Najważniejsze sukcesy lubartowskiego sportu w 2018 roku

Rozpoczął się już 2019 rok. Zapewne przyniesie wiele sukcesów i będzie obfitował w liczne wydarzenia sportowe z udziałem naszych przedstawicieli. Zanim jednak będziemy cieszyli się z medali, pucharów i rekordowych osiągnięć lubartowskich sportowców, powracamy do ubiegłorocznych wydarzeń. W subiektywnej, redakcyjnej ocenie podsumowujemy lubartowski sport w 2018 roku.

PIŁKA NOŻNA
To był bardzo udany rok dla piłkarzy Lewartu Lubartów. Zespół prowadzony przez Łukasza Mierzejewskiego na zakończenie sezonu 2017/2018 zajął czwarte miejsce w tabeli. Na mecze rozgrywane w Lubartowie przychodziła liczna grupa kibiców. Lewart grał bardzo ofensywnie. W 28 meczach „biało-niebiescy” strzelili 62 bramki i stracili 30. To wyniki plasujące zespół w czołówce ligi. Aż 30 goli zdobyli Michał Zuber i Arkadiusz Adamczuk, czyli zawodnicy, którzy po sezonie odeszli z Lewartu. Bardzo dobry sezon, podkreślony równą grą zaliczył Karol Bujak. Znaczny wpływ w grę zespołu wnieśli wychowankowie klubu – Dawid Pikul, Adrian Parzyszek, Adrian Pikul, Bartłomiej Marzęda, Paweł Pęksa, Arkadiusz Rusinek, Wojciech Majewski. Jeszcze lepiej spisali się futboliści w pierwszej części bieżącego sezonu. Na zakończenie roku są wiceliderem rozgrywek. Warto zaznaczyć dobrą postawę zespołu w rozgrywkach Pucharu Polski. Lewart dotarł do półfinału na szczeblu Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. 10 października spotkał się w Lubartowie z Motorem Lublin. Rywalizacja z takim przeciwnikiem jak Motor, to niewątpliwie dodatkowa motywacja dla zespołów z niższych klas rozgrywkowych. Lewart po wyeliminowaniu trzech przeciwników awansował do półfinału rozgrywek i dzięki temu podejmował na własnym boisku lubelskiego trzecioligowca. Zespół ze stolicy naszego województwa to od kilku lat pretendent do awansu do II ligi. W bieżących rozgrywkach III ligi zespół znajduje się w czołówce, jednak nie zadowala to działaczy i ostatnio wymienili szkoleniowca. Mecz z Lewartem był debiutem nowego trenera – Roberta Góralczyka. Aktualny opiekun Motoru do niedawna był jednym z asystentów Adama Nawałki w reprezentacji Polski. Do Lubartowa ekipa z Lublina przyjechała w najsilniejszym składzie m.in. z Grzegorzem Boninem i Tomaszem Brzyskim, czyli piłkarzami którzy w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce grali przez ponad 10 sezonów. Skończyło się 0:5, jednak mimo wysokiej porażki Lewart zasłużył na uznanie. Przeciwnika chwalił, szczególnie za postawę w pierwszej połowie trener Motoru. Dla ekipy z Lublina nie był to spacerek. Żeby wygrać w Lubartowie musieli solidnie się napracować. A miejscowi piłkarze mogli schodzić z boiska z podniesionymi głowami.
W Lubartowie dobrze wygląda proces szkolenia dzieci i młodzieży. Realizowane jest to w trzech klubach – Lewarcie, MOSiR Lubartów i Orliku.

