Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej nr 3

Poniedziałek, 26 listopada  był niezwykłym dniem przynajmniej dla niektórych uczniów naszej szkoły. Pani Ewa Abramek i pani Kinga Grzelak zaproponowały dzieciom z pięciu klas drugich niezwykłą lekcję w bibliotece szkolnej, w której głównym bohaterem był… pluszowy miś. Okazją do zorganizowania takiej imprezy w bibliotece był obchodzony oficjalnie od 16 lat Światowy Dzień Pluszowego Misia, który w tym roku wypadł akurat w niedzielę. My postanowiłyśmy święcić ten dzień następnego dnia. Każda klasa II podczas jednej godziny lekcyjnej, w odświętnie udekorowanej czytelni, uczestniczyła w wielu zabawach przygotowanych przez organizatorki.

Tym razem do biblioteki nie można było nie trafić, bo wiodły do niej wyraźne „ślady niedźwiedzi”, po których wszystkie zaproszone klasy podążały. Wejściówką na imprezę było przybycie tego dnia do szkoły ze swoim ulubionym pluszakiem. Każdy uczeń zajmował miejsce w drużynie Misia Uszatka, Misia Paddingtona, Misia Coralgola, Kubusia Puchatka, Misia Yogi czy Maszy i Niedźwiedzia, w zależności od tego, co sobie wylosował.

Spotkanie z misiem rozpoczęło się od krótkiej historii pluszowego misia, przedstawionej przez panią Kingę Grzelak. Zanim przystąpiliśmy do rywalizacji grupowej dzieci dowiedziały się jeszcze kilku ważnych faktów z życia pszczół – producentów miodu. Na własne oczy zobaczyły kilka akcesoriów pszczelarza, a były to: ramka, na której produkowany jest miód, tzw. ulik weselny, specjalny kapelusz, rękawice i dymiarka.

W dalszej części imprezy członkowie wszystkich misiowych drużyn przystąpili do wykonywania różnych zadań zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Było wyjadanie miodu z talerzyka, ale bez pomocy rąk, rozwiązywanie misiowych zagadek, rysowanie misia poprzez łączenie kolejnych liter alfabetu, a także rysowanie portretu misia przez rysownika z zawiązanymi oczami, ale z „podpowiadaczem” (powstały tu czasami bardzo zaskakujące portrety pluszaków), układanie puzzli z misiami panda, a także wybranie poprawnego ortograficznie podpisu słoika z miodem.

Impreza odbywała się w bibliotece, dlatego nie mogło zabraknąć głośnego czytania książki. Pani Ewa Abramek odczytała fragment jednego z rozdziałów „Kubusia Puchatka” A.A. Milne’a. Dla chętnych było do wykonania zadanie domowe. Należało doczytać rozdział i odpowiedzieć na pytanie, gdzie Kubuś Puchatek znalazł ogon zgubiony przez Kłapouchego. Wpłynęło ponad 40 odpowiedzi i wszystkie były poprawne!

Drugoklasiści dowiedzieli się też, że oprócz misiów bajkowych istnieją też prawdziwe niedźwiedzie. Po krótkiej informacji przedstawionej przez organizatorki o niedźwiedziach polarnych, brunatnych, misiach panda i koala, dzieci miały do rozwiązania quiz ze znajomości zwyczajów tych zwierząt. Zadaniem domowym dla całej klasy było pokolorowanie portretów misia z książką. Za aktywny udział w Dniu Misia Pluszowego, cała klasa otrzymała „Certyfikat uczestnictwa” w imprezie.

Całej uroczystości towarzyszyły dwie wystawki książek. Jedna dotycząca książek o misiach bajkowych, a druga pokazująca prawdziwe życie niedźwiedzi. Dodatkowo każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w specjalnej fotobudce z misiem.

Na zakończenie imprezy dzieci uroczyście składały przysięgę swoim misiom, a po niej organizatorki zaprosiły je na „małe co nieco”, czym okazały się pierniczki w formie misia. Sądząc po reakcjach dzieci impreza promująca działania biblioteki szkolnej i integrująca całą klasę udała się.

Ewa Abramek