W dziale | Fakty

Kronika strażacka – wypadki na drogach

Opublikowany 01.02.2016

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Lubartowie informuje, że w okresie od 25 do 31 stycznia na terenie chronionym przez komendę miało miejsce 15 zdarzeń, w tym 3 pożary i 12 miejscowych zagrożeń.

W dniu 27.01.2016 r. o godz. 09:41 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem samochodu osobowego i ciągnika rolniczego w miejscowości Brzeźnica Bychawska, gm. Niedźwiada. W wyniku zderzenia się pojazdów ciągnik przewrócił się na bok na środku skrzyżowania, natomiast VW Golf zatrzymał się ok. 20 m dalej na poboczu drogi. W zdarzeniu brały udział dwie osoby – kierowcy pojazdów. Kierujący ciągnikiem z niewielkimi obrażeniami ciała został odwieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i odłączeniu instalacji elektrycznej w pojazdach. Następnie w celu zapobieżenia wycieku olejów z traktora został on postawiony na koła, a po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez Policję usunięty na pobocze. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia mogło być wymuszenie pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie przez kierowcę samochodu osobowego. W działaniach brały udział dwa zastępy z JRG w Lubartowie oraz OSP z Brzeźnicy Bychawskiej.

W dniu 28.01.2016 r. o godz. 07:47 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o wywróceniu się cysterny z naczepą przewożącą olej opałowy na drodze powiatowej w miejscowości Stara Jedlanka gm. Uścimów. W wyniku zdarzenia samochód przewrócił się na prawy bok, natomiast przyczepa leżała do góry kołami oparta tyłem o słup energetyczny. Kierujący autocysterną mężczyzna poniósł śmierć na miejscu zdarzenia. Droga powiatowa została całkowicie zablokowana. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, w tym podaniu warstwy izolacyjnej z piany ciężkiej na rozlane paliwo. Następnie przystąpiono do ograniczania niewielkiego wycieku produktów naftowych i jego zabezpieczenia przed przenikaniem do gleby. Na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie energetyczne, które odłączyło instalację elektryczną na słupie energetycznym, a także zastęp ratownictwa technicznego z JRG nr 1 w Lublinie dysponujący ciężkim samochodem ratownictwa drogowego, przy pomocy którego pojazd został postawiony na koła. Następnie przystąpiono do przepompowywania oleju opałowego do drugiej autocysterny podstawionej przez właściciela firmy. W działaniach brało udział łącznie 9 zastępów straży pożarnej z JRG Lubartów, JRG nr 1 i nr 3 w Lublinie, OSP Ostrów Lubelski, OSP Uścimów.

Stara Jedlanka 2 Brzeźnica Bych Stara Jedlanka 1

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7605).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.