Licealiści w świecie teatru

24 marca grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie brała udział w Dniu Otwartych Drzwi, organizowanym przez Wydział Humanistyczny UMCS w Lublinie. Liceum skorzystało z zaproszenia pracowników naukowych i studentów jako szkoła partnerska Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

Już na samym początku wydarzenia poczuliśmy niezwykłą atmosferę Wydziału Humanistycznego. Wokół nas było mnóstwo bardzo miłych studentów i profesorów, z którymi mieliśmy okazję porozmawiać na temat interesujących nas kierunków studiów. Następnie braliśmy udział w warsztatach pt. „Każdy człowiek ma swoją historię”, poprowadzonych przez Piotra Lasotę, związanego z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie. Podczas zajęć poznaliśmy wielką pasję absolwenta filologii polskiej, jaką jest historia mówiona. Oprócz tego dowiedzieliśmy się, jakie cechy powinien posiadać dobry dziennikarz, a także jakie są zalety i wady tego zawodu.

O godzinie 11:00 rozpoczął się wykład „Scena Lublin”, dotyczący dziejów teatru. Został on poprowadzony przez dra Jarosława Cymermana i dra Grzegorza Kondrasiuka i był ilustrowany archiwalnymi materiałami ikonograficznymi oraz filmowymi. Gdy już dowiedzieliśmy się, jak wyglądały przedstawienia na przestrzeni wieków, wybraliśmy się do Centrum Spotkania Kultur, gdzie poznaliśmy pracę w teatrze „od środka”. Spotkaliśmy się m.in. z Pawłem Passinim – reżyserem teatralnym, dramatopisarzem, kompozytorem, aktorem, a także twórcą i dyrektorem lubelskiego neTTheatre, pierwszego na świecie teatru internetowego. Reżyser zachęcał młodzież do wyboru w czasie studiów na UMCS-ie nowej specjalności – studium teatralnego, w którym Passini prowadzi zajęcia z warsztatu reżysera i aktora. Potem mieliśmy okazję stanąć na scenie, by poczuć się jak prawdziwi aktorzy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z towarzyszącymi nam mimami.

Po tak ciekawym i wspaniałym dniu z uśmiechami na twarzach myśleliśmy o przyszłości, która otwiera przed nami tyle interesujących drzwi.

Edyta Filip, Klaudia Gontarczyk / AO