W dziale | Fakty

Pamięć nie przeminie

Opublikowany 03.03.2020

Mieszkańcy Lubartowa 2 marca mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w obchodach Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych”. Jej organizatorami były dwie placówki: Zespół Szkół nr 2 w Lubartowie oraz Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej ZS nr 2. Nie zabrakło na niej szczególnych gości m.in. Starosty Lubartowskiego Ewy Zybały czy też dyrekcji i delegacji lubartowskich szkół.

Dzień ten stał się wyjątkową okazją do wzruszeń oraz przemyśleń nad współczesnym patriotyzmem. Uczniowie klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego oraz wychowankowie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury szczególnie zadbali o to, by w ich słowach, piosenkach i przedstawieniu złożyć szczególny hołd tym, którzy tak dzielnie walczyli o niepodległość Polski. W ustach utalentowanych wokalistów wybrzmiały takie utwory jak ,,Białe róże”, ,,Pieśń kronika” czy też ,,Nasza ojczyzna”.

Część teatralna poświęcona została historii Anastazji Glinickiej, młodej dziewczyny, która kochała żołnierza Władka Grudzińskiego. Aby ocalić tę miłość, sama musiała stać się niezłomną. Niezłomne były również inne kobiety- żony, siostry i matki żołnierzy wyklętych. Ich niezwykła siła i heroizm zasługują na uznanie. Większość z nich była bita, poniżana, torturowana, ale walczyły do końca. Nikt nie mógł pokonać ich odwagi i miłości. Jeszcze była nadzieja, jeszcze życie trwało… Jeszcze życie trwa i dzisiaj każdy z nas może stać się takim cichym bohaterem.

Natalia Strońska, kl. Id

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (7471).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.