Od jutra rusza sezon turystyczny w Kozłówce

21 marca rozpoczyna się sezon turystyczny w Kozłówce. Poniżej kalendarz wydarzeń na najbliższe miesiące.

Marzec

21 marca, otwarcie wystawy „Orły, sokoły… w obiektywie”. Zostaną na niej przedstawione fotografie ptaków łowczych, czyli ptaków drapieżnych, układanych i używanych do polowania. Będą to zarówno ptaki wysokiego lotu – sokoły (białozór, raróg, sokół wędrowny), jak i ptaki niskiego lotu – orły i jastrzębie, a wśród nich, orzeł przedni i krogulec. Zobaczymy piękno ptaków drapieżnych, począwszy od piskląt do dorosłych osobników. Zdjęcia były wykonywane w Polsce, w Świętym Antonie na Słowacji, ale są też fotografie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wykonane podczas Festiwalu Sokolniczego w Abu Dhabi. Oprócz ptaków przywita nas też pointer – pies podsokoli.

21 marca, otwarcie wystawy „Współczesny Pejzaż Miejski” – w sezonie turystycznym w 2017 roku mamy przyjemność zaprezentować w Galerii Sztuki Socrealizmu kolejny pokaz prac artystycznych ze zbiorów własnych muzeum, których tematem przewodnim jest krajobraz polskich miast. Ten popularny gatunek twórczości plastycznej, zwany inaczej wedutą (wł. veduta – widok), rozpowszechniony w Europie od XVIII wieku, jest także licznie reprezentowany w kozłowieckiej kolekcji XX-wiecznej sztuki współczesnej. W ekspozycji dominują przede wszystkim widoki „starej” i nowej Warszawy, uzupełnione motywami zaczerpniętymi z Gdańska, Łodzi czy Bystrzycy Kłodzkiej. Prezentowane prace wykonane zostały w pracowniach znanych polskich artystów-plastyków: Bronisławy Wilimowskiej, Krystyny Cękalskiej, Stanisława Żółtowskiego, Mariana Puchalskiego, Aleksandra Sołtana czy Janusza Wildena.

Kwiecień

1-2 kwietnia, „Polska Zobacz Więcej – weekend za pół ceny” to projekt Polskiej Organizacji Turystycznej, w którym mamy przyjemność uczestniczyć od początku jego istnienia. W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa specjalną promocję na zwiedzanie naszego Muzeum. Obowiązywać będzie 50% rabatu na bilet normalny do Powozowni (z 5 zł na 2,5 zł) i Galerii Sztuki Socrealizmu (z 7 zł na 3,5 zł). Promocyjne bilety można zakupić od 21 marca do 2 kwietnia w kasie Muzeum w godzinach jej funkcjonowania. Serdecznie zapraszamy!

22 kwietnia, Dzień Wolnej Sztuki 2017 – „Ej, przeleciał ptaszek”. Obiekty na ekspozycji z motywem ptasim będą motywem przewodnim tegorocznej akcji.

Maj

1 maja, Strażacka Majówka i Manewry Kulinarne – pokazy możliwości bojowych strażaków, prezentacje wozów strażackich, festiwal kuchni polowych. Nawiązanie do tradycji strażackich Aleksandra Leszka Zamoyskiego – założyciela straży pożarnej w Kozłówce.

18 maja, otwarcie wystawy „Magia Uranowego szkła” z prywatnej kolekcji JE Ambasadora Republiki Peru w Polsce, Alberto Salas Barahony. Szkło uranowe osnute jest nutą tajemniczości ze względu na użyte do jego produkcji związki uranu. Pierwsze użycia tych związków do barwienia szkła były zapewne przypadkowe (znamy obiekt z 1 stulecia naszej ery). Następnie w 1789 niemiecki chemik Martin Klaproth, w wyniku eksperymentów z tlenkiem uranu użył go jako barwnika do produkcji szkła. Do produkcji używano odpady z kopalni uranu na terenie Czech. Jasnozielone, żółte, cytrynowe barwione uranem szkło, stało się w połowie XIX wieku modnym i poszukiwanym towarem. Zaczęło wprowadzać nowe jego odmiany. Huta w Baccarat we Francji wyprodukowała nieprzezroczyste, jasnozielone szkło uranowe o wyglądzie przypominającym chryzopraz. Pod koniec XIX wieku odkryto również białe, nieprzezroczyste szkło wazelinowe, otrzymywane w wyniku hartowania i częściowej krystalizacji szkła uranowego. W końcu lat 40. XX wieku popularność szkła uranowego spadła z powodu skojarzeń z bronią atomową, strachu przed promieniowaniem, ograniczeniem dostępności uranu w okresie zimnej wojny. Współcześnie szkło barwi się uranem tylko okazjonalnie.

