Noc Biologów na KUL

Wydziały Biotechnologii i Nauk o Środowisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego serdecznie zapraszają na Noc biologów. To cykl otwartych dla każdego wykładów, prezentacji i warsztatów, jakie odbędą się w laboratoriach o w piątek 11 stycznia  w godzinach od 15 do 20. Będzie to część „Nocy biologów” projektu realizowanego na większości wydziałów przyrodniczych w Polsce. Jego przewodnią ideą jest popularyzowanie nauk i wiedzy biologicznej w XIX wieku.

Nauki biologiczne rozwijają się dzisiaj w szybkim tempie, dzięki nowoczesnym urządzeniom powstają coraz to nowe technologie, wzrasta też ich zastosowanie w medycynie,  przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych. Z drugiej strony rozwój technologii i przemysłu, nie tylko związanego z biologią, powoduje szereg zagrożeń w tym dla życia i zdrowia człowieka. Najlepszym sposobem na właściwe wykorzystanie tak nowych możliwości, jakie daje rozwój biologii jak i zmniejszanie zagrożeń dla człowieka i jego otoczenia jest zdobywanie wiedzy, dlatego warto wziąć udział w Nocy Biologów.

Ogółem realizowane będzie kilkanaście projektów, głównie warsztatów laboratoryjnych, pokazów doświadczeń i nowoczesnych metod analiz chemicznych.

Noc Biologów na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Środowisku KUL

ul. Konstantynów 1 I (budynek Instytutu Biotechnologii)

(szczegółowy program, lokalizacje, opisy projektów i rejestracja na stronie www.nocbiologow.pl, informacje na https://www.facebook.com/nocbiologow.kul).

Opisy wybranych projektów.

Czy gleba oddycha?

Oddychanie jest nam niezbędne do życia, bez tlenu jesteśmy w stanie przetrwać tylko kilka minut. To, czym oddychamy to powietrze i mimo że go nie widzimy to potrzebujemy go by żyć, chociaż nie wszystkie jego składniki mają wyłącznie pozytywy wpływ na nasze środowisko. Powietrze wpływa na nasze samopoczucie, kiedy jest zanieczyszczone podrażnia błony śluzowe nosa i gardła, jesteśmy bardziej podatni na choroby, gdy zawiera zbyt mało tlenu możemy odczuwać zmęczenie, cierpieć na bóle głowy. Jak „zobaczyć” składniki powietrza i precyzyjnie określić ich ilość? Jedną z możliwości jest zastosowanie chromatografii gazowej. Na naszych zajęciach sprawdzimy co się „kryje” w powietrzu. Ile produkujemy dwutlenku węgla? Czy gleba oddycha, a jeśli tak to czy każda równie intensywnie?

Czym walczymy z bakteriami?

Choroby wywołane przez mikroorganizmy, to ogromny problem. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, w szczególności odkryciu antybiotyków, możemy dziś skutecznie leczyć wiele z nich. Zastosowanie antybiotyków niesie jednak szereg zagrożeń wynikających np. z możliwości wystąpienia reakcji alergicznych, niepożądanych skutków ubocznych czy rozwojem szczepów opornych. Bezpieczną alternatywą dla antybiotyków są występujące w wielu artykułach spożywczych substancje bakteriostatyczne. Celem pokazu jest zaprezentowanie roli jaką odgrywa równowaga mikrobiologiczna w zachowaniu zdrowia oraz przybliżenie produktów, które wspierają reakcje obronne organizmu. Cześć doświadczalna obejmować będzie obserwacje mikroskopowe przeżywalności bakterii (barwienie fluorescencyjne) po dodaniu antybiotyków oraz ekstraktów z roślin (np. cebuli, czosnku, chilli).

Czy glony da się zjeść?

Glony to zwykle mikroskopijne organizmy żyjące w różnych środowiskach – przede wszystkim w wodach, ale licznie reprezentowane są również glony glebowe, naskalne czy żyjące na korze drzew. Dużą grupę stanowią również glony wytwarzające duże, dorastające do kilku bądź nawet kilkunastu metrów długości plechy, które bogate są w aminokwasy, wapń i żelazo oraz witaminy, głównie A i z grupy B. W komórkach glonów występują również barwniki – w największych ilościach: chlorofil-a i beta-karoten mające bardzo korzystny wpływ na procesy krwiotwórcze. Glony są doskonałym źródłem zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego błonnika.
Czy zatem nadają się do jedzenia? I jeśli tak, to w jakiej postaci?

Sprawdź sam! – czy bakterie można zobaczyć gołym okiem?

Jeśli zastanawiasz się:
– czy bakterie można zobaczyć gołym okiem?
– jak rosną bakterie?
– jak wykonać posiew bakterii?
– jak wyglądają bakterie znajdujące się na naszej skórze, w ślinie, w glebie, czy w jogurcie?
Zapraszamy na nasze warsztaty. Celem zajęć będzie przybliżenie uczestnikom tajemnic świata mikroorganizmów oraz możliwość obserwacji różnych kolonii bakteryjnych.

Pożyteczne drobnoustroje – wykrywanie witamin produkowanych przez mikroorganizmy.

Witaminy znajdują szerokie zastosowanie w produkcji żywności (w tym suplementów diety), produktów farmaceutycznych, pasz oraz jako składniki kosmetyków. Na skalę przemysłową większość witamin produkuje się metodami syntezy chemicznej lub za pomocą ekstrakcji z naturalnych substancji, ale w wielu przypadkach są to procesy wymagające dużego nakładu energii i generujące wysokie koszty składowania oraz utylizacji substancji odpadowych. Powyższe argumenty stanowiły impuls do poszukiwania możliwości zastępowania tych syntez procesami biotechnologicznymi, poczynając od wykorzystania mikroorganizmów w
wybranych biotransformacjach (witamina C) aż do całkowitej syntezy mikrobiologicznej z udziałem zrekombinowanych szczepów, jak w przypadku witaminy B12.

Laboratorium maturzysty

Matura z biologii to dzisiaj nie tylko sprawdzanie teoretycznej wiedzy, ale przede wszystkim sprawdzian rozumienia podstawowych procesów biologicznych, dlatego w testach coraz więcej pytań dotyczy doświadczeń. Każde z takich doświadczeń składa się z podstawowych określonych przez metodologię nauk etapów. Dla udzielenie prawidłowej odpowiedzi na tego typu pytania ważne są umiejętności obserwacji i wyciągania właściwych wniosków i co równie istotne umiejętnego ich formułowania. Dlatego zapraszamy tegorocznych maturzystów do naszego laboratorium, gnie będą mogli samodzielnie wykonać kilka wybranych doświadczeń typowych dla testu maturalnego od etapu problemu badawczego (a może hipotezy – rozmiecie różnicę) do końcowego wniosku (a może tezy? 🙂 ).

Enzymy – molekularne maszyny

zym są enzymy, jak działają oraz czy można sterować ich aktywnością? Czy enzymy mogą usuwać brud? Doświadczenia przeprowadzane w czasie trwania warsztatów pomogą znaleźć odpowiedzi na te pytania. Dodatkowo będziecie mogli zbadać aktywność enzymu wykorzystywanego w usuwaniu zanieczyszczeń – amylazę, a także porównać aktywność enzymatyczną różnych środków piorących dostępnych na rynku.

Laboratorium maturalne chemia

Zbliża się czas egzaminów maturalnych. Aby dobrze się do nich przygotować, trzeba powtórzyć i usystematyzować zdobyte dotąd wiadomości. Uczniowie mający zamiar zdawać na maturze chemię będą mieli podczas warsztatów możliwość przypomnienia sobie niektórych doświadczeń, najczęściej pojawiających się w arkuszach maturalnych. Przećwiczą opisywanie przebiegu eksperymentu, formułowanie obserwacji i wniosków. Część doświadczeń sami zaplanują i wykonają. Taka powtórka przed maturą na pewno się przyda.