II LO w Warszawie na tropie historii i literatury

 II LOJuż od wielu lat tradycją II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie jest wyjazd wszystkich uczniów klas drugich do teatru w Warszawie.

I w tym roku nie było inaczej. 14 września drugoklasiści, wraz ze swoimi wychowawcami i polonistami, wybrali się na wycieczkę do Warszawy, by bezpośrednio spotkać się z historią i sztuką. Główną atrakcją wyprawy był spektakl „Dziady” w Teatrze Narodowym.

Po przyjeździe do stolicy podzieliliśmy się na grupy. Dwie klasy pojechały do Muzeum Katyńskiego. Celem muzeum jest zachowanie gromadzonych zabytków kultury narodowej, związanych z dziejami oręża polskiego, należyte ich utrzymanie oraz udostępnienie do celów naukowych, dydaktycznych i wychowawczych, tak aby służyły nauce oraz popularyzacji wiedzy o polskiej historii wojskowej. Zaciekawiona młodzież pod kierunkiem pani przewodnik zwiedzała placówkę i odświeżała swoja wiedzę na temat zbrodni katyńskiej. Piękna pogoda zachęciła tę grupę również do spaceru po warszawskiej Starówce.

Pozostałe klasy udały się do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, które ukazuje 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską. Z pewnością atutem tego muzeum jest wysoce rozwinięty poziom technologii i multimediów, które pozwalają zwiedzającym dotknąć historii i poczuć się jej częścią.

O godz. 18:30 rozpoczęła się długo wyczekiwana sztuka. „Dziady” to arcydramat Adama Mickiewicza interpretowany na deskach Teatru Narodowego przez litewskiego mistrza i wizjonera teatru Eimuntasa Nekrošiusa, znanego ze swego unikalnego języka teatralnego. Uczniowie mieli ambiwalentny stosunek do przedstawienia. Jedni przyznawali, że było naprawdę wspaniałe i zaskakujące, inni natomiast, że inscenizację znanego im dramatu wyobrażali sobie trochę inaczej. Trzeba przyznać, że reżyseria była bardzo nowatorska. Wiele scen przestawiono kontrowersyjnie, ze szczyptą ironii i dystansu do romantycznego mitu. Scenografia spektaklu była dosyć uboga, lecz niesamowita muzyka uzupełniała wrażenia estetyczne. Warto również wspomnieć o aktorach, którzy zachwycali swoją grą.

Po długim dniu, późnym wieczorem zadowolona młodzież powróciła do domów. Z pewnością swoimi wrażeniami z wyjazdu do stolicy będziemy się jeszcze długo dzielić, choćby na lekcjach języka polskiego i historii.

Organizatorem wyjazdu był pan Adam Sabat.

Weronika Lis, klasa II G

1a 2 3 4 6 7 8 951310