W dziale | Fakty

Lubartów drugi w „Schetynówce”

Opublikowany 11.12.2008

Miasto Lubartów wybuduje za 4,5 mln złotych nową drogę łączącą część przemysłową miasta z krajową 19-ką. Połowę kosztów budowy pokryje budżet państwa, za drugą zapłaci samorząd miasta.Lubartowski projekt zajął drugie miejsce na liście zadań, które będą realizowane na terenie województwa lubelskiego w ramach  ?Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011?.

Jak podkreśla burmistrz Jerzy Zwoliński –  jest to ogromny sukces choćby z uwagi na dużą konkurencję. Do Urzędu Wojewódzkiego, który zajmował się naborem wpłynęło 194 wnioski, w tym 42 złożone na drogi powiatowe oraz 152 złożone na drogi gminne. Zgodnie z listami rankingowymi, do realizacji przyjęto 43 wnioski, w tym 17 dotyczących dróg powiatowych i 26 dotyczących dróg gminnych. W Lubartowie w ramach rządowego programu wybudowana zostanie ulica Koźmińskiego o długości ponad pół kilometra, natomiast dwie kolejne ulice zostaną gruntowanie przebudowane, łącznie z utworzeniem nowych skrzyżowań. Mieliśmy szansę na jeszcze lepszą ocenę, jednak Starosta Starownik, do którego zwróciliśmy się z propozycją współpracy (za to można było uzyskać dodatkowe punkty w ocenie) odrzucił naszą ofertę mimo, że oferowaliśmy mu zwrot poniesionych nakładów z nadwyżką, dzięki której mógłby w przyszłym roku wykonać jakieś inwestycje na drogach powiatowych. Pragnę jednocześnie podziękować przedsiębiorcom, którzy prowadzą swoją działalność w tym rejonie miasta, a którzy zdecydowali się wesprzeć nasze działania, to dzięki porozumieniu z nimi uzyskaliśmy dodatkowe punkty w ocenie projektu – podkreśla burmistrz Zwolński.  Dotychczasowy dojazd do strefy gospodarczej Lubartowa, zlokalizowanej w obrębie ulic Przemysłowej i Krańcowej, odbywał się za pośrednictwem niezwykle niebezpiecznego skrzyżowania ulic: Piaskowa ? Kolejowa – Lubelska. Jest to jedno z bardziej  kolizyjnych skrzyżowań w Lubartowie, na którym dochodzi do wielu wypadków, Dziennie przejeżdża tamtędy ponad 2 tysiące pojazdów. W ramach projektu wybudowana zostanie również ścieżka rowerowa, biegnąca wzdłuż ulicy Koźmińskiego i chodnika, zaprojektowanego wzdłuż budowanej drogi. Przebudowany zostanie także przejazd kolejowy, który aktualnie znajduje się w fatalnym stanie technicznym.
?Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008 – 2011? został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów nr 233/2008 z dnia 28 października 2008 r. Jego realizację koordynuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program ma na celu:  wsparcie przebudowy, budowy lub remontu kluczowych odcinków dróg gminnych i powiatowych prowadzące do zwiększenia płynności ruchu i poprawy bezpieczeństwa komunikacyjnego; wsparcie tworzenia powiązań sieci dróg powiatowych i gminnych z siecią dróg wojewódzkich i krajowych, prowadzące do zwiększenia dostępności lokalnych ośrodków gospodarczych.  J.P.

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6837).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.