W dziale | Fakty

Kronika strażacka: uszkodzenie gazociągu i wypadek na Lipowej

Opublikowany 23.12.2014

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie informuje, że w okresie od dnia 15.12. do dnia 21.12. na terenie chronionym przez komendę miało miejsce 7 zdarzeń, w tym 1 pożar oraz 6 miejscowych zagrożeń.

17 grudnia ok. godz. 07:45 – Michów ul. Szkolna I – uszkodzenie rurociągu gazowego.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia straży pożarnej stwierdzono, że podczas prac ziemnych przerwano koparką rurę gazową średniego ciśnienia 2,2 bar. o średnicy 75 mm. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu 1 prądu wody w celu rozproszenia strumienia wypływającego gazu oraz ustawieniu 2 kurtyn wodnych od strony zabudowań. Ruch drogowy został całkowicie wstrzymany w rejonie działań.
Wyciek monitorowany był przy pomocy miernika wielogazowego. Pracownicy pogotowia gazowego zamknęli zasuwy jednak nie dało to oczekiwanego efektu, gaz nadal wypływał, dopiero odkopanie i zaciśnięcie uszkodzonego przewodu przed miejscem awarii doprowadziło do usunięcia wypływu. Dalej likwidacją awarii zajęli się pracownicy pogotowia gazowego (na miejscu było 4 osoby).

Działania straży trwały ok. 3 godzin. W likwidacji zdarzenia udział brało 9 zastępów straży pożarnej – 4 z KP PSP w Lubartowie, 8 osób, 4 OSP Michów, Jeziorzany, Abramów, Kamionka – 18 osób, Policja 6 osób. Nie wystąpiła potrzeba ewakuacji okolicznych mieszkańców.

W dniu 18.12.  o godz. 14:05 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na skrzyżowaniu DK-19 z ul. LiSAM_2703pową w Lubartowie.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że doszło do wypadku z udziałem 3 pojazdów: samochodu ciężarowego marki Mercedes Actros z naczepą oraz dwóch samochodów osobowych marki Ford Focus i Honda Civic. Pojazdami łącznie podróżowały 3 osoby. W samochodzie Ford znajdowała się osoba poszkodowana, której zespół Pogotowia Ratunkowego udzielał pomocy medycznej, pozostałe osoby znajdowały się poza pojazdami, nie odniosły żadnych obrażeń. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego w pojazdach oraz wykonaniu dostępu przy pomocy sprzętu hydraulicznego do ratownictwa drogowego do osoby poszkodowanej (kierowcy Forda) co pozwoliło na ewakuację jej do karetki Pogotowia Ratunkowego.

W działaniach udział brały 3 zastępy z KP PSP w Lubartowie. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia prawdopodobnie było wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez kierowcę samochodu ciężarowego.

SAM_2706 SAM_2712

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (918).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.