W dziale | Fakty

Wydanie :

Na festiwalu ekologicznym

Opublikowany 12.08.2013

Festiwal pod hasłem „Ekologia i współpraca” za nami. Sobotnie popołudnie i wieczór (10 sierpnia) upłynęły rockowo, folkowo, ekologicznie za sprawą koncertów w Amfiteatrze Miejskim i wielu innych atrakcji, które przygotowało Stowarzyszenie „Zielona Swoboda”, we współpracy z Lubartowskim Ośrodkiem Kultury.

Jak podkreślał prezes Stowarzyszenia „Zielona Swoboda” Marcin Chomiuk, temat imprezy to zdrowa żywność i samoorganizacja społeczności lokalnych.

Festiwal obejmował dwa dni. W piątek 9 sierpnia w kinie Lewart były projekcje filmów związanych z tematyką wolnościową, ekologiczną i alterglobalistyczną. Można było zobaczyć takie tytuły jak „Ameryka – bieda dla każdego”, „W obronie dżungli”, „Jestem zły”, „Specjalne strefy wyzysku”. A w sobotę impreza przeniosła się do amfiteatru, gdzie główną atrakcją były koncerty w wykonaniu czterech grup. Wystąpiły kapele grające folk, punk, rock i szanty. Jako pierwsza zaprezentowała się „Drewutnia” z Lublina, która gra utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Kapela pokazuje dawne pieśni i piosenki ludowe we własnej interpretacji (folklor słowiański łączy z nowymi brzmieniami), wykorzystując instrumenty tradycyjnie, jak akordeon, bęben, klarnet, mandola, mandolina, skrzypce, tamburyn, jak i inne – ukraińska sopiłka, huculski bęben, rosyjska wołynka czy bałałajki. Tuż po niej można było usłyszeć muzykę szanty. Któż nie zna takich piosenek jak „Gdzie ta keja” czy „Przechyły” – a wykonała je grupa Syndrom Beczki z Lubartowa.

Ale nie tylko muzyka dominowała podczas sobotniego wydarzenia. Bo w przerwie koncertów organizatorzy zaprosili publiczność na warsztaty gry na bębnach,  chodzenia na szczudłach, żonglerki, tai-chi i permakultury. Był również wegetariański poczęstunek. Tuż po przerwie wystąpiły dwie kapele: PKS Przystanek z Baranowa, grająca punk  i  na zakończenie rockowy zespół Heruka z Lubartowa.

Festiwal był dofinansowywany w ramach projektu „Aktywna praca na rzecz zwalczania kłusownictwa, życia w zgodzie z naturą i samoorganizacji społeczności lokalnych.

 

Sylwia Nowokuńska

festiwal_102 festiwal_10 festiwal_24 festiwal_42 festiwal_53 festiwal_66 festiwal_78 festiwal_101

 

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (5382).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.