TENIS STOŁOWY
W tej dyscyplinie odbywa się największa liczba imprez, w której przedstawiciele Lubartowa odnoszą liczne sukcesy. Sekcja tenisa stołowego Lewartu jest prężnym ośrodkiem szkolenia młodzieży w naszym województwie. 4 lipca podczas zebrania sprawozdawczego Lubelskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego dokonano omówienia i podsumowania zakończonego sezonu rozgrywkowego 2017/2018. Tak, jak przed rokiem Miejski Klub Sportowy „Lewart” Lubartów zajął drugie miejsce wśród 45 klubów, jakie brały udział w rozgrywkach. Podopieczni trenera Jakuba Sagana mocno usadowili się w czołówkach kilku kategorii wiekowych. Wojewódzkie listy otwierają Wiktor Kozioł (żacy) i Julia Wójcik (kadetki). Drugie lokaty w wojewódzkim zestawieniu zajęli: Bartosz Wójtowicz (żacy), Aleksandra Zgierska (żaczki), Karolina Wójtowicz (młodziczki) i Bartosz Kowalczyk (juniorzy).
Pingpongiści Lewartu w ubiegłym roku wzięli udział w Mistrzostwach Polski w trzech kategoriach wiekowych. Odbyły się wtedy zawody centralne, podczas których walczono o medale Mistrzostw Polski młodzików, juniorów i kadetów. Z zawodników Lewartu najlepiej spisała się Anna Lipska. Podczas Mistrzostw Polski juniorów, w grze podwójnej wspólnie z Weroniką Szewczak (Żaczek Fajsławice) zajęła miejsce 5-8. Dla większości podopiecznych Jakuba Sagana już sam udział w mistrzowskiej imprezie, to znaczący sukces.
Mistrzostwa Polski młodzików odbyły się w Drzonkowie. Wystąpiła w nich piątka zawodników Lewartu – Agata Lipska, Karolina Wójtowicz, Rafał Pawłowski, Jakub Drzewiecki i Bartosz Wójtowicz. Najlepsze miejsca naszych przedstawicieli podczas tych zawodów to lokaty 9-16.
Mistrzostwa Polski juniorów odbyły się w Krośnie. Wystąpiła w nich czwórka zawodników Lewartu – Anna Lipska, Bartosz Kowalczyk, Łukasz Drzewiecki i Marcin Jaszczuk. Najlepiej spisała się Anna Lipska, która w grze deblowej zajęła miejsce 5-8.
Mistrzostwa Polski kadetów, w ramach XXIV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się w Luboniu. W zawodach tych wystąpiła Julia Wójcik. Rywalizowała w grze pojedynczej, deblowej i mieszanej.
Na arenie wojewódzkiej pingpongiści Lewartu odnotowali wiele znaczących sukcesów. Podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w różnych kategoriach wiekowych zdobyli ponad 40 medali.
W Lubartowie funkcjonuje także drugi klub sportowy, występujący w zawodach tenisa stołowego – Miejski Klub Sportowy Stowarzyszenie Tenisa Stołowego Lubartów.

