„Golgota Jasnogórska” – koncertowy poemat Ernesta Brylla w Bazylice św. Anny
Teksty Ernesta Brylla, muzyka w wykonaniu Marcina Stycznia oraz Joanny Lewandowskiej. „Golgotę Jasnogórską”, koncert na podstawie poematu napisanego przez Brylla do obrazów pasyjnych Jerzego Dudy-Gracza, usłyszymy w niedzielę 6 marca w Bazylice św. Anny.
Na to wydarzenie w okresie Wielkiego Postu zapraszają trzy lubartowskie stowarzyszenia: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie „Alwernia” Franciszkańskie Dzieło Promocji Młodzieży i Rodziny oraz Stowarzyszenie Hospicjum św. Anny. Koncert rozpocznie się o godz. 16. Wstęp jest wolny.
Joanna Lewandowska i Marcin Styczeń to jedni z najbardziej popularnych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. Skomponowali muzykę do „Golgoty Jasnogórskiej” inspirując się poematem Ernesta Brylla.
Obrazy Jerzego Dudy-Gracza „Golgota Jasnogórska” znajdują się nad Kaplicą Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Jak na ich podstawie powstał poemat? Ernest Bryll opowiada tak: „Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Boskiej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: „ A wierszy do tego byś nie złożył?”. Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji – raczej moje widzenie…”
O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która jest tuż obok nas i w nas. „Golgota Jasnogórska” składa się z 18. stacji, obejmuje także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery stacje są recytowane, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie. Do tej pory w Polsce odbyło się kilkanaście koncertów „Golgoty Jasnogórskiej”. Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. paulinów. W lutym 2013 roku nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta „Golgota Jasnogórska”, która otrzymała nagrodę Feniksa w kategorii – muzyka chrześcijańska.
ERNEST BRYLL – SŁOWA
Urodzony 1 marca 1935 r. w Warszawie. Literat, poeta, scenarzysta, tłumacz, legenda polskiej kultury. Pierwszy tomik jego wierszy ukazał się w 1958. Przez wiele lat był krytykiem filmowym, pracował jako kierownik literacki teatru TV, oraz jako szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych, autor audycji telewizyjnych dotyczących kultury. Autor licznych tomików poezji, sztuk scenicznych, oratoriów, musicali i programów telewizyjnych. Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego, jidish. Jest członkiem PEN Club Poland, Irish PEN Club, SEC (Society of European Culture), SPP, ZAIKS, ZAKR. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany m.in. : Order Irlandzkiego Rodu Królewskiego O’Conor (The Order of the Companion of the Royal House of O’Conor 1995), Nominacja do Nagrody Totus (2002), Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka (2003), Medal Daniela Gabriela Richarda za krzewienie rozwoju ludowej kultury Słowacji (2004), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Nagroda im. Cypriana Norwida w kategorii „Literatura” (2009), Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy (2009)
JOANNA LEWANDOWSKA – WOKAL, KOMPOZYCJE
Jedna z najbardziej utytułowanych artystek polskiej sceny niezależnej. Występowała w kultowym Musicalu „Metro”, współpracowała z warszawskim Teatrem Rampa („Sztukmistrz z Lublina”, „Złota Kaczka”, „Wielka woda”). Od 2011r. Joanna gra w spektaklu „Tuwim dla dorosłych” na deskach warszawskiego Teatru Roma. W 2006 r. wydała pierwszą autorską płytę do tekstów Krzysztofa Cezarego Buszmana „Najwcześniej później”. Muzykę napisali dla niej najwięksi kompozytorzy: W. Korcz, J. Satanowski, Z. Łapiński, W. Nahorny. 2009 r. to kolejny album „Moje Podwórko” nagrany w Teatrze Polonia na zaproszenie Krystyny Jandy. Produkcją zajął się Jerzy Satanowski. 2010 r. to „Karuzela” – nowatorski pomysł na promocję kultury polskiej za granicą. W ciągu lat 2010 – 2011 Karuzela zagrała kilkadziesiąt koncertów w Polsce i Norwegii prezentując norweskie pomysły na utwory Osieckiej, Tuwima i Białoszewskiego. W 2011 r. na rynkach Europy Północnej i Zachodniej ukazała się płyta Karuzeli. Premiera w Polsce przewidziana jest na wiosnę 2012 r. Trwają prace nad kolejnym solowym albumem Joanny, a artystka bez przerwy koncertuje w całej Polsce. Joanna ma na koncie wiele nagród i wyróżnień m.in.: – Stypendium im. Marka Grechuty dla najbardziej obiecującego młodego artysty na 42. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (2006), – Grand Prix, nagroda publiczności i nagroda ZASP-u za największą indywidualność festiwalu „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze. (2006), – III miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2003).
MARCIN STYCZEŃ – WOKAL, KOMPOZYCJE, GITARA
Pieśniarz, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz, lektor. Na swoim koncie ma pięć płyt: • „Pieśń o Bogu ukrytym” do wierszy Karola Wojtyły (2006) • „21 gramów” z materiałem autorskim (2008) • „Bryllowanie” do wierszy Ernesta Brylla (2009) • „Bryllowanie Live” CD i DVD – zapis koncertu Marcina Stycznia i Ernesta Brylla z warszawskiego Teatru Polonia (2011) • „Zejdźmy się jak na wilię” (2012) – do wierszy bożonarodzeniowych Ernesta Brylla, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Czechowicza, Jerzego Lieberta, Emila Zegadłowicza. • Duchy Poetów (2013) płyta z książką o 9 poetach, których Ernest Bryll znał, którzy po śmierci mu się przyśnili i o których napisał wiersz Koncertuje w kraju i za granicą (grał m.in. we Francji, Włoszech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych). Od 2008 roku występuje regularnie z poetą Ernestem Bryllem. Poza muzyką pracuje jako lektor i dziennikarz. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W Radiu Warszawa 106,2 FM prowadzi audycję poświęconą piosence poetyckiej – „Muzyka z duszą”, przez rok był także szefem muzycznym tej rozgłośni. W latach 2009-2011 pracował TVP1 w programie „Miedzy ziemią a niebem”, wcześniej w Telewizji Puls wspólnie z Moniką Białek prowadził Magazyn (Pro)rodzinny „Niedzielnik”. Przez wiele lat był prezenterem kilku warszawskich rozgłośni: Radia Dla Ciebie, Radia 94 i Radia Plus. Był także konferansjerem w legendarnym klubie studenckim „Hybrydy”, gdzie organizował cykliczną imprezę „Hybryda Poetica”.