Od manufaktury do przemysłowego zakładu

Wyniki_02/wspomnienia o Ryszardzie Koziole/ 1950-1988 r.

W bieżącym roku minie lat 27 od chwili, kiedy opuścił nasz ziemski padół. Pozostało po nim dzieło, które daje pracę wielu ludziom i znane jest ze swojej produkcji niemal w całym kraju – drukarnia „DAKO” w Lubartowie.

Nie powstała na zasadzie przejęcia firmy od skarbu państwa w ramach transformacji, ale od początków swego istnienia wypracowana została rękami z inicjatywy wspomnianego na wstępie Ryszarda. W latach siedemdziesiątych, a może wcześniej, była moda, by niemal każdą imprezę sportową czy kulturową upamiętnić proporczykiem lub znaczkiem. Właśnie te pamiątkowe proporczyki wykonywał w swoim domu w Nowodworze, pan Ryszard Kozioł. Był bardzo zdolny. Poza swoim rękodzielnictwem był zapalonym i namiętnym kolarzem. Stąd wywodzą się konkursy kolarskie „O memoriał Ryszarda Kozioła”. Znaliśmy się bardzo dobrze i prawie wszystkie nasze imprezy w Klubie „Pod Wirusem”, Kole PTTK N Z w. Z.O.Z, Społecznym Komitecie Przeciwalkoholowym, Klubie Foto – Film, „Zdrowie” w Z.O.Z i Straży Ochrony Przyrody, pozostawiły po sobie trwałe ślady w postaci proporczyków. Po wielu, wielu latach, jak ktoś obejrzy taki proporczyk, to miłe wspomnienia same cisną się do głowy. To było coś przyjemnego z pożytecznym. Pan Ryszard zbierał kasę na powiększenie swego zakładu, a jednocześnie pozostawał ślad po społecznej działalności wielu instytucji w mieście Lubartów i Powiecie.
Leży przede mną kilka estetycznie wykonanych proporczyków i od razu nasuwają się wspomnienia np.; 1. IX rajd rowerowy, Lubartowskiej Służby Zdrowia „Szlakiem bojowym Suwalskiej i Podlaskiej Brygady Kawalerii Na Ziemi Lubartowskiej” w 40 rocznicę zwycięstwa nad faszyzmem;
2. Rejonowy Rajd Czystości IX 1981r.; 3. X lat Klubu Pracowników Służby Zdrowia „Pod Wirusem” 1977 r.; 4. Ujemne skutki C2H5OH „w Obiektywie” 1976 r.; 5.VII Rajd Rowerowy Służby Zdrowia „Dookoła miasta Lubartowa” w 440 rocznicę miasta Lubartowa; 6. Maj 1983 r. IV Rajd Rowerowy Służby Zdrowia „Szlakiem Twórców Ziemi Lubartowskiej” 08.06.1980 r.; 7. Konkurs Rejonowy „Służba Zdrowia walczy o trzeźwe społeczeństwo” 1977 r.
To są trwałe ślady społecznego zaangażowania działaczy, które jednocześnie przysporzyły środków finansowych na powiększenie produkcji p. Ryszarda Kozioła, której fakt możemy oglądać przy zbiegu ulic Nowodworskiej i Krańcowej w postaci firmy „DAKO”.
18.06.2015r.
Janusz Cyfrowicz