20 maja, Noc Muzeów – bezpłatne zwiedzanie pałacowej ekspozycji w towarzystwie dam w strojach z epoki.

27 maja, Poetycka Kozłówka – otwarte spotkanie miłośników poezji z całej Polski, prezentacja własnej twórczości oraz recytacja wierszy o Kozłówce.

Czerwiec

1 czerwca, Dzień Dziecka – promocyjne ceny, gry i zabawy dla dzieci.

9 czerwca, otwarcie wystawy „Chwal ćwik! Żywa tradycja sokolnictwa” – nawiązanie do wpisu sokolnictwa na listę niematerialnego dziedzictwa oraz starań wpisania na listę UNESCO. Przypomnienie o polskiej tradycji sokolnictwa, w tym o użytkowej roli sokołów.

10 czerwca, Konferencja „Intelektualia Myśliwskie” – dyskusje, referaty nawiązujące do sokolnictwa, myślistwa oraz ich motywów w literaturze i sztuce.

24 czerwca, Walny Zjazd Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego – Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego, został utworzony w celu integracji osób zainteresowanych gromadzeniem, zabezpieczaniem i propagowaniem wszystkich przejawów kultury łowieckiej. Klub inicjuje i popularyzuje wszelkie formy i dziedziny kolekcjonerstwa z zakresu szeroko pojętego łowiectwa i ochrony środowiska. Członkowie klubu organizują wystawy, ekspozycje, pokazy, giełdy kolekcjonerskie, odczyty, prelekcje i spotkania towarzyskie mające na celu szerzenie wiedzy o kulturze łowieckiej zarówno wśród myśliwych jak i osób, z łowiectwem nie związanych. Klub współpracuje z wszelkiego rodzaju instytucjami, organizacjami społecznymi i gospodarczymi oraz placówkami muzealnymi w zakresie propagowania walorów kultury i tradycji łowieckich.

25 czerwca, Dni Kultury Łowieckiej – W programie znajdą się m.in. wyjątkowa Msza święta hubertowska w oprawie muzyki łowieckiej, pokaz psów ras myśliwskich, a także pokaz ptaków drapieżnych. Poza tym, każdy będzie mógł skosztować potraw kuchni myśliwskiej, takich jak grochówka z dodatkiem dziczyzny, bigos i gulasz myśliwski.

Lipiec

7 lipca, otwarcie wystawy „Pejzaż z Wisłą w tle” – wystawa prezentująca XX-wieczne polskie malarstwo, rysunek i grafikę, którego głównym tematem jest rodzimy krajobraz oraz Wisła – Królowa Polskich Rzek. Nasza wystawa wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Rzeki Wisły, ustanowione przez polski sejm uchwałą z 22 czerwca 2016 roku. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty własne oraz wybrane eksponaty ze zbiorów polskich muzeów, m.in. Muzeum Lubelskiego, Muzeum Chełmskiego, Muzeum Nadwiślańskiego.

Imieniny Róży i Anieli – tradycją Muzeum w Kozłówce stało się celebrowanie pamięci o dwóch wspaniałych kobietach z rodu Zamoyskich – Anieli z Potockich Zamoyskiej, żonie Konstantego, I ordynata kozłowieckiego oraz Róży z Potockich Zamoyskiej, żonie Stanisława i matce Adama, II ordynata. Były to kobiety dobre i łagodne, cenione i kochane przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. Miłością darzyły wszystko, co piękne i dobre – dzieci, kwiaty, sztukę. Właśnie w tych aspektach przywołamy o nich pamięć.

Sierpień

Sportowa Kozłówka – zajęcia sportowe, zabawy z piłką, spotkania z zawodowymi sportowcami, prelekcje na temat zdrowego trybu życia również w nawiązaniu do Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, w którym działali Zamoyscy. Motto organizacji, która w tym roku obchodzi 150. rocznicę utworzenia, brzmi: „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

5 sierpnia, „Sacrum Miejsca” Leszka Mądzika – wystawa fotografii w plenerze ogrodów pałacowych. Sam Leszek Mądzik tak wypowiada się o tej wyjątkowej wystawie: Dotknięcie sacrum w sztuce najpełniej ujawnia się w miejscach na to przeznaczonych. Świątynie, które odwiedzałem w różnych krajach, od Meksyku do Moskwy, pokazują nie tylko wartość artystyczną rzeźb, malarstwa czy architektury, ale swoją ekspresją świadczą o sile przeżycia wiary, podpartą lokalnymi zwyczajami, przybliżając nas do wielokulturowości miejsc, z których się zrodziły. Ekspresja ujęć biblijnych wizerunków Chrystusa mająca często teatralną dramaturgię, mówi o sile przeżycia w spotkaniu z SACRUM.

