Kinga i jej teatr niezwykły

Kinga Cybul, uczennica klasy III C o profilu lingwistycznym w II Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Firleja w Lubartowie, reprezentuje szkołę w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego.

Kinga swoją przygodę z Olimpiadą rozpoczęła już we wrześniu. Wtedy podjęła pracę badawczą na temat: „Obecność tematu Holocaustu w teatrze polskim”, w której poddała analizie różne realizacje tematu Shoah w teatrze polskim, wykazując, jak zmieniało się podejście do tego problemu ze względu na wrażliwość artystyczną reżysera, jego doświadczenia osobiste jak też uwarunkowania polityczne czasów, w których powstawały spektakle. Po napisaniu pracy i złożeniu jej w kolegium konkursowym zakwalifikowała się do drugiego etapu zawodów. Odbyły się one 08. lutego w auli Wydziału Humanistycznego UMCS (tego samego dnia wieczorem uczennica bawiła się na swojej studniówce). Uczestnicy mieli za zadanie napisać wypracowanie oraz, po krótkiej przerwie, rozwiązać test językowy. Kinga awansowała do etapu ustnego, który odbył się 29 lutego. Dzisiaj już wiemy, że znalazła się w gronie sześciu uczniów i będzie reprezentować nasze województwo w centralnym etapie Olimpiady, który rozpocznie się 2 kwietnia w Konstancinie pod Warszawą. Do konkursu uczennicę przygotowywał p. Rafał Wrotkowski.

W świecie zdominowanym przez nauki ścisłe zainteresowania Kingi stają się umiejętnością szczególnie cenną i budzą tym większe uznanie. Warto nadmienić, że uczennica angażuje się bardzo mocno w działania teatralne prowadzone w szkole (SCENA44) i poza nią, występuje w konkursach recytatorskich, interesuje się sztuką (brała udział w Olimpiadzie Artystycznej), filozofią… Trudno zebrać tu wszystkie dziedziny, którymi się zajmuje… Jeżeli czegoś nie wymieniłem, przepraszam!

Szczęśliwie humanizm to przecież nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim stan ducha. Uczniowie II LO w Lubartowie doskonale to wiedzą i w tej szkole mogą w pełni rozwijać wszystkie swoje pasje i uzdolnienia, czego doskonałym przykładem są sukcesy Kingi Cybul!

II LO