Duch ochoczy i ciało też… niezwykły tydzień w II LO

Pierwszy tydzień czerwca młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie przyniósł niezwykłą ofertę edukacyjną. Szkoła opustoszała, gdyż większość uczniów ruszyła w poszukiwaniu wycieczkowych przygód.
Jako pierwsi wyjechali uczniowie z klas pierwszych i drugich, którzy wraz z opiekunami p. Katarzyną Płaszczewską, p. Elżbietą Mizio i p. Ewą Sławińską, wybrali się na wyprawę w Tatry.

f7f141925107dfafb5063358519d60c0
Zajęcia terenowe z geografii odbyły się w dwóch grupach. Obie pracowały pod czujnym okiem przewodników tatrzańskich p. Michała Ślusarczyka i p. Michała Trzebuni. Grupa zaawansowana pokonała dystans 86 km i przewyższenia ok. 5000 m., a druga 67 km i przewyższenia ok. 3500 m., zdobywając szczyty Wołowiec, Jarząbczy Wierch, Kończysty Wierch, Starorobociański Wierch, Giewont, Kondracką Kopę, Kasprowy Wierch, Przełęcz Karb oraz doliny Chochołowską, Kościeliską, Kondratową, Małej Łąki, Jaworzynki i Gąsiennicową. Oprócz zajęć w górach młodzież odwiedziła stację meteorologiczną na Hali Gąsiennicowej i bazę śmigłowca TOPR oraz przeżyła wspaniałą przygodę w Słowackim Raju.

eef68b8f56c5866df16d6f015fe4c29a
 

Zupełnie inny kierunek podróży obrali uczniowie z klas: I B i I G. Pod opieką pań: Anny Okrasińskiej i Anny Przybysławskiej zwiedzali Roztocze. Byli między innymi Zamościu i rezerwacie „Szum”.
Kolejna grupa zawędrowała nad Bałtyk. Drugiego czerwca klasa 2 C wraz z wychowawczynią, panią M. Milanowską – Jednous, wyruszyła w długą podróż do miejscowości Jantar, gdzie uczniowie zamieszkali w pensjonacie „Pod Kotwicą”. Czerwcowe dni młodzież  spędzała na kąpielach w morzu, spacerach do ujścia Wisły oraz  wypoczywając w słońcu. Ważnym punktem wyjazdu było także zwiedzanie Gdańska, którego Starówka nieustannie budzi zachwyt i zachęca do kolejnych odwiedzin.
Natomiast czwartego czerwca ekipa z 2 G uzupełniona o kilku uczniów z 2 B wyruszyła z panami: Adamem Sabatem, Rafałem Wrotkowskim i Przemysławem Oniszczukiem w Tatry. Pogoda nie zapowiadała się zbyt dobrze, ale Opatrzność zlitowała się nad wędrowcami i kolejne dni przyniosły idealną dla górskich spacerów aurę. Tak wycieczkę wspominają uczniowie: Pierwszego dnia naszym celem było Zelene Pleso. Droga w górę nie była zbyt uciążliwa. Gdy dotarliśmy do schroniska podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna miała zmierzyć się z trasą trudniejszą, druga z łatwiejszą. Były to jednak tylko pozory. Druga grupa zmagała się ze wspinaczką i powalonymi drzewami, czego nikt nie przewidywał. Na szczęście towarzyszyli nam niezłomni: „Rafi” i „Przemo”. Kolejny dzień to wyprawa do „Słowackiego Raju”. Nazwa kusząca, jednak sama trasa to bardziej park linowy niż wybrukowany deptak. Mimo wielu przeszkód cała grupa pokonała planowaną drogę. Nie obyło się bez kąpieli i upadków, ale kto by się tym przejmował. Ostatniego dnia w drodze powrotnej zajechaliśmy do Krakowa. BYŁO SUPER.
W niezwykłą podróż ruszyli także członkowie SKTK AZYMUT. Zaczęło się od propozycji nauczycielki geografii pani Katarzyny Płaszczewskiej, która kilkakrotnie Gruzję odwiedziła i marzyła, aby zabrać tam uczniów. Po sporządzeniu planu i kosztorysu uczniowie, którzy się zgłosili, zaczęli przygotowania do wyprawy. Zaplanowany na początek czerwca wyjazd wymagał wiele pracy, jednak po obejrzeniu zdjęć i wysłuchaniu opowieści o tym pięknym kraju, każdy odliczał dni do odlotu. Oprócz typowo turystycznego charakteru wyprawy, wyjazdowi przyświeca cel charytatywny –  przekazanie darów dla dzieci z domów dziecka. Niewątpliwie wyjazd ten dla 12 osób z II LO będzie wyjątkowy, a uczestnicy wrócą z niesamowitymi wspomnieniami. Patronat honorowy nad wyprawą objął Burmistrz Miasta Lubartów oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.

9d7db31b152b0e1338e5b3e81a5f8f74