kapelmistrza oraz członków zespołu mieszkańcy naszego miasta mogą podziwiać występy orkiestry, m.in. w czasie koncertów na miejskim Rynku, w kościołach z okazji świąt narodowych i religijnych, koncertów kolęd czy podczas Dni Lubartowa.
Z inicjatywy m.in. Pani Prezes został wdrożony projekt „Młoda Orkiestra”, w ramach którego doskonalone są umiejętności muzyczne młodych adeptów Orkiestry.

2. SPOŁECZNA SZKOŁA MUZYCZNA I i II st. im. F.Chopina


W tym roku szkoła obchodzi 20 – lecie działalności. Obecnie uczy się w szkole 73 uczniów. Szkoła prowadzi klasę gitary, fortepianu, skrzypiec, fletu, perkusji i akordeonu. Nauczyciele i uczniowie szkoły od lat czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta, uświetniają występami imprezy miejskie, uroczystości religijne i państwowe. Do najważniejszych wydarzeń cyklicznych należą : „Kulturalna Wiosna”, „Audycje muzyczne dla najmłodszych”, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Kameralnej „SEMPRE” czy „Muzyczne Spotkania” dla seniorów. Większość absolwentów szkoły II stopnia kontynuuje naukę studiując muzykologię, reżyserię dźwięku czy wychowanie muzyczne. Uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej są laureatami wielu konkursów o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Znana jest w naszym mieście dobra współpraca szkoły z placówkami oświatowymi, instytucjami kultury, stowarzyszeniami miasta. W ciągu 20 lat działalności do Społecznej Szkoły Muzycznej uczęszczało blisko 500 uczniów.

3. JOANNA PSZCZOŁA 


Piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i prezenterka radiowa w Radio Bruzz Bruksela od r. 2008. Tworzy pod pseudonimem artystycznym JooBee Project. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w szkole średniej, śpiewu uczyła się m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury. W r. 2010 wzięła udział w XIX Międzynarodowym Festiwalu Polskiej Piosenki MALWY – zajęła tam II miejsce w kategorii Grand Prix. W roku 2014 Joanna była uczestniczką popularnych programów muzycznych The Voice of Poland oraz Must Be the Music. W tym samym roku zdobyła IV miejsce na Międzynarodowym Festiwalu The Voice of Polonia 2014. Aktualnie Joanna pracuje nad projektem związanym z promocją kulturalną miasta, kręcony jest teledysk, który będzie wydany we wrześniu 2019 roku. Artystka chce w teledysku pokazać – nie tylko w Polsce, ale i w Europie – swoje rodzinne strony i podzielić się pięknem naszego miasta oraz Muzeum w Kozłówce.

4. PATRYK KUŚ
W tym roku przypada 10 – lecie działalności animacyjnej Pana Patryka w naszej miejscowości. Jest doktorantem kulturoznawstwa na UMCS, animatorem kultury, edukatorem, stypendystą Ministra Kultury z zakresu animacji i edukacji kulturalnej w 2015 r. Prezes Fundacji My Evergreen, pomysłodawca L`ART. Festiwal-u. Od 2010 do 2012 r. pracował jako instruktor teatralny w Lubartowskim Ośrodku Kultury, prowadził warsztaty teatralne , tworzył eventy kulturalne. Z inicjatywy Pana Patryka W ramach fundacji My Evergreen zrealizowano 4 edycje L`ART Festiwalu, w ramach których nasze miasto odwiedziło już ponad 100 artystów z Polski i świata, odbyły się panele dyskusyjne „Co z tą kulturą?”, warsztaty filmowo – dziennikarskie, pojedynek hip – hopowy 2015, koncerty znanych oraz lokalnych artystów. Zaangażowanie Patryka wżycie społeczne miasta zaowocowało m.in. powstaniem wiaty grillowej nad Wieprzem.

(kw)