II LO pamięta o Bełżcu

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie przygotowali montaż słowno-muzyczny, który zaprezentowali w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu.

17 marca na terenie byłego obozu zagłady w Bełżcu miały miejsce uroczystości upamiętniające 73 rocznicę rozpoczęcia „Aktion Reinhardt” i pierwszych deportacji ludności żydowskiej z gett w Lublinie i Lwowie. Niemiecki obóz zagłady w Bełżcu funkcjonował od marca do grudnia 1942 roku. W tym czasie zamordowano w nim około 500 tysięcy osób, przede wszystkim polskich Żydów, ale także obywateli żydowskich z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. 17 marca 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów, data ta stanowi początek „Aktion Reinhardt”, czyli operacji mającej na celu deportację, zagładę i grabież mienia Żydów z Generalnego Gubernatorstwa.

Uczniowie klas 3d i 3f z II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie pod kierunkiem Justyny Świderskiej-Niedobit, Pawła Pasikowskiego i Ryszarda Gieracha przygotowali z tej okazji wzruszający montaż słowno-muzyczny, upamiętniający tych, którzy przybywszy pociągami z różnych stron, stracili życie w Bełżcu. W blasku świec, powtarzając słowa modlitwy: „O Panie, któryś jest na niebie, wyciągnij sprawiedliwą dłoń”, wspominali dzieci, matki, rodziny jadące pociągami w śmiertelną otchłań. Po części artystycznej uczestnicy uroczystości uczcili pamięć ofiar obozu zagłady, zapalając znicze w Niszy Ohel. Młodzież z II LO brała także udział w lekcji muzealnej.

Tego dnia młodzi ludzie przeżyli ważną i bardzo wzruszającą lekcję historii i człowieczeństwa, a w ich sercach pozostaną słowa: „Musimy pamiętać, żeby to się nie powtórzyło…” 

1 3 4 5 Bełżec