TAEKWON-DO
Zawodnicy sekcji taekwon-do Lewartu Lubartów to od lat ambasadorowie Lubartowa na sportowych arenach Polski, Europy i świata. W 2018 roku podopieczni trenerów Jerzego Jeduta i Jarosława Suski odnotowali wiele znaczących sukcesów. Do najbardziej wartościowych należą medale zdobyte podczas Pucharu Świata, Mistrzostw Europy, Pucharu Europy i Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.
W dniach 25-30 września w Sydney w Australii odbył się VII Puchar Świata seniorów i juniorów w taekwon-do. W tej światowej rywalizacji nie mogło zabraknąć lubartowskich akcentów. W związku ze znacznymi kosztami, związanymi z daleką podróżą, reprezentacja Polski nie była zbyt liczna. W kadrze znalazło się miejsce dla jednego zawodnika Lewartu. Jakub Gadzała zakończył zawody z jednym medalem. Wraz z narodową drużyną wywalczył srebro w walkach drużynowych mężczyzn. W Australii byli także dwaj inni przedstawiciele sekcji taekwon-do Miejskiego Klubu Sportowego „Lewart” AGS Lubartów – trenerzy Jerzy Jedut i Jarosław Suska. Jerzy Jedut jest prezesem Polskiego Związku Taekwon-do, natomiast Jarosław Suska jest trenerem reprezentacji Polski kobiet.
W kwietniu w Mariborze w Słowenii odbyły się XXXIII seniorów i XXIV juniorów Mistrzostw Europy taekwon-do ITF. Udział w dorobku medalowym polskiej reprezentacji mieli zawodnicy Lewartu. W Słowenii barw narodowych broniła czwórka podopiecznych trenerów Jerzego Jeduta i Jarosława Suski. Byli to seniorzy – Monika Wiater, Jakub Gadzała, Michał Wawryniuk i Marcin Wronowski. Zawodnicy Lewartu wrócili do domu z dorobkiem 8 krążków – 6 srebrnych i 2 brązowe. Cztery medale padły łupem Jakuba Gadzały. Jeden zdobył indywidualnie i trzy w konkurencjach drużynowych. Medale indywidualnie wywalczyli specjaliści od układów formalnych – Monika Wiater i Marcin Wronowski. Bez medalu wrócił do domu jedynie Michał Wawryniuk.
W dniach 26-28 października w Sibiu w Rumunii, odbywały się Międzynarodowe Mistrzostwa Dzieci i Kadetów oraz IX Puchar Europy Taekwon-do ITF Juniorów i Seniorów.
W zawodach uczestniczyło blisko 1000 zawodników z 71 klubów, reprezentujący 27 państw. Lewart reprezentowany był przez 18 zawodników. Był to bardzo udany występ lubartowian. Łączna zdobycz, to 9 medali (3 złote, 2 srebrne i 4 brązowe). Złote medale wywalczyli: Marcin Wronowski, Zuzanna Gadzała i Amelia Małyska. Marcin Wronowski został najlepszym seniorem Pucharu Europy.
Wiele było sukcesów na arenie krajowej. Zawodnicy Lewartu wygrali klasyfikację generalną klubów podczas Mistrzostw Polski seniorów. Na ten sukces złożyło się 12 medali – 5 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych. Dodatkowo Marcin Wronowski został najlepszym zawodnikiem imprezy. Dziewięć medali wywalczyli przedstawiciele Lewartu w trakcie Mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych. Kolejnych kilkadziesiąt krążków zdobyli młodzi zawodnicy podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw juniorów, juniorów młodszych i młodzików.

LEKKA ATLETYKA I BIEGANIE
Rok z dobrymi wynikami mają za sobą zawodnicy Młodzieżowego Klubu Lekkoatletycznego „Nefryt” Lubartów. Na wyróżnienie wśród podopiecznych Wiesława Nowaka zasłużyła Wiktoria Zagólska. Podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego w biegach przełajowych w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych zdobyła srebrny medal. W trakcie Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w biegach przełajowych wywalczyła złoty medal. Sezon Wiktoria zakończyła brązowym medalem w biegu na 1000 metrów podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w lekkiej atletyce.
Rewelacyjnie spisali się reprezentanci Lubartowa 2 czerwca w 26. Biegach Solidarności w Lublinie. Start do biegów umiejscowiony był w okolicach Bramy Krakowskiej, zaś meta w Hali Targi Lublin S.A. Dystans biegów w poszczególnych kategoriach wiekowych wynosił ok. 3000 metrów. Tradycyjnie, w każdym z biegów uczestniczyło po kilkuset uczestników. Nefryt Lubartów reprezentowało dziesięcioro zawodników, w trzech kategoriach szkolnych. Najlepiej pobiegły dziewczęta w najmłodszej kategorii – szkoły podstawowe. Zwyciężyła Monika Kisiel, drugie miejsce dla Weroniki Pszczoły, trzecie dla Aleksandry Sobstyn, a ósma była Magda Kisiel. W kategorii szkoły gimnazjalne drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Zagólska, a trzecie Oliwia Zielińska. Natomiast wśród chłopców w tej samej kategorii srebrny medal dla Krzysztofa Stefańskiego, a Bartosz Zieliński zajął czwarte miejsce. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne na drugim stopniu podium stanęła Monika Dec, a na trzecim Piotr Barwiński. Podczas dekoracji w Hali Targi Lublin spiker zawodów najczęściej w gronie nagradzanych wymieniał przedstawicieli Lubartowa.
W Lubartowie mamy liczną grupę biegaczy, którzy startują w wielu imprezach. W grupie tej jest kilka osób, które zaliczają się do czołówki polskich biegaczy.
25 maja w miejscowości Ostre w powiecie żywieckim odbyły się II Mistrzostwa Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim. W zawodach rywalizowało ponad 120 zawodników. Walczyli oni o Puchar Komendanta Głównego Policji. Posterunkowy Bartosz Ceberak z Komendy Powiatowej Policji w Lubartowie zajął w tym trudnym biegu drugie miejsce. Równocześnie był najlepszy w kategorii mężczyzn do 35 lat.
W dniach 1-2 czerwca w Jeleniej Górze i okolicach odbyła się impreza w biegach górskich na różnych dystansach. Biegacze mieli do wyboru cztery dystanse – 28, 48, 70 i 102 km. W biegu Ultra Chojnik na dystansie 102 km w gronie 117 uczestników mieliśmy dwójkę naszych przedstawicieli. Grzegorz Pożak zajął 12, a Wioletta Dessauer 14 miejsce (pierwsze wśród kobiet). Grzegorz pokonał trasę w czasie 15 godzin i 29 minut. Wioletta zameldowała się na mecie w czasie 15 godzin i 33 minuty.

