Lubartów może być dumny

Mamy w swoim mieście aż siedem osób nagrodzonych statuetką ANGELUS, na przestrzeni ostatnich 10 lat. Są to: Wojciech Trykacz, Marcin Socha, Justyna Wereszczyńska, Michał Filipowicz, Maria Kozioł, Krzysztof Wiącek i Zbigniew Skrzypek. W niedzielę 22 lutego na Zamku w Lublinie świętowano jubileusz tej prestiżowej nagrody dla osób niosących pomoc i radość życia ludziom potrzebującym.
Podczas gali z okazji 10-lecia nagrody Angelus, na Zamku w Lublinie, licytowano obrazy uznanych twórców. Wszystko na rzecz Julki Piskorskiej z Lubartowa. Zebrano ponad 10 tysięcy złotych. Ta pomoc jest nie do przecenienia. Julka, jak wiemy, zebrała już pieniądze na pierwszą operację. Ale dziewczynkę czekają kolejne, nie pomijając kosztownej i długotrwałej rehabilitacji.
W Sali Malarstwa Polskiego Muzeum Lubelskiego poznaliśmy także tegorocznych laureatów nagrody Angelusa Lubelskiego. Na tej uroczystości obecne były znakomite postaci świata kultury, religii, nauki, polityki…  Galę poprowadziły Ewa Dados oraz Małgorzata Żurakowska z Radia Lublin. Wśród Angelusów miało nie zabraknąć lubelskiego redaktora Andrzeja Molika. Wiadomość o jego śmierci dotarła nad ranem w dniu jubileuszowej edycji nagrody. Wszystkim Angelusom, którzy odeszli na wieczną służbę, oddano hołd minutą ciszy. Oto tegoroczni nagrodzeni w poszczególnych kategoriach: Krzysztof Anin Kuzko – Animator Życia Kulturalnego; ambasador Jan Tombiński – Człowiek Służby Publicznej; prof. Jerzy Kłoczowski – Dzieło Życia; Andrzej Molik – Człowiek Kultury Medialnej; Halina i Tadeusz Pęziołowie – Angelus dobroczynności; Piotr Kmieć – Artysta Roku; ks. Mirosław Wiszniewski – Angelus Wyobraźni Miłosierdzia.
W gronie osób, które otrzymały specjalne podziękowania za pomoc w działalności kapituły nagrody, znaleźli się dwaj znani lubartowianom przedsiębiorcy: Wojciech Trykacz oraz Krzysztof Wiącek.
Angelus Lubelski to nagroda przyznawana przez grono osób działających społecznie. Honoruje ludzi oraz instytucje działające na rzecz bliźnich. Przyświeca temu duch wartości humanistycznych, chrześcijańskich. Jest to nagroda dla ludzi, aktywnych i odważnych, chociaż niekiedy niezauważanych, ale także dla tych, którzy są ludźmi sukcesu i spełnienia w swoich życiowych powołaniach. Otrzymują ją ci, którzy żyją dla innych. Swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka. Laureatem Nagrody mogą zostać osoby, instytucje czy środowiska, które poprzez swoje obowiązki, działalność dobroczynną, jak też wszelkie inne podejmowane działania wyrażają wartości humanistyczne, poprawiają los i wspierają ludzi chorych, ubogich, skrzywdzonych.

Aleksandra Jędryszka

rafaleret1
Obraz Rafała Ereta, lubartowskiego artysty, podczas aukcji charytatywnej (na tle obrazu „Unia lubelska” Jana Matejki
Justyna Wereszczyńska
O pomoc dla Julki i udział w aukcji obrazów poprosiła zebranych Justyna Wereszczyńska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Niech się serce obudzi” w Lubartowie.

angelusy5 angelusy6