W dziale | Fakty

Pamięci ofiar Katynia i Smoleńska

Opublikowany 12.04.2016

Uroczystości upamiętniające rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem zorganizowane zostały w naszym mieście przez Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz samorząd Miasta Lubartów. W sali widowiskowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury przypomniano tragiczne w historii Polski wydarzenia.

Pierwszą częścią obchodów była Msza św. w Bazylice św. Anny w Lubartowie w niedzielę 10 kwietnia. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządu miejskiego – burmistrz Janusz Bodziacki, jego zastępca Radosław Szumiec, sekretarz Anna Bielińska, naczelnik Wydziału Oświaty Ewa Sędzimierz, radni, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe Armii Krajowej i NSZZ  Solidarność”, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Psallite Deo pod kierownictwem Zbigniewa Skrzypka.

Druga część uroczystości związanych z upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej i zbrodni katyńskiej miała miejsce we wtorek 12 kwietnia w Lubartowskim Ośrodku Kultury. – Spotykamy się w tym szczególnym momencie życia naszej ojczyzny po to, aby przeżyć, pomyśleć i wyrazić wdzięczność tym, którzy byli przed nami – mówił burmistrz Janusz Bodziacki. – Wspomnienia rocznicowe Katynia i Smoleńska są to dziś dwa nierozerwalne miejsca złączone daniną polskiej krwi. Katyń i Smoleńsk to swoista klamra dla dramatycznych wydarzeń ostatniego stulecia naszej ojczyzny. Wydarzenia tamtych lat kierują nas do sposobu oddawania swojego życia i pracy dla drugiego człowieka i ojczyzny. Ci, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, zrobili dla nas wszystko. Warto sobie zadać pytanie: czy Polacy po 1940 r. przez kolejnych kilkadziesiąt lat i my teraz obecnie żyjący jesteśmy godni ich ofiary. Burmistrz odczytał adres skierowany do uczestników uroczystości w LOK