W dziale | Fakty

Mistrzostwa świata z udziałem lubartowian

Opublikowany 24.10.2013

W dniach 24-27 października w Benidorm w Hiszpanii odbędą się XII Mistrzostwa Świata juniorów i XVIII Mistrzostwa Świata seniorów w taekwon-do. Polska reprezentowana będzie przez 49 zawodników i zawodniczek. W grupie tej znajdzie się ósemka przedstawicieli Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart” AGS Lubartów.Reprezentacja kobiet

Uznanie w oczach trenerów kadry zyskali: Zuzanna Gadzała, Jakub Gadzała, Dawid Słomka (wśród juniorów) oraz Ilona Działa, Lyndsey Conway, Monika Wiater, Jarosław Suska, Marcin Wronowski (w gronie seniorów). W skład polskiej ekipy wchodzi także Jerzy Jedut – trener Lewartu oraz wiceprezes ds. szkoleniowo-technicznych Polskiego Związku Taekwon-do.

Jak przystało na najważniejszą imprezę, światowy championat będzie miał bardzo liczną i mocną obsadę. W Benidorm wystąpią 1042 osoby – 623 seniorów i 419 juniorów. Reprezentują oni 52 państwa, w tym tak egzotyczne, jak Liban, Nepal, Trynidad i Tobago, czy też Wietnam. Najliczniejszą reprezentację ma Argentyna (80 osób). Kolejne państwa pod względem liczebności zawodników to: Kanada (63 osoby), Norwegia i USA (po 54 osoby), Irlandia (50 osób) oraz Rosja i Polska (po 49 osób).

Reprezentanci Polski, w tym zawodnicy Lewartu, zaliczani są do grona faworytów. Podczas poprzednich mistrzostw dwa lata temu w Nowej Zelandii, Polska zajęła trzecie miejsce w łącznej klasyfikacji juniorów i seniorów. Obrona tej pozycji jest podstawowym celem naszej ekipy. Będzie to niezwykle trudne zadanie.

Jarosław SuskaLiczymy, że lubartowianie wrócą do domu z pokaźnym bagażem medali najważniejszej imprezy taekwon-do. Weteranem polskiej kadry jest Jarosław Suska, który startował już podczas VII Mistrzostwa Świata seniorów w Montrealu w Kanadzie w 1990 roku. Jest on mocnym punktem reprezentacji. Z zawodów najwyższej rangi regularnie przywozi medale, najczęściej te, z najcenniejszego kruszcu. W Hiszpanii będzie bronił tytułu Mistrza Świata w układach formalnych w kategorii IV-VI dan. Tytuł ten jest w jego posiadaniu nieprzerwanie od 2005 roku. Tytułu Mistrzyni Świata w walkach broniła będzie Ilona Działa. Lubartowianka jest jedną z najbardziej doświadczonych seniorek w polskiej reprezentacji.

W następnym numerze „Lubartowiaka” zamieścimy relację z mistrzowskiej imprezy, której gospodarzem jest hiszpańskie miasto Benidorm.

ig, foto: www.pztkd.lublin.pl, Jerzy Jedut

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (918).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.