Odwiedź relikwie błogosławionego księdza Popiełuszki

Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki 15 lutego zostały uroczyście przekazane Parafii św. Anny w Lubartowie. Wierni mogą oddawać im cześć jeszcze do 22 lutego.DSC_9771

Organizatorem peregrynacji (uroczystego przewożenia relikwii w celach kultowych) jest Region Środkowowschodni NSZZ „Solidarność”. Relikwie proboszczowi Andrzejowi Majchrzakowi przekazał Marian Król, przewodniczący regionu.

Błogosławiony ksiądz Jerzy był kapłanem wyznaczającym drogi świętości na dzisiejsze czasy. Podobnie jak papież Franciszek pokazuje on, że nie ma mowy o autentycznym chrześcijaństwie bez solidarności z ubogimi i prześladowanymi – mówił podczas niedzielnej uroczystości Marian Król.

Peregrynacja relikwii ks. Popiełuszki rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku w Świdniku. Od tego czasu relikwie „wędrują” do parafii w różnych miastach województwa. Peregrynacja relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz obrazu Matki Boskiej Solidarności i Krzyża Nowohuckiego jest przygotowaniem do XXXIII Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, która zaplanowana jest na 20 września.

Krzyż Nowohucki znajduje się na osiedlu teatralnym w Krakowie, był przez wiele lat jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowej Huty. Pielgrzymujący po naszym regionie krzyż jest miniaturą tego umieszczonego w Nowej Hucie, którego z narażeniem życia bronili tamtejsi robotnicy. Przekazali go pielgrzymi NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolska podczas jednej z pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Natomiast obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Robotników został namalowany w 1984 przez malarza Artura Chacieja. Powstał on w trzech kopiach. Najmniejszy z nich otrzymał ks. Popiełuszko, który stwierdził w prywatnej rozmowie, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Robotnicy chcieli, by umieszczona na tle biało – czerwonej flagi Matka Boska Częstochowska nosiła nazwę „Solidarności”.

Wierni mogą odwiedzać relikwie w lubartowskiej Bazylice jeszcze do dnia 22 lutego. Następnie zostaną one przekazane do Parczewa. Wydarzenie to poprzedzi nabożeństwo o godz. 9 rano.

DSC_9765 DSC_9766 DSC_9768 DSC_9769 DSC_9770

DSC_9775
DSC_9776 DSC_9778 DSC_9779 DSC_9780 DSC_9782