W dziale | Fakty

Kaznów: szkoła wygrała książki w konkursie Empiku

Opublikowany 19.02.2020

Półki biblioteczne w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Kaznowie w powiecie lubartowskim zapełniły się książkami. Tysiąc egzemplarzy trafiło tam 11 lutego. Niewielka szkoła podstawowa z niespełna osiemdziesięcioma uczniami wygrała konkurs Empiku „Tysiąc powodów, by czytać”.

Uczniowie musieli narysowali ilustrację do książki „Pax” Sary Pennypacker i wraz z nauczycielami przekonali tysiące znajomych, przyjaciół i kolegów – nie tylko z samego Kaznowa – aby głosowali właśnie na nich. – Warto było, bo aby tyle książek pozyskać standardowymi sposobami, musielibyśmy czekać 15 lat – mówi dyrektor placówki Marta Szklarczyk. – Nie było łatwo zdobyć tyle głosów, ponieważ jesteśmy maleńką społecznością. W Kaznowie jest około 600 osób. Nie każdy jednak mógł ściągnąć aplikację na swój telefon i oddać na nas swój głos. Jeździliśmy po innych szkołach, miejscowościach, prosiliśmy znajomych, pisaliśmy na Facebooku i wykorzystywaliśmy inne możliwości. Wszystko po to, aby ludzie chcieli na nas zagłosować. Udało się. Jesteśmy szczęśliwi – dodaje.

Liczymy na to, że w długotrwałej perspektywie zwiększy się ilość osób, które będą sięgały po książkę. Nawet jedna dobra książka pozwoli rozwinąć pasję czytania. Nagrody w tym konkursie wybierają sobie dzieci, więc one dostały listę tytułów i zdecydowały, jaką nagrodę chcą otrzymać i które tytuły trafią do biblioteki. To nie będą tylko lektury, ale książki, na które faktycznie czekają. Chciały je przeczytać, ale nie miały do nich dostępu. Skoro same wybierają, to jest duża szansa, że też przeczytają – zaznacza Jarosław Portuś z Empiku.

W tym roku w konkursie uczestniczyło 550 szkół. Oddanych zostało 925 tysięcy głosów. Empik w bieżącym roku przekazał 10 tysięcy książek do 10 szkół na terenie całej Polski. Konkurs podzielono na dwie kategorie: placówek do 120 uczniów i powyżej. Szkoła Podstawowa w Kaznowie jest pierwszą placówką w województwie lubelskim, która została laureatem tego konkursu.

Opr. Sylwia Cichoń

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7340).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.