Nowe wydarzenia w CSK w Lublinie

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza:

Spektakl „Trojanki”, reż. J. Klata | IV Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

19 WRZ 2020 | 19:00

Sala Operowa

Spektakl Teatru Wybrzeże w reżyserii Jana Klaty powstał na podstawie klasycznego dzieła Eurypidesa. W „Trojankach” Eurypides pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w „Iliadzie”: jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi; jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji; jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa. W obsadzie rewelacyjne: Dorota Kolak, Katarzyna Figura i Małgorzata Gorol. Spektakularną scenografię i kostiumy zaprojektował Mirek Kaczmarek.

– bilety w kasie CSK oraz na www.bilety.spotkaniakultur.com

KINO CSK

Ema”, reż. Pablo Larraín

18, 19 WRZ 2020 | 19:00

20 WRZ 2020 | 17:00

Kino CSK

Nieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie – dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Tworzy przestrzeń gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. Film Larraína to manifest nowego kina, które nasłuchuje pulsu życia, uczy się języka nowego pokolenia. I zamiast snuć opowieść – tańczy.

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Spotkania

Przestrzeń Otwarta

PN 14 WRZ 2020 9:00-11:00 | PT 18 WRZ 2020 14:00-16:00

Małe CSK

Zapraszamy dzieci i rodziców wieku 4-6 oraz młodzież od 10 r. ż do Przestrzeni Otwartej w Małym CSK, gdzie pod okiem doświadczonej animatorki będzie można twórczo i w miłej atmosferze spędzić czas. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy w każdy poniedziałek, zaś młodzież w piątki.

– bilety w kasie CSK

Warsztaty Land Art

16 WRZ 2020 | 9:00-12:30

Małe CSK/ Park Saski/ Dachy i tereny zielone przy CSK

Zapraszamy grupy zorganizowane dzieci w wieku 4-9 lat (w tym osoby z niepełnosprawnościami) na warsztaty Land Artu, tj. sztuki ziemi. W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, czym charakteryzuje się Land Art i poznają najsłynniejsze realizacje tego kierunku. W części warsztatowej wykonają w wybranych przestrzeniach zlokalizowanych przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie instalację przestrzenną w stylu Land Artu, wykorzystując przy tym znalezione materiały pochodzenia naturalnego, takie jak: liście, kamienie, kasztany, gałązki itp. Instalacje będą dziełem grupowej pracy twórczej. Zajęcia realizowane jesienią tylko przy dobrej pogodzie.

– obowiązują zapisy: [email protected]

– bilety w kasie CSK

WYSTAWY

Wystawa „Wihajster. Ilustracje Joanny Rusinek”

Wernisaż: 18 WRZ 2020 | 18:00

19 WRZ – 12 PAŹ 2020

Aleja Kultur, poziom +1

Joanna Rusinek – polska graficzka, ilustratorka książek dla dzieci, autorka ilustracji prasowych, okładek książek i plakatów. „Wihajster” to rysunkowy przewodnik po słowach pożyczonych. Ilustracje powstały do książki Michała Rusinka. Dorobek artystki jest bardzo szeroki. Ulubionym tematem są bajkowe ilustracje dla dzieci. W swoich pracach artystka porusza także tematy historyczne i społeczne.

– wstęp wolny

– więcej informacji na stronie spotkaniakultur.com

Wystawa malarstwa Krzysztofa Klimka „Natura widzenia”

Termin: do 4 PAŹ 2020

Galeria Wystaw Czasowych -1

Na wystawie prezentowane są obrazy z dwóch nurtów twórczości Krzysztofa Klimka – abstrakcyjnego i przedstawiającego. Dopiero zestawione w jednej przestrzeni w pełni ujawniają specyficzną „naturę widzenia” Artysty. Czy poszczególne obrazy przypisane są tylko do jednej konkretnej narracji? Raczej nie, łączą się one i dopełniają takim samym porządkiem, syntezą zjawisk, harmonią. Zdają się być swoimi odpowiednikami w przeciwstawnych na pozór światach.

– czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00-18.00.

– bilety w kasie CSK oraz na www.bilety.spotkaniakultur.com , w środy wstęp bezpłatny.

Wystawa fotografii Doroty Nowakowskiej „Bali. Ludzie”

Termin: do 27 WRZ 2020

Foyer Sali Operowej

Wystawa jest efektem tegorocznej podróży Doroty Nowakowskiej na indonezyjską wyspę. Pomiędzy zdjęciami do programu telewizyjnego, autorka znalazła czas na zatrzymanie w obiektywie aparatu codzienności mieszkańców Bali. Przemierzając wyspę uchwyciła atmosferę miejsc, ezoteryczność tamtejszych ceremonii, ale przede wszystkim niezwykłość prostych ludzi.

Dorota Nowakowska – operator obrazu, fotograf, reżyser, absolwentka Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie. Jest także autorką zdjęć do filmów dokumentalnych, fabularnych, popularnonaukowych, promocyjnych, spotów reklamowych i programów telewizyjnych. Realizowała zdjęcia w kilkunastu krajach Europy i Azji.

