Gimnazjum nr 2 sprawdzało wiedzę o spółdzielczości

W ubiegłym tygodniu, w Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie uroczyście podsumowano Konkurs Wiedzy o Spółdzielczości. Organizatorem konkursu była Spółdzielnia Uczniowska „Karmelka”, która nieprzerwanie i z sukcesami działa od początku istnienia szkoły. Patronat nad konkursem objęli: Prezes Banku Spółdzielczego w Lubartowie – pan Władysław Mikucewicz i Prezes Społem Lubartów – pan Grzegorz Poznański.
Celem zmagań konkursowych była popularyzacja wiedzy o historii, tradycjach i dorobku polskiej spółdzielczości. Zakres tematyczny obejmował początki spółdzielczości w Europie i na ziemiach polskich, historię ruchu spółdzielczego, rodzaje i strukturę spółdzielni, organy i ich zadania. Pojawiły się też pytania dotyczące lubartowskiej spółdzielczości. Z tym niełatwym zadaniem świetnie poradziła sobie dwudziestka gimnazjalistów z Dwójki, którzy zadziwili swoją wiedzą komisję konkursową. Co to jest absolutorium, kto decyduje o podziale zysku spółdzielni, kto uchwala statut spółdzielni, jaki związek miał Stanisław Staszic ze spółdzielczością, kim była Jadwiga Dziubińska albo wskazanie podstawowego aktu prawnego dla spółdzielczości – to tylko przykładowe pytania spośród trzydziestu, na które odpowiadali uczestnicy konkursu.
W uznaniu za zgłębienie niełatwej tematyki i bardzo dobre przygotowanie do konkursu, wszyscy uczestnicy otrzymali w nagrodę pendrive’y, długopisy, znaczki i odblaski z nowym logo spółdzielczości. Laureaci konkursu (miejsca od I do VI) otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Lubartowie i Społem Lubartów. Nagrody wręczali prezesi tych instytucji – pan Władysław Mikucewicz i pan Grzegorz Poznański. W konkursie zwyciężyła Aleksandra Czerwińska, II miejsce zajęła Dominika Małyska, III miejsce – Karolina Borówka, IV miejsce – Katarzyna Klasura, V miejsce – Magdalena Biała i VI miejsce – Wiktoria Waśkowicz.
Dyrektor Gimnazjum nr 2, pan Sławomir Zdunek, pogratulował zwycięzcom i zwracając się do gości, podziękował im za bezinteresowną pomoc, wspieranie i popularyzowanie działań szkoły wpływających na jej pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym. Wręczył na ręce pana Władysława Mikucewicza i pana Grzegorza Poznańskiego grawerowane dyplomy o następującej treści: Dyrekcja, grono pedagogiczne i społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie przyznaje Bankowi Spółdzielczemu w Lubartowie i Społem Lubartów honorowy tytuł Przyjaciel szkoły.
Dziękując za to wyróżnienie, panowie prezesi w ciepłych słowach wypowiadali się o szkolnej spółdzielni. Byli pełni podziwu dla działań, jakie podejmuje oraz pod wrażeniem zapału i pomysłów jej członków. W swoim wystąpieniu podkreślali, że lubartowska „Karmelka” jest jedyną reprezentantką województwa lubelskiego, działającą w oparciu o Statut i zgłoszoną w Krajowej Radzie Spółdzielczej w Warszawie. Cieszy ich fakt, że „Karmelka” była obecna na II Kongresie Spółdzielczości Uczniowskiej w Warszawie oraz Sejmiku Spółdzielczości Uczniowskiej w Krakowie, gdzie otrzymała wyróżnienie za udział w Ogólnopolskim konkursie na najlepszą spółdzielnię uczniowską.
Na zakończenie wystąpienia, goście pogratulowali pomysłu przeprowadzenia konkursu i wręczyli organizatorom pamiątkowe dyplomy. Za upowszechnianie wiedzy o historii, tradycjach i dorobku spółdzielczości, Zarząd Banku Spółdzielczego w Lubartowie i Zarząd Społem Lubartów przyznał opiekunce Spółdzielni Uczniowskiej „Karmelka”, pani Małgorzacie Wysoczyńskiej, tytuł Promotora spółdzielczości. Natomiast Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza w Lubartowie za krzewienie idei spółdzielczości otrzymało tytuł Szkoły promującej spółdzielczość.                                                                                           Małgorzata Wysoczyńska

 

DSC03392 DSC03396 DSC03399 DSC03402 DSC03404 DSC03407 DSC03409 DSC03412 główne_spółdzielczość

Małgorzata Wysoczyńska