W dziale | Fakty

Odpust i Msza święta pożegnalna w parafii MB Nieustającej Pomocy

Opublikowany 28.06.2015

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy pożegnała odchodzącego na emeryturę proboszcza ks. dziekana Józefa Huzara. Homilię podczas Mszy świętej odpustowej w niedzielę 28 czerwca wygłosił biskup Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski. Dziękował księdzu dziekanowi za 33 lata posługi. – Parafia rosła z roku na rok, rozkwitła pod okiem księdza Józefa Huzara. Powstały tutaj liczne wspólnoty parafialne – mówił ks. biskup. – Dobre dzieło poznaje się po owocach, których w tej wspólnocie nie brakuje. Dziękuję księdzu proboszczowi za posługiwanie zgodnie z dewizą: Pan Bóg nie lubi bylejakości.

 

We Mszy świętej uczestniczyli księża dekanatu lubartowskiego i sąsiednich dekanatów, władze województwa, miasta i gminy oraz powiatu. W imieniu całej parafii odchodzącemu proboszczowi podziękowania złożyli przedstawiciele wszystkich wspólnot.

Dziękujemy Bogu za ten rok 1982, kiedy z woli biskupa przysłał Cię tutaj do nas – mówił Tomasz Prażmo. – Stało się coś, co po ludzku nie powinno się stać. No bo jak to – nowy kapłan przychodzi, wkoło same trudności, no bo jeszcze stan wojenny, jeszcze nic nie ma. Kłopoty z zaopatrzeniem w materiały budowlane. Ale wola Boża wypełniła się dzień po dniu. Ty księże byłeś jej świadkiem. Kiedy Bogu dziękuję za księdza, to jedno słowo przychodzi mi na myśl – wiele. Tak wiele się tutaj wydarzyło. Wielu wikariuszy, wiele powołań, niezliczona ilość sakramentów, tyle łask wyproszonych. Ksiądz dobrze wie, ile łez ta parafia księdza kosztowała, ile zdrowia, ile cierpliwości. Te wszystkie słowa – wiele – zamieniają się w jedno – w fundament. Przychodzą mi na myśl słowa świętego Pawła, który powiedział – jako roztropny budowniczy położyłem fundament. Księże proboszczu – ksiądz położył tutaj fundament na lata, jako budowniczy tej parafii. To jest księdza dzieło wiary. To jest dzieło księdza życia.

Odchodzący na emeryturę ksiądz dziekan Józef Huzar podziękował wszystkim za obecność podczas pożegnalnej Mszy świętej, kapłanom i osobom świeckim. Szczególne słowa podziękowania skierował do biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Wspomniał nieżyjącego abp Józefa Życińskiego, wyraził także wdzięczność biskupowi Bolesławowi Pylakowi, który go wybrał i skierował do Lubartowa, aby właśnie tutaj zbudował on kościół i stworzył parafię.

Za pomoc i współpracę ksiądz dziekan podziękował władzom województwa – na ręce wicewojewody Mariana Starownika, władzom miasta reprezentowanym przez burmistrza Janusza Bodziackiego oraz jego zastępcę Radosława Szumca, a także władzom gminy reprezentowanym przez wójta Krzysztofa Kopyścia oraz starostwa – na ręce starosty Fryderyka Puły. Z nazwiska czy chociażby imienia ksiądz proboszcz wymienił wiernych zaangażowanych w pracę parafii – osoby działające we wspólnotach parafialnych oraz pracujące na plebanii.

Kochani, Bóg Wam zapłać za wszelkie dobro, jakie mi okazywaliście przez te lata – powiedział.

Podczas Mszy świętej odpustowej parafianie pożegnali też odchodzącego księdza Mariusza Karczmarczyka. Proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ks. Józefa Huzara, zastąpi ks. kan. mgr Piotr Stańczak – dotychczasowy dziekan dekanatu piaseckiego, przeniesiony z urzędu proboszcza parafii w Piaskach.

Aleksandra Jędryszka

 

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.


pozegnanie_parafia_8pozegnanie_parafia_17pozegnanie_parafia_21pozegnanie_parafia_18pozegnanie_parafia_19pozegnanie_parafia_20pozegnanie_parafia_22pozegnanie_parafia_25pozegnanie_parafia_24pozegnanie_parafia_26pozegnanie_parafia_37pozegnanie_parafia_36pozegnanie_parafia_38pozegnanie_parafia_23pozegnanie_parafia_50pozegnanie_parafia_30pozegnanie_parafia_31pozegnanie_parafia_32pozegnanie_parafia_33pozegnanie_parafia_29pozegnanie_parafia_48pozegnanie_parafia_47pozegnanie_parafia_46pozegnanie_parafia_34pozegnanie_parafia_35pozegnanie_parafia_39pozegnanie_parafia_40pozegnanie_parafia_41pozegnanie_parafia_42pozegnanie_parafia_43pozegnanie_parafia_44pozegnanie_parafia_45pozegnanie_parafia_49pozegnanie_parafia_7pozegnanie_parafia_27pozegnanie_parafia_28pozegnanie_parafia_53pozegnanie_parafia_51pozegnanie_parafia_54pozegnanie_parafia_55pozegnanie_parafia_56pozegnanie_parafia_57pozegnanie_parafia_58pozegnanie_parafia_59pozegnanie_parafia_60pozegnanie_parafia_61pozegnanie_parafia_62pozegnanie_parafia_63pozegnanie_parafia_64pozegnanie_parafia_65pozegnanie_parafia_66pozegnanie_parafia_67pozegnanie_parafia_68pozegnanie_parafia_69pozegnanie_parafia_70pozegnanie_parafia_71pozegnanie_parafia_72pozegnanie_parafia_73pozegnanie_parafia_74pozegnanie_parafia_75pozegnanie_parafia_76pozegnanie_parafia_77pozegnanie_parafia_78pozegnanie_parafia_79pozegnanie_parafia_80pozegnanie_parafia_81pozegnanie_parafia_82pozegnanie_parafia_83pozegnanie_parafia_84pozegnanie_parafia_85pozegnanie_parafia_9pozegnanie_parafia_10pozegnanie_parafia_11pozegnanie_parafia_12pozegnanie_parafia_13pozegnanie_parafia_14pozegnanie_parafia_15pozegnanie_parafia_16 

 

 

 

 

 

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7581).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.