– wstęp wolny

Kalejdoskop Teatru

Termin: do 30 WRZ 2020

Galeria 0 (parter, obok kancelarii CSK)

Serdecznie zapraszamy na wystawę lalek, kostiumów, rekwizytów i elementów scenografii. Przedmioty pochodzą ze spektakli Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie. To okazja do wyjątkowego teatralnego spotkania, podczas którego każdy może zobaczyć i porównać różne typy lalek: pacynki, kukły, jawajki, stolikówki czy sycylijki. To również niezwykła okazja, żeby usiąść na tronie Króla Maciusia Pierwszego, założyć maskę wilka, spojrzeć prosto w oczy Małej Mi z Muminków, pogłaskać Pajdę ze spektaklu Arabela czy obejrzeć kostiumy królewskie ze spektaklu Trzej Muszkieterowie.

Wystawa przygotowana we współpracy z Teatrem im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Czynna od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny.

Wystawa „Amadeusz Popek. Między ilustracją a abstrakcją”

do 30 WRZE 2020

Ciche Kąty (poziom +1)

W tym roku przypada okrągły jubileusz pracy twórczej dr Amadeusza Popka. Wystawa prezentuje prace graficzne wykonane w technice serigrafii i rysunkowe, stworzone przez artystę na przestrzeni kilku ostatnich lat. Swoje miejsce w galerii znajdują również rysunki piórkiem. Artysta dzieli się z odbiorcami swoją wizją artystyczną, która zawiera w sobie zarówno elementy bliższe ilustracji – bardzo narracyjnej, jak i ascetyczne, ale bogate w wartości czysto graficzne, strukturalne i symboliczne.

– wstęp wolny w godz. otwarcia budynku CSK

Galeria Saska

Wystawa plakatów Mieczysława Wasilewskiego

do 4 PAŹ 2020

Ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Mieczysław Wasilewski to artysta zajmujący się plakatem, ilustracją oraz grafiką wydawniczą. Profesor Akademii Sztuk Pięknych i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie, w obu uczelniach prowadził Pracownię Projektowania Graficznego. Wykładał na uczelniach artystycznych w Holandii, Syrii, Finlandii, Niemczech, Francji, Meksyku, Chile, Kanadzie oraz w Stanach Zjednoczonych, Iranie i Szwajcarii. Brał udział w kilkuset wystawach polskiego plakatu i ilustracji w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Wasilewski nazywany jest mistrzem znaku, syntezy plastycznej oraz wyrafinowanej skromności formalnej budowanej na czerni i bieli. Tworzy myśli-obrazy zapadające na długo w pamięci. To artysta określany mianem demiurga współczesnej kultury wizualnej, który posiada niezwykłą umiejętność komunikowania światu ważnych treści.

Wstęp wolny

ZAPOWIEDZI

Jazz w CSK | Koncert Emiliyah & The Mightyz All Stars feat. Włodzimierz „Kinior” Kiniorski

24 WRZ 2020 | 20:00

Klub Muzyczny CSK

Jeden z najlepszych zespołów jazz-reggae-blues w Wielkiej Brytanii z prowadzącym wokalem EMiliYAH (Emilia Witkiewicz). Na swoim koncie członkowie All Stars mają występy z takimi legendami jak: Lee Scratch Perry, Dredzone, Susan Cadogan, Janet Kay, Luciano, Aswad. Na scenie muzykom towarzyszyć będzie jeden z najlepszych saksofonistów na świecie – Włodzimierz „Kinior” Kiniorski. W Klubie Muzycznym CSK zaprezentowane zostaną po raz pierwszy w Polsce utwory z płyty EMiliYAH & KINIOR- „Imagination”.

– bilety w kasie CSK oraz na bilety.spotkaniakultur.com

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”

24-27 WRZ 2020

Przestrzenie CSK

Już w przyszłym tygodniu wystartuje II lubelska edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”. Ta unikatowa inicjatywa w skali kraju jest również największym tego typu wydarzeniem w historii, adresowanym do dzieci, młodzieży oraz rodziców, dziadków, nauczycieli i opiekunów, także do osób na co dzień pracujących z dziećmi i książką. To projekt promujący wartościową literaturę i jej twórców.

– Program festiwalu:

– wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne, obowiązują zapisy: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-lublin/

– szczegółowe informacje: http://spotkaniakultur.com/pl/node/2280

Nieustannie zapraszamy serdecznie do Sklepiku Kulturalnego CSK, gdzie – oprócz wyjątkowych pozycji księgarskich, biurowych i pamiątek – można nabyć tegoroczny ekologiczny miód z naszej Miejskiej Pasieki Artystycznej, a także na nasze Tarasy Widokowe!

W trosce o bezpieczeństwo osoby wchodzące do budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie powinny zdezynfekować ręce, zasłonić usta i nos oraz zachowywać dystans społeczny.

Andrzej Goliszek