W dziale | Fakty

Na wymianie uczniowskiej w Niemczech

Opublikowany 27.02.2020

Uczennice Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie- Alicja Smęt, Marcela Kiełczewska, Julia Rybak oraz Milena Prażmo w dniach od 17 do 22 lutego  miały okazję uczestniczyć w projekcie Erasmus+, którego celem jest poznawanie kultur małych europejskich miast. Dziewczęta pojechały na wymianę uczniowską do Dülken – miejscowości w Niemczech, niedaleko Kolonii.

Podczas wymiany towarzyszyli im  uczniowie z Litwy, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii Północnej oraz oczywiście z Niemiec. Przez 5 dni uczennice mieszkały w domach rówieśników, mogły zobaczyć jak wygląda styl życia niemieckich rodzin, poznały kulturę niemiecką oraz ich obyczaje. Pierwszego dnia, miały okazję poznać szkołę, która była gospodarzem spotkania – Clara Schumann Gymnasium. Dowiedziały się, jak wygląda nauka w Niemczech, jaki jest system szkolny. We wtorek odbył się koncert w kościele w Dülken, w którym wszyscy uczestnicy projektu zaśpiewali wspólnie utwór ,,Hallelujah”. Z racji tego, że akurat w tym czasie w Niemczech trwał karnawał, uczniowie z Niemiec opowiadali różne ciekawostki dotyczące właśnie tego czasu.

Nie mogło również zabraknąć zwiedzania dużych miast. Jednym z nich była Kolonia, w której uczniowie „z Chopina” zwiedzili największą w Niemczech Katedrę. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o historii miasta. Kolejnym miastem było Bonn – miasto Beethovena. Tam uczestnicy wymiany odwiedzili Muzeum. Było to bardzo interesujące, dowiedzieć się wielu rzeczy związanych z tym miastem.

Cały wyjazd przypieczętowała kolacja pożegnalna, na której wszyscy uczestnicy dostali certyfikaty. Był to wspaniały tydzień, miło było poznać tylu ciekawych ludzi o różnych narodowościach. Zachwycające jest, jak wielkie przyjaźnie można zawrzeć w tak krótkim czasie. Na pewno każda z nas zapamięta ten wyjazd na długo- podsumowały uczennice z ZS nr 2 w Lubartowie.

ZS2

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7187).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.