KOLARSTWO
Sekcja kolarska Lewartu funkcjonowała w mniejszym wymiarze i skromniej, niż w swoich najlepszych latach. Największym osiągnięciem była organizacja 42. Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego po Ziemi Lubartowskiej o Puchar Starosty Lubartowskiego. Odbyły się trzy serie lubartowskiego ścigania. Imprezę należy zaliczyć do bardzo udanych. Pod względem organizacyjnym wszystko było odpowiednio przygotowane. Od strony sportowej, organizatorzy odnotowali sukces. W trzech etapach po Ziemi Lubartowskiej ścigało się ponad 200 osób, w tym goście z Białorusi. Przedstawiciele Lewartu zaakcentowali swój udział w wyścigu kilkoma punktowanymi miejscami. W klasyfikacji generalnej młodzików Rafał Staszczak zajął drugie miejsce.

SZACHY
Królewska dyscyplina sportowa ma w naszym mieście liczne grono miłośników. W Lubartowskim Ośrodku Kultury cyklicznie rozgrywane są imprezy szachowe. W turniejach i różnego rodzaju zawodach z powodzeniem startują przedstawiciele Lubartowskiego Uczniowskiego Klubu Sportowego. Podopieczni Piotra Opolskiego w 2018 roku odnotowali kilka znaczących sukcesów, z medalami Mistrzostw Województwa włącznie. W szachach klasycznych złote medale w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: Julia Szczerba, Dominik Raczyński; brazowe: Aleksander Opolski, Aleksandra Szczerba i Wiktor Opolski.

