W dziale | Fakty

Kolektory słoneczne w Lubartowie – podsumowanie projektu

Opublikowany 22.12.2015

Na lubartowskich dachach zamontowano 857 instalacji solarnych. To wynik projektu zrealizowanego przez Miasto – „Lubartów przyjazny środowisku – wykorzystanie energii słonecznej szansą na poprawę jakości powietrza”. Na konferencję podsumowującą zaprosił mieszkańców Burmistrz Miasta Lubartów.

solary_JA_6

 

W poniedziałek 21 grudnia na sali widowiskowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury spotkali się beneficjenci projektu, wykonawcy, pracownicy urzędu oraz radni miejscy. 

– Myślę, że wszyscy tutaj obecni możemy wspólnie powiedzieć – „ufff”. – Kiedy w styczniu tego roku dostaliśmy wiadomość, że jest szansa na dofinansowanie projektu, moi koledzy z różnych stron województwa, samorządowcy, mając swoje doświadczenia mówili – ciekawe jak z tego wybrniesz – wspominał burmistrz Janusz Bodziacki. – Spotykamy się dzisiaj w radosnym nastroju, bo wszystko się udało. 

Burmistrz podziękował wykonawcy, inspektorowi nadzoru, pracownikom urzędu miasta oraz wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia. Szczególnie zauważył zaangażowanie Biura Zamówień Publicznych UM Lubartów oraz pracę całego wydziału Strategii Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych. Techniczne informacje dotyczące projektu przedstawił podczas konferencji naczelnik tego wydziału, Piotr Turowski. – Na obiektach prywatnych powstało 848 instalacji – podał. – Na obiektach użyteczności publicznej 6. Dokładnie – na Gimnazjum nr 1 im. KEN, Gimnazjum nr 2 im. H. Sienkiewicza, Przedszkolu Miejskim nr 5, Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II, MOSiR i Szkole Podstawowej nr 3 oraz na Urzędzie Miasta. Jedna instalacja powstała na wspólnocie mieszkaniowej, 2 na spółdzielniach mieszkaniowych („Wspólny Dom” i „Nauczyciel”) oraz 1 na Klasztorze Ojców Kapucynów.

Przypomnijmy, że dofinansowanie unijne do kolektorów słonecznych Miasto uzyskało w 2015 roku, w ramach projektu „Lubartów przyjazny środowisku – wykorzystanie energii słonecznej szansą na poprawę jakości powietrza”. W czerwcu został ogłoszony przetarg oraz podpisana umowa między Gminą Miasto Lubartów a Zarządem Województwa. Umowa ze zwycięzcą przetargu, Firmą FlexiPower Group z Pabianic, została podpisana 24 lipca br. Po zmianach powstałych w trakcie realizacji umowy z wykonawcą, przewidywano montaż około 780 solarów. W wyniku oszczędności przetargowych zawarto dodatkowo umowę na montaż 68 instalacji indywidualnych.

– Wykonawca spisał się w 100 procentach. Bardzo się cieszymy, że firma FlexiPower Group podjęła się tego wyzwania łącznie z realizacją dodatkowych zadań – powiedział „Lubartowiakowi” Piotr Turowski.

Wartość całkowita zrealizowanego projektu to 10 532 155.15 zł. Natomiast wartość dofinansowania to 8 151 811,24 zł. Kwota wpłat mieszkańców wyniosła 1,5 mln zł.

Przez 5 lat właścicielem instalacji będzie Urząd Miasta Lubartów (zapewnia też pełny serwis). Po tym czasie umożliwi przekazanie solarów użytkownikom na własność. Wszelkie informacje na temat funkcjonowania instalacji użytkownicy znajdą na stronie www.solarylubartow.pl – tam można także po zalogowaniu się zgłaszać usterki oraz za pomocą odpowiedniego panelu uzyskiwać informacje o parametrach własnej instalacji.

Aleksandra Jędryszka

Grzegorz Lubas

– Instalacje pozwolą na zaoszczędzenie nawet do 30 procent na ogrzewaniu wody – zapewnia Grzegorz Lubas inspektor nadzoru solarnej inwestycji. – Proszę sobie wyobrazić jaka jest oszczędność w skali całego miasta, gdzie łączna moc  solarów wynosi ponad 3,5 megawata. Zamontowaliśmy łącznie 1829 kolektorów.

 

 

 

 

 

Michał Post

– Największą z zamontowanych w Lubartowie instalacji jest ta na budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie – mówi Michał Post prezes firmy FlexiPower Group Sp. z o.o. w Pabianicach. – Solary będą tam ogrzewały wodę w basenie należącym do MOSiR. – Bardzo dziękujemy wykonawcy i podwykonawcy za sprawną pracę. Dodam, że nasza firma wykonała w tym roku już ponad 8 tysięcy solarnych instalacji indywidualnych.

 

 

 

 

solary_JA_4
solary_JA_7
solary_JA_9 solary_JA_10 solary_JA_11 solary_JA_12 solary_JA_15 solary_JA_18 solary_JA_22 solary_JA_23 solary_JA_24
solary_JA_2

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6900).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.