Majowa podróż uczniów II LO

W dniach 21-24 maja uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. P. Firleja w Lubartowie uczestniczyli w wyprawie, której celem było zwiedzenie wybranych miejsc w południowo-zachodniej części Polski oraz stolicy naszych sąsiadów, Czechów – przepięknej Pragi.

Pierwszy dzień wycieczki był bardzo intensywny; zwiedziliśmy Wrocław, przepiękne miasto pełne zabytków i perełek architektury współczesnej. Głównym punktem programu była wizyta w Rotundzie, gdzie mogliśmy obejrzeć niezwykły obraz Jana Styki i Wojciecha Kossaka, czyli Panoramę Racławicką. Byliśmy też we Wrocławskim Zoo i w najnowszej jego części – Afrykarium. Ilość „selfie” wykonanych przez nas z rekinami, pingwinami i manatami najlepiej świadczy o jego atrakcyjności. Następnie pojechaliśmy do Książa. Tutaj zachwycił nas oczywiście sam zamek, ale tak naprawdę to zachwytom nie było końca na widok parku, w którym zakwitły tysiące rododendronów. Późnym wieczorem dotarliśmy do naszej bazy wypadowej w Szklarskiej Porębie.

Następny dzień spędziliśmy głównie na pieszej wyprawie w góry. Wstąpiliśmy do Świątyni Wang, w której to szukaliśmy ducha Karkonoszy – Rzepióra, żeby zagrać z nim w kręgle (legenda głosi, że na zakończenie gry przegrany dostaje na pocieszenie kręgiel ze szczerego złota). Wędrówkę zakończyliśmy w jednym z najstarszych schronisk w Polsce, czyli w Samotni nad Małym Stawem. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Karkonosze to bardzo ciekawe i tajemnicze góry: są tam miejsca, gdzie woda płynie do góry, a autokar sam wjeżdża na wzniesienie. Jest to tak zwany karkonoski trójkąt bermudzki. Po południu udaliśmy się do Skalnego Miasta w Ardspach w Czechach. Spędziliśmy kilka godzin w bajkowej scenerii, którą tworzą malowniczo wyrzeźbione przez naturę olbrzymie formy skalne z piaskowca. Tu w końcu mieliśmy szczęście: Rzepiór wysłuchał naszego trzykrotnego gromkiego wezwania i uruchomił skalny wodospad.

Trzeci dzień wycieczki spędziliśmy w Pradze. Obejrzeliśmy uroczystą zmianę warty przed Zamkiem Praskim, zwiedziliśmy Katedrę Świętych Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach, przeszliśmy przez most Karola i spacerowaliśmy po malowniczych uliczkach Starego Miasta, które w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mieliśmy też okazję spróbować czeskich knedliczków i zakupić pamiątki na jarmarku.

Czwartego dnia o świcie wyruszyliśmy do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Wzięliśmy udział w serii wykładów z meteorologii, sejsmologii i kosmologii. Najciekawsze były jednak wędrówki po nocnym firmamencie. Od tej pory niebo nie będzie już dla nas bezładną masą gwiazd na czarnym tle, a GPS będziemy używać jedynie w pochmurny dzień.

Nasza czterodniowa wycieczka była bardzo intensywna, dostarczyła nam tyle wiedzy i wrażeń, że jeszcze długo będziemy o niej rozmawiać i ją wspominać. Było wspaniale. Chcemy jeszcze! Wycieczkę zorganizowała Katarzyna Płaszczewska we współpracy z BORT PTTK w Lublinie, a opiekunami młodzieży byli: Anna Przybysławska, Iwona Bronst i Paweł Pasikowski. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

II LO

sdr
sdr
sdr