Wrzesień

2 września, Narodowe Czytanie – tradycyjnie Muzeum odpowiada na tegoroczny apel Prezydenta RP i czyta oraz pokazuje „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

3-10 września, Festiwal Land Art, połączony z akcją 9-10 września Europejskie Dni Dziedzictwa (tym roku pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”) – Przez tydzień artyści z całej Europy będą intensywnie pracować nad realizacjami, do których tworzenia użyją tylko materiałów pochodzących ze środowiska naturalnego – drewniane bale, korzenie, gałązki wikliny, rozmaite kamienie, ścinki kory, gont. W różnych zakątkach zespołu pałacowo parkowego powstaną niezwykłe instalacje.

II Ogólnopolski Turniej Wewnętrznych Służb Ochrony o puchar Dyrektora Muzeum Zamoyskich „Obudź W SObie Zwycięzcę”.

Październik

Zwiedzanie z Duchami – nocne zwiedzanie pałacu, spotkanie z duchem Marii z Granowskich.

Listopad

5 listopada, Dzień Otwartych Drzwi – bezpłatne zwiedzanie pałacowej ekspozycji w towarzystwie dam w strojach z epoki. Dodatkowe atrakcje na dziedzińcu muzeum.

Grudzień

3 grudnia, „Karma Wraca II” – bezpłatne zwiedzanie pałacu za dary dla czworonogów ze schronisk.

3 grudnia, Zakończenie sezonu turystycznego.

KONTYNUACJE I NOWOŚCI

Dotknij Muzeum: cykl działań niwelujący bariery w dostępie do poznawania zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Oferta została dostosowana do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Integralną częścią projektu jest przewodnik po Muzeum wydany brajlem, zawierający tyflografikę wybranych zabytków oraz wypukłą mapę ułatwiającą orientację w przestrzeni muzealnej. W pomieszczeniach muzealnych pojawiły się aktywatory zmysłów takie, jak zapachy, pudełka edukacyjne z elementami wyposażenia danych pomieszczeń oraz urządzenia emitujące dźwięki zabytkowych instrumentów. Wielozmysłowy obraz umożliwia poznanie Muzeum osobom z dysfunkcjami wzroku oraz uatrakcyjnia zwiedzanie ekspozycji wszystkim gościom.

Zwiedzanie dedykowane dla rodzin z dziećmi, w każdą sobotę o godz.12.00.

Warsztaty wyjazdowe: zajęcia muzealne w przedszkolu, szkole, zakładzie pracy. Zaproś nas na warsztaty edukacyjne z wybranego przez siebie tematu. Przyjedziemy z prezentacją i wszystkimi przyborami, a zajęcia poprowadzi animatorka w stroju z epoki.

Warsztaty tylko dla dorosłych: „Herbatka u hrabiostwa” (uzupełnienie zwiedzania dla dorosłych): Zakosztuj klimatu XIX wieku, zobacz, jaką modę preferowano 200 lat temu, co służyło za kobiecą bieliznę, jakie potrawy królowały na pałacowych stołach, jak wyglądał flirt i jakich technik używano, by poderwać płeć piękną. Zobacz niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia z życia prywatnego mieszkańców pałacu, poznaj ich zwyczaje i… sekrety. A wszystko przy dźwiękach pięknej salonowej muzyki, w towarzystwie gorących napojów i słodkiego poczęstunku.

Dzień bezpłatnego zwiedzania pałacu:

-III-IV – środa,

-V – piątek,

-VI-XII – środa.

Wstęp bezpłatny do parku, Kaplicy i Galerii z Ogrodu w dniach i godzinach otwarcia muzeum.

Muzeum nieczynne: 16 kwietnia, 15 czerwca, 1 i11 listopada oraz w poniedziałki

(z wyjątkiem1 maja i 14 sierpnia).

Bilety:

bilety.muzeumzamoyskich.pl

e-mail: [email protected]

telefon: 81 852 83 10 (wt. – pt. 10.00-16.00)