II LO: Spotkanie z Matką Courage

12 stycznia grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. P.Firleja w Lubartowie pod opieką pani Anny Przybysławskiej i pani Anny Okrasińskiej wybrała się na jednodniową wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Narodowego, gdzie zobaczyliśmy niesłychaną ilość dzieł artystów z całego świata. Na wystawach przeważały obrazy wybitnych polskich twórców, powstałe w bardzo szerokich ramach czasowych – od sztuki dawnej do współczesnej. Największy podziw wzbudził obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, który wykonany został na płótnie o ogromnych wymiarach.

Następnie, z racji sporej ilości czasu wolnego, udaliśmy się do centrum handlowego – Złotych Tarasów, spędzając tam dwie godziny, podczas których mogliśmy zjeść obiad i udać się na drobne zakupy. Zdążyliśmy również wybrać się na krótki spacer po Starym Mieście.

Spektakl „Matka Courage i jej dzieci” zaplanowany został w Teatrze Narodowym na godzinę 19:00 i trwał ponad trzy godziny. Sztuka sprawia wrażenie manifestu pacyfizmu, ukazując w sposób realny życie podczas wojny. Stawia także przed widzem przykłady zachowań, których nie powinni oni naśladować, jak chociażby bogacenie się na ludziach cierpiących. Ciekawe i przykuwające wzrok były wszelkiego rodzaju rekwizyty oraz scenografia – samochody, którymi aktorzy jeździli po scenie, wielka makieta postapokaliptycznej Warszawy, zwracająca największą uwagę, a także ruchoma scena, dzieląca akcję na dwa poziomy. Aktorzy, m.in. Danuta Stenka, byli wyraziści i doskonale słyszalni, a głos Zbigniewa Zamachowskiego niósł się po całej teatralnej sali.

Jednak pomimo wyżej wymienionych zalet, w spektaklu zabrakło pewnej dozy zauroczenia widza oglądaną przez niego sztuką. Z racji ponadtrzygodzinnego przedstawienia, momentami akcja nie trzymała w napięciu i nie emanowała emocjami, które mogłyby „przejść” na widza.

„Matka Courage i jej dzieci” to spektakl najlepiej trafiający do dojrzałych ludzi, mających dużą wiedzę historyczną, a przede wszystkim do pasjonatów sztuki Bertolta Brechta.

Katarzyna Ozon, kl.II a

logo dobre (3)