SPORT SZKOLNY
Miniony rok był bardzo udany dla uczniów lubartowskich szkół, którzy brali udział w licznych imprezach sportowych, organizowanych w ramach rywalizacji szkolnego związku sportowego. Najważniejsze sukcesy odnieśli przedstawiciele tenisa stołowego. Uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie Łukasz Drzewiecki zdobył brązowy medal w finale ogólnopolskim szkolnego turnieju „Z UKS-u do AZS-u”. W tej samej imprezie uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Lubartowie Anna Lipska zajęła piąte miejsce.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubartowie reprezentowała województwo lubelskie w Mistrzostwach Polski szkół podstawowych w drużynowym tenisie stołowym. Impreza odbyła się w dniach 24-26 maja w Rawie Mazowieckiej. W zawodach startowały najlepsze, szkolne drużyny z poszczególnych województw. Prawo startu zespoły z „Trójki” wywalczył sobie 15 lutego w Kocudzy zajmując pierwsze miejsca w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego. Lubartowską szkołę reprezentowali: dziewczęta – Agata Lipska i Karolina Wójtowicz oraz chłopcy – Rafał Pawłowski i Bartosz Wójtowicz. Opiekunem był nauczyciel wychowania fizycznego Andrzej Pawłowski. Dziewczęta zaprezentowały się z bardzo dobrej strony, zajmując wysokie szóste miejsce. Drużyna chłopców ostatecznie ukończyła zawody na 11 miejscu.
Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubartowie, to reprezentanci województwa lubelskiego w Mistrzostwach Polski w drużynowym tenisie stołowym w ramach Licealiady i Gimnazjady. Imprezy dla tych dwóch kategorii wiekowych odbyły się w Rawie Mazowieckiej. W dniach 13-15 czerwca odbyły się Mistrzostwa Polski w drużynowym tenisie stołowym w ramach Licealiady. W zawodach startowały najlepsze szkolne drużyny w kraju z 16 województw. Prawo startu w Mistrzostwach Polski drużyna z Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie, w składzie Mateusz Baranowski i Łukasz Drzewiecki, zapewniła sobie zwyciężając w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego. W trakcie zawodów centralnych ekipa z Lubartowa odnotowała sukces, zajmując bardzo dobre piąte miejsce w Polsce.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Lubartowie po raz kolejny w tym roku reprezentowała województwo lubelskie w Mistrzostwach Polski w drużynowym tenisie stołowym. Tym razem w zawodach startowały najlepsze szkolne drużyny z poszczególnych województw z roczników 2002-2004, a więc uczniowie uczęszczający do klas siódmych oraz drugich i trzecich gimnazjalnych. Finał ogólnopolski odbył się w dniach 11-13 czerwca. Prawo startu zespół z „Trójki” wywalczył sobie w lutym w Szczebrzeszynie, zajmując pierwsze miejsce w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego. W drużynie chłopców wystąpili Bartosz Kowalczyk i Damian Borzęcki. Ostatecznie nasi uczniowie uplasowali się na trzynastym miejscu w kraju. Bartosz Kowalczyk, odnosząc 10 zwycięstw i doznając tylko jednej porażki w całych mistrzostwach udowodnił, że w swojej kategorii wiekowej należy do ścisłej czołówki krajowej.
Kilka medali zdobyli uczniowie lubartowskich szkół podczas Mistrzostw Województwa w różnych dyscyplinach sportu. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół nr 2 odbierali złote medale podczas finałów wojewódzkich w drużynowym tenisie stołowym. Brązowe krążki w finale wojewódzkim drużynowego tenisa stołowego zawisły na szyjach uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie.
Pod koniec roku dwa tytuły Mistrzów Województwa trafił do uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Lubartowie. Zostały wywalczone w sztafetowych biegach przełajowych chłopców i halowej piłce nożnej chłopców.

LUBARTOWSKIE IMPREZY SPORTOWE
Lubartów może być postrzegany, jako miasto przyjazne dla sportu. Dowodem tego są liczne imprezy, organizowane w różnych dyscyplinach sportu. W ubiegłym roku mieszkańcy Lubartowa mogli uczestniczyć w rolach widzów, kibiców i czynnych uczestników m.in. w: Międzywojewódzkich Mistrzostwach juniorów młodszych i juniorów w taekwon-do ITF, XXIII Ogólnopolskim Biegu Lewarta, Biegu Pokój i Dobro, 25. Święcie Roweru, V Lubartowskim Półmaratonie „Bez granic” oraz Szóstce „Bez granic”, imprezie biegowej „Kilometry Niepodległości”, Mikołaju z Taekwon-do, licznych turniejach i zawodach szachowych.

LUBARTOWIANIE WE WŁADZACH POLSKICH ZWIĄZKÓW SPORTOWYCH
W lutym 2018 roku Janusz Pożak został wybrany Prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Pomysłodawca i twórca lubartowskiego Święta Roweru kieruje związkiem sportowym, wchodzącym w skład dyscyplin olimpijskich.
Od kilku lat Prezesem Polskiego Związku Taekwon-do jest trener sekcji taekwon-do Lewartu Lubartów Jerzy Jedut.
Opracował Ireneusz Góźdź