W dziale | Fakty, Kultura

Mamy w Lubartowie oszlifowany diament. Twórczość Rafała Ereta

Opublikowany 17.09.2015

To cudowna rzecz, że w Lubartowie jest człowiek o takiej wrażliwości, talencie i skromności. To rozkosz pracować z twórcą, którym zachwycają się wybitni krytycy sztuki – powiedział Piotr Zieliński, właściciel galerii Wirydarz w Lublinie, podczas otwarcia wystawy obrazów Rafała Ereta.

Rafal_Eret_3

Na wernisażu w lubelskiej galerii, w piątek 11 września, spotkali się przyjaciele artysty, rodzina, lubartowianie którzy znają i admirują jego twórczość. Uznanie dla Rafała Ereta wyraził swoją obecnością także burmistrz Janusz Bodziacki.

Artysta powiedział, że obrazy pokazane na wystawie są kontynuacją nowej serii, rozwinięciem wcześniejszych wątków w jego malarstwie. Z cyklu „Pocztówki z wakacji” w lubelskiej galerii można zobaczyć między innymi „Krążownik”, „Inne ryby”, „Dziką plażę”, „Wycieczkowce”.

– Lubartów od 1543 roku ma swoją historię, którą tworzą mieszkańcy i goście. Teraz naszym dobrem, ambasadorem Lubartowa, jest właśnie pan Rafał. Życzę dalszej, owocnej twórczości – powiedział na wernisażu w Lublinie burmistrz Janusz Bodziacki.

Aleksandra Jędryszka

 

Piotr Zieliński, właściciel Galerii Wirydarz

Rafał Eret to artysta, którego obrazy wchodzą do najlepszych polskich i zagranicznych kolekcji. Cieszymy się, że siedemnasty rok działalności Wirydarza otwiera znakomity malarz rodem z Lubartowa. Przy pierwszym spotkaniu z Rafałem, jako galernik, marszand, odniosłem wrażenie, że mam do czynienia z artystą niezwykłym, oryginalnym, osobnym, wspaniałym, jakiego muszę pokazać wszystkim, którzy interesują się sztuką, malarstwem. Nikt wobec malarstwa Ereta wszędzie tam, gdzie go pokazujemy, nie przechodzi obojętnie. To jest twórca, który wyzwala emocje, jego malarstwo jest czymś tajemniczym, a zarazem oczywistym. Eret stawia nas przed zwierciadłami – tym krzywym i tym normalnym, gdzieś w drugim i trzecim dnie. To malarstwo na pozór może być proste, ale jest bardzo głębokie i niesłychanie wysublimowane. Rafał ma zaproszenie do wystawienia swoich dzieł w płockiej galerii sztuki, upomina się o niego Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Twórczość Rafała jest rozchwytywana. Chce się z nią być. Macie w Lubartowie oszlifowany diament, czyli brylant. Artystę, który wkłada do polskiej sztuki współczesnej bardzo ważną cegiełkę.

Rafał Eret

Urodził się 1 marca 1970 r. w Lubartowie. Ukończył Wydział Malarstwa w Gerrit Rietvield Academie w Amsterdamie w 2001 roku. W Holandii mieszkał i tworzył w okresie od 1993 do 2003 roku. Obecnie mieszka i tworzy w Lubartowie. W 2013 zrealizował pierwszą wystawę swoich obrazów. Wernisaż odbył się w Galerii Sztuki Wirydarz, z którą artysta jest związany od 2012 r. Wystawa prac Ereta została uznana za jedno z najciekawszych przedsięwzięć wystawienniczych w Lublinie w 2013 roku. W ubiegłym roku Rafał Eret z powodzeniem prezentował swoją twórczość na Warszawskich Targach Sztuki, a jego obrazy trafiają do najlepszych polskich i zagranicznych kolekcji. Obecna ekspozycja prezentuje najnowsze dzieła tego wybitnego malarza.

Rafal_Eret_54 Rafal_Eret_11 Rafal_Eret_19 Rafal_Eret_20 Rafal_Eret_29 Rafal_Eret_31 Rafal_Eret_37 Rafal_Eret_44 Rafal_Eret_46 Rafal_Eret_49 Rafal_Eret_52

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7022).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.