„Myśmy wszystko zapomnieli?” Kawiarnia Poetów w II LO

Spektakl dotyczący czasów Polski Ludowej zaprezentowali młodzi artyści z II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie. Przedstawienie to zostało zorganizowane 30 listopada w ramach współpracy II LO z Fundacją Błogosławieni Ubodzy i stanowiło efekt projektu „Wspólnie działamy na rzecz społeczności lokalnej”, który został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Uczniowie pracujący nad w realizacją tego zadania wykazali się ogromnym zaangażowaniem w tworzenie inicjatywy, która wzmocniłaby międzypokoleniowe więzi i połączyła we wspólnym działaniu naszą lubartowską społeczność.
Na widowni zasiedli nie tylko uczniowie, ich rodziny oraz nauczyciele, ale również zaproszeni goście – przedstawiciele władz Miasta Lubartów, członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz inni przyjaciele szkoły.
Czasy, które przywołała tego wieczoru młodzież, do dziś budzą wiele kontrowersji, kojarzą się bowiem zarówno z dyktaturą, ograniczaniem praw jednostki czy zacofaniem gospodarczym, jak również z działalnością wielu wybitnych twórców i artystów. Kawiarnia Poetów przeniosła swoją publiczność w okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej poprzez kulturę tamtych lat – tę tworzoną w kraju oraz na emigracji. W repertuarze nie zabrakło zatem skeczów odgrywanych np. przez Kabaret Dudek, słynnej piosenki „Czerwony autobus” i innych tekstów, które w satyryczny sposób odnosiły się do realiów i absurdów PRL-u. Program spektaklu zawierał również kultowe piosenki znanych zespołów i wiersze wybitnych polskich poetów, takich jak Z. Herbert czy S. Barańczak, którzy swymi słowami poruszali sumienia rodaków.
Po przedstawieniu został również przeprowadzony konkurs na Przodownika Pracy Artystycznej – publiczność oddała głosy na najlepszego wykonawcę wieczoru, którym został Jakub Grzegorczyk. Pozostałe miejsca na podium zajęli Jan Zegar i Anna Humeniuk. Wszyscy zwycięzcy plebiscytu zostali uroczyście uhonorowani orderami a wręczony przez panią Dyrektor na ręce artystów bukiet czerwonych goździków w humorystyczny sposób nawiązywał do tradycji wspominanej epoki.
Tego wieczoru śmiech mieszał się z zadumą a dobra zabawa z refleksją. Młodzież z II LO nie tylko połączyła pokolenia, ale również przypomniała o tym, że o wolność trzeba stale dbać i walczyć.
Młodzież pracowała pod opieką: p. Rafała Wrotkowskiego, p. Aleksandry Solarz oraz p. Pawła Pasikowskiego. Dekoracje sceniczne wykonał p. Cezary Misiurski.

e33d9f6bbcf27acd4bc08dc72c4816a8 3ad63666de528f6d74192cf9bce83ed7 57ce99cacb247ab4811e12f3d59e43c7 c6e8c3b477ae314142eeb6b3d92d3753 cb7c657985896f5cab46e00e650054e6