Historyczna wystawa w II LO

Józef Piłsudski dwukrotnie przebywał na Ziemi Lubartowskiej. Raz w sierpniu 1915 roku w czasie, kiedy dowodził I Brygadą Legionów Polskich w walkach przeciwko armii rosyjskiej, a drugi raz pięć lat później, kiedy przygotowywał kontrofensywę znad Wieprza przeciwko armiom bolszewickim. To właśnie jemu poświęcona jest wystawa w murach II LO.

20 października w budynku II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie została zaprezentowana wystawa  p.t. „Józef Piłsudski w Lublinie”, opracowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. Z ekspozycją uczniowie mogli zapoznawać się przez następne dni, a jej treść wpisuje się w cały cykl wydarzeń organizowanych w II LO z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Józef Piłsudski zapisał się w pamięci Polaków przede wszystkim jako Marszałek Polski, twórca Legionów i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Nigdy nie utracił wiary w odbudowę niepodległej Ojczyzny i poprowadził naród do niepodległości. Był zwolennikiem czynu zbrojnego, co wyrażają słowa skierowane do legionistów 5 sierpnia 1915 r. w Ożarowie pod Lubartowem: „Nie chciałem dopuścić, by na szalach losów, ważących się nad naszymi głowami, (…) zabrakło szabli polskiej”.  Marszałek poprowadził wojsko polskie do zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. i  nigdy nie dopuścił do zadania przez nieprzyjaciela zbyt wielkich strat podległym sobie oddziałom. Zyskał miłość i oddanie legionistów. Jako polityk odegrał ogromną rolę w tworzeniu niepodległej Polski – przede wszystkim zaś dał początek do odbudowy polskiej państwowości i Wojska Polskiego. Dzięki jego konsekwentnej polityce Polska stała się znaczącym państwem w Europie.
Należy pamiętać, iż Józef Piłsudski dwukrotnie przebywał na Ziemi Lubartowskiej. Raz w sierpniu 1915 roku w czasie, kiedy dowodził I Brygadą Legionów Polskich w walkach przeciwko armii rosyjskiej, a drugi raz pięć lat później, w sierpniu 1920 roku, kiedy przygotowywał kontrofensywę znad Wieprza przeciwko armiom bolszewickim.