W dziale | Fakty

Historyczne odkrycie pod podłogą

Opublikowany 29.05.2014

Wiadomość dla potomnych zostawiono podczas remontu podłogi w 1967 roku, w budynku dawnej Hali Targowej.  Dwie kartki uchwały Zjazdu Związku Młodzieży Wiejskiej z osobistymi zapiskami odkryto dzisiaj podczas prac remontowych w budynku przy ulicy Rynek II.hala targ

Pod podłogą w pomieszczeniu, gdzie niedawno jeszcze mieściła się nasza redakcja, znaleziono dokument wartości historycznej. Jest to fragment uchwały III Krajowego Zjazdu Związku Młodzieży Wiejskiej z 1967 roku. Na niezniszczonej kartce czytamy jak „Wspólnie dążyć do aktywizacji społecznej”.

Fragment:
„Współdziałanie Związku Młodzieży Wiejskiej i Związku Młodzieży Socjalistycznej jest wyrazem wspólnoty ideowej młodzieży miast i wsi. (…) Za szczególne zadanie do wspólnego rozwiązania zjazd uznaje niesienie pomocy młodzieży dojeżdżającej do szkół oraz organizowanie warunków dla aktywności społecznej i kulturalnej młodzieży pracującej w przemyśle a zamieszkującej na wsi.”

Na tej samej stronie widnieje zapis ołówkiem:

„1967 rk dn 14 VII czwartek

robiona pod komunism w Polsce

Źle bardzo” (pisownia oryginalna).

Dawna Hala Targowa, gdzie obecnie trwa remont na potrzeby Lubartowskiego Ośrodka Kultury, została zbudowana w latach 20 – tych ubiegłego wieku. Wiemy, że oprócz hal targowych, w budynku mieściła się sala oddana do prowadzenia działalności kulturalnej miasta.  Halę targową wpisano do rejestru zabytków 31 stycznia 1967 roku.

<kw>

A tu całość znaleziska:


Image0376Image0376.xnbakImage0377

 

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (918).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.