W dziale | Fakty

Nocne marsze z Azymutem

Opublikowany 26.01.2018

19 – 20 stycznia Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny „Azymut” działający w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie zorganizował pierwszy w 2018 roku marsz na orientację. Członkowie klubu udali się na dwudniową wyprawę do Zawieprzyc, którą zorganizowali opiekunowie „Azymutu”: Katarzyna Płaszczewska i Łukasz Wasyluk.

Marsz składał się z dwóch etapów – dziennego, który wymagał odnalezienia 7 punktów kontrolnych rozłożonych na 16 km trasy i nocnego, liczącego 5,5 km oraz 12 punktów kontrolnych do określenia.

Impreza rozpoczęła się od uzupełnienia zgłoszeń w siedzibie II LO 19 stycznia o godzinie 14.00, a potem uczniowie, którzy otrzymali instrukcje, mogli już wyruszać w trasę. Na mapach szlaku znajdowały się takie miejscowości jak: Łucka, Serniki czy Jawidz, a miejscem docelowym było Schronisko Młodzieżowe w Zawieprzycach. Etapy zostały przygotowane przez doświadczonych w tego typu eskapadach uczniów naszej szkoły: dzienny przez Michała Paruzela i Mateusza Tabałę, a etap nocny przez Hugona Kielara i Przemysława Drabika. Sędzią głównym był Mateusz Kapitan, absolwent II LO i przyjaciel „Azymutu”.

Pokonywanie zaplanowanej trasy wymagało rozwiązania szeregu zadań odnoszących się do miejsc, które mijaliśmy, należało również wykazać się czujnością i rozpoznać fałszywe znaki, by nie tracić zebranych punktów. Nie obyło się bez kilku pomyłek, ale uczniowie szybko się reflektowali i nadrabiali stracony czas. Członkowie „Azymutu” wykazali się dobrą znajomością mapy i kierując się nią, przeszli rzekę Wieprz trzykrotnie. Jedna z najtrudniejszych dróg prowadziła przez las – uczniowie musieli dobrze odczytać mapę, by dotrzeć do końcowych punktów kontrolnych, które były bardzo dobrze ukryte. Do końca nie było wiadomo, kto wygra, gdyż rywalizacja była wyrównana. W ostatniej godzinie wiele grup spotkało się w jednym miejscu i nie zwalniając kroku, kierowało się do celu. Większość uczestników udokumentowało swoje poczynania kilkoma fotografiami. Pomimo niesprzyjającej pogody, uczniom udało się ukończyć dwa etapy w dobrym czasie. Po pokonaniu pierwszej części trasy na uczestników czekało ognisko z kiełbaskami, które pomogły zebrać siły na nocną wyprawę. Zakończyła się ona ok. godz. 1.00 w nocy i wtedy z poczuciem satysfakcji wszyscy mogli się rozejść do pokoi w schronisku, by jeszcze przez chwilę spędzić czas w miłym towarzystwie. Rano zostały ogłoszone wyniki.

Pierwsze miejsce zajęli Damian Cyranek i Mateusz Krojec z klasy Ia, drugie miejsce – Weronika Goździcka, Paulina Widyńska oraz Maciej Gątarski z klasy Ig, a trzecie miejsce – Oliwia Cyranek, Natalia Gębal z klasy Ia i Maja Nieznaj z klasy Ig. Tuż poza podium, na czwartym miejscu znalazły się uczennice z klasy Ic – Justyna Pożarowszczyk i Natalia Wróbel. Osoby te za swoje osiągnięcia otrzymały nagrody i dyplomy. Kolejnego dnia wykonano kilka pamiątkowych zdjęć w Zawieprzycach i pełna emocji wyprawa dobiegła końca.

II LO

sdr

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6891).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.