Dzień Ziemi w II LO

22 kwietnia uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie z klas z rozszerzeniem z geografii wzięli udział w warsztatach z okazji „Dnia Ziemi” zorganizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Celem spotkania było przybliżenie młodzieży zagadnień dotyczących naszej planety. Miejsce spotkania było nietypowe – Planetarium. Temat wiodący koncentrował się na zagadnieniu: „Dlaczego mamy dzień i noc”. Całe spotkanie poprowadził mgr Grzegorz Bukowski. Na początku uczniowie obejrzeli krótki film o wszechświecie, a następnie podziwiali zdjęcia wykonane teleskopem Hubla. Poznali także wiele ciekawostek na temat meteorytów, obiektów galaktycznych czy „spadających gwiazdach”. Dowiedzieli się również, na czym polega misja sondy kosmicznej „Casini”.

Kolejne warsztaty, w których uczniowie wzięli udział: „Meteorologia dla opornych, czyli jak nie żałować, że parasol został w domu”, poprowadzone zostały przez panów Bartka Wronę i Mateusza Kapitana. W tej części zajęcia poświęcone były szeroko pojętej meteorologii. Młodzież dowiedziała się, które chmury powodują deszcz, a które zapowiadają ładną pogodę, co zwiastują niże i wyże baryczne oraz jaką pogodę przynoszą poszczególne masy powietrza i fronty atmosferyczne.

Kolejne warsztaty poświęcone były glebom. Ta część zajęć wzbudziła wśród uczniów duże zainteresowanie, ponieważ w czasie ich trwania prowadzący przeprowadzali doświadczenia dotyczące właściwości fizycznych i chemicznych gleb.

Jednak najważniejszym punktem wizyty na UMCS było spotkanie z Krzysztofem Wielickim, legendą światowego himalaizmu, który jako piąty człowiek na Ziemi zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Polski wspinacz z niezwykłym zapałem i poczuciem humoru opowiadał o swoich górskich wyprawach, dzięki którym poznał prawdziwych przyjaciół, a także nauczył się tak bardzo potrzebnej w życiu tolerancji i pokory. Krzysztof Wielicki wskazał też pasję jako czynnik warunkujący osiągnięcie sukcesu. Zachęcał młodzież do prowadzenia aktywnego trybu życia i tworzenia historii poprzez swoje działania.

Wyjazd odbył się z inicjatywy Katarzyny Płaszczewskiej, opiekę nad uczniami sprawowali Małgorzata Milanowska – Jednous oraz Łukasz Wasyluk.
DZIEŃ ZIEMI