KUL zaprasza na Noc Biologów

Katolicki Uniwersytet Lubelski – Wydział Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu serdecznie zaprasza na Noc biologów – to cykl otwartych dla każdego wykładów, prezentacji i warsztatów, jakie odbędą się w laboratoriach  w piątek 10 stycznia 2020 roku w godzinach od 15 do 20. Będzie to część „Nocy biologów” projektu realizowanego na większości wydziałów przyrodniczych w Polsce. Jego ideą jest popularyzowanie nauk i wiedzy biologicznej w XXI wieku a hasło przewodnie tegorocznej edycji to: „Globalne zmiany środowiska”.

Przełom XX i XXI wieku przyniósł wiele niezwykłych odkryć biologicznych. Zaczęto poznawać genomy człowieka i wielu innych organizmów. Na coraz szerszą skalę są uprawiane rośliny modyfikowane genetycznie. Trwa spór o globalne zmiany klimatyczne i ich wpływ na różnorodność biologiczną. Pojawienie się nowych chorób, groźnych dla człowieka, wyzwoliło lawinowy rozwój nauk biomedycznych. Wyzwaniem staje się dalszy rozwój cywilizacyjny w zgodzie z możliwościami środowiska. Wiele wskazuje na to, że XXI stulecie będzie wiekiem biologii. Ogółem na Wydziale Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL, realizowane będzie kilkanaście projektów, głównie warsztatów laboratoryjnych, pokazów doświadczeń i nowoczesnych metod analiz chemicznych. Koordynatorem Nocy Biologów jest Radosław Mencfel.

Noc biologów to inicjatywa ogólnopolska, jej pierwsza edycja miała miejsce w roku 2012, w tegorocznej edycji bierze udział 35 ośrodków naukowych, ogółem jest to 1504 projektów dla około 32 tys. osób. Wydziale Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL organizuje Noc biologów już po raz ósmy.

Podczas Nocy Biologów będą projekty:

Mam tę moc! – owocowa energia

W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Wiele urządzeń, które wykorzystujemy na co dzień zasilanych jest bateriami. Każda bateria zbudowana jest z elektrod (katody i anody) oraz elektrolitu. Zasada działania baterii polega na reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy elektrodami i elektrolitem.
Na zajęciach uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat budowy i zasady działania baterii, dzięki możliwości własnoręcznego ich skonstruowania z owoców i warzyw. Dzieci będą miały również okazję sprawdzić ile energii wyprodukują takie baterie oraz czy korzystając z nich uda się zaświecić żarówkę lub uruchomić proste urządzenie elektroniczne. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do testowania owocowej energii!

Kolorowy świat roślin

Świat roślin to wiele ciekawych związków chemicznych. Najbardziej widowiskowymi są barwniki. Wśród nich są chlorofile, o których można śmiało powiedzieć, że warunkują życie na naszej planecie. W zielonych częściach roślin towarzyszą im karotenoidy, dość powszechnie występujące również w owocach i warzywach. Najbardziej znany wśród karotenoidów β-karoten jest prekursorem witaminy A. Antocyjany to barwniki warunkujące czerwone, niebieskie i fioletowe zabarwienie kwiatów, owoców, a czasem nawet liści i łodyg. Występują w owocach czarnego bzu, borówki czernicy, porzeczki czarnej, czy czerwonych winogron. Są wykorzystywane przez człowieka zarówno jako barwniki jak i leki.
Podczas naszych zajęć uczestnicy będą mogli poznać roślinne barwniki i ich właściwości przeprowadzając m.in. ich rozdział metodą chromatografii cienkowarstwowej.

Bajkowy ogródek w szkle. Jak wykonać prostą dekorację do własnego pokoju?

Projekty ogrodów dla dzieci niejednokrotnie dowodzą, że włączenie dzieci w projektowanie ogrodu nie tylko jest możliwe, ale stanowi doskonałą okazję do edukacji przestrzennej, społecznej i środowiskowej. Może być też świetną zabawą. Zajęcia maja na celu, wyjaśnienie pojęcia ogród w szkle, umożliwienie dzieciom przedstawienia własnych pomysłów na zagospodarowanie miejsca do zabawy lub pracy.
Uczestnicy warsztatów będą zachęcani do zaprezentowania własnych pomysłów na podręczny ogródek, z przygotowanego wcześniej (przez organizatorów) materiału roślinnego, który można wyeksponować na biurku, tarasie, balkonie lub innym dogodnym miejscu.
Zajęcia mają na celu poszerzenie wrażliwości estetycznej osób oraz ich umiejętności samodzielnego tworzenia kompozycji przestrzennych w oparciu o różne zasady harmonii i dynamiki.

Tęczowa analiza flamastrów

Chromatografia jest jedną z nowocześniejszych metod analitycznych służących do detekcji, rozdziału i oznaczania różnych substancji chemicznych. Jednym z rodzajów tej metody jest chromatografia cienkowarstwowa (TLC – z ang. Thin Layer Chromatography). Jej zastosowanie związane jest głównie z ujawnieniem fałszowania dokumentów. Na warsztatach zostanie przedstawione użycie metody chromatografii cienkowarstwowej do rozdziału tuszu flamastra.

Kokedama – jak wykonać wiszący ogród?

Warsztaty maja na celu, wyjaśnienie pojęć: kokedama i ogród wiszący.
Uczestnicy będą zachęcani do zaprezentowania własnych pomysłów na wiszący ogródek, z przygotowanego wcześniej (przez organizatorów) materiału roślinnego, który można wyeksponować nad biurkiem, na tarasie, balkonie lub innym dogodnym miejscu.
Zajęcia mają na celu poszerzenie wrażliwości estetycznej osób oraz ich umiejętności samodzielnego tworzenia kompozycji przestrzennych w oparciu o różne zasady harmonii i dynamiki.

Laboratorium maturzysty

Matura z biologii to dzisiaj nie tylko sprawdzanie teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim sprawdzian rozumienia podstawowych procesów biologicznych, dlatego w testach coraz więcej pytań dotyczy doświadczeń. Każde z takich doświadczeń składa się z podstawowych określonych przez metodologię nauk etapów. Dla udzielenie prawidłowej odpowiedzi na tego typu pytania ważne są umiejętności obserwacji i wyciągania właściwych wniosków i co równie istotne umiejętnego ich formułowania. Dlatego zapraszamy tegorocznych maturzystów do naszego laboratorium, gnie będą mogli samodzielnie wykonać kilka wybranych doświadczeń typowych dla testu maturalnego od etapu problemu badawczego (a może hipotezy – rozmiecie różnicę) do końcowego wniosku (a może tezy? 🙂 ).

Hodowla komórek ssaków w warunkach in vitro

W ramach pokazu uczestnicy zapoznają się z tematyką dotyczącą hodowli komórek ssaków. Na pokazie będzie można obejrzeć pod mikroskopem świetlnym komórki ssaków z hodowli in vitro oraz zapoznać się z procedurami hodowli in vitro (pasaż komórek, liczenie komórek, oznaczanie żywotności).

Laboratorium maturalne chemia

Zbliża się czas egzaminów maturalnych. Aby dobrze się do nich przygotować, trzeba powtórzyć i usystematyzować zdobyte dotąd wiadomości. Uczniowie mający zamiar zdawać na maturze chemię będą mieli podczas warsztatów możliwość przypomnienia sobie niektórych doświadczeń, najczęściej pojawiających się w arkuszach maturalnych. Przećwiczą opisywanie przebiegu eksperymentu, formułowanie obserwacji i wniosków. Część doświadczeń sami zaplanują i wykonają. Taka powtórka przed maturą na pewno się przyda:).