W dziale | Fakty

Miasto Lubartów nie będzie już członkiem Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej

Opublikowany 27.03.2019

Gmina Miasto Lubartów opuści Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej. Taką uchwałę podjęli radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta Lubartów (26 marca). Za uchwałą głosowało 11 radnych, 3 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

 

Wprowadzenia do uchwały dokonał burmistrz Krzysztof Paśnik. – Mamy Zakład Zagospodarowania Odpadów i biuro ZKGZL, które nie pracują tak, jak powinny pracować. Uchwała daje nam szansę na to, żeby odbiór odpadów był tańszy w naszym mieście. Czy to nie jest argument na to, aby wyjść ze Związku? – mówił burmistrz. Poinformował, że Zgromadzenie Związku uchwaliło, że mieszkańcy bloków zapłacą teraz za śmieci 13 zł od osoby (było 6 zł ), a domków jednorodzinnych 18 zł (było 12 zł). Wspomniał, że będzie możliwość obniżenia kosztów o 5 zł na osobę. Rozpoczęły się już  prace nad przygotowaniem przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz dokumentów potrzebnych, aby Miasto Lubartów mogło samo zająć się gospodarką śmieciową.

Radny Tomasz Krówczyński (Wspólnota Lubartowska) mówił o kosztach, jakie Miasto będzie musiało ponieść samodzielnie, organizując gospodarkę śmieciową. Jego zdaniem odpady z miasta niekoniecznie będą mogły być zawożone do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Wólce Rokickiej, który musi je przyjąć tylko wtedy, kiedy posiada wolne moce przerobowe. W dyskusji zabrał też głos inny radny klubu Wspólnota Lubartowska – Marek Polichańczuk. Pytał on burmistrza, jakie Miasto ma udziały w ZKGZL. Mówił że kwoty ponoszone przez miasto ustalane są względem liczby mieszkańców, a Miasto nie ma żadnych udziałów w Związku. Dodał, że uchwała jest potrzebna, aby „postawić Związek pod ścianą”, by zyskać większą w nim reprezentację. 

Według Grzegorza Gregorowicza (Wspólny Lubartów), radni bardziej powinni zastanowić się nad argumentami, dlaczego występujemy ze Związku, a nie nad tym, co będzie dalej.  Przewodniczący Rady Miasta Jacek Tomasiak (Wspólny Lubartów), poinformował, że przy sprzeciwie burmistrza Zarząd Związku przegłosował podwyżki dla miasta Lubartów.Nie trzeba się obawiać organizacji odbioru odpadów w Lubartowie. Za przykład podał Gminę Niedźwiada, która wyszła ze Związku i teraz odpady z jej terenu odbiera Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Koszty śmieci wynoszą 6 zł za osobę. O wzrastających kosztach konfliktu z samorządem Lublina w sprawie zwrotu VAT mówił radny Wojciech Osiecki (Wspólny Lubartów). Jak podkreślił wiceprzewodniczący Andrzej Zieliński (PO) – nie wiadomo, czy ceny za odbiór śmieci nie wzrosną, jednak za to odpowiedzialność weźmie Rada Miasta, a nie ZKGZL, na którego decyzje radni obecnie nie mają wpływu.

Ostatecznie za wystąpieniem Miasta Lubartów ze Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej zagłosowało 11 radnych (Bednarski Jacek, Czubacki Teodor, Grabek Ewa, Gregorowicz Grzegorz, Jaworski Grzegorz, Kuszner Anna, Mazur Renata, Osiecki Wojciech, Tchórz Jacek, Tomasiak Jacek, Zieliński Andrzej), 3 radnych było przeciw (Krówczyński Tomasz, Polichańczuk Marek, Ściseł Jan), 7 radnych wstrzymało się od głosu (Błaszczak Robert, Kozak Maria, Kusyk Piotr, Mizio Elżbieta, Pasikowska Beata, Siwek Grzegorz, Żyśko Krzysztof).

Miasto Lubartów opuści ZKGZL od 1 stycznia 2020 roku.

Sylwia Cichoń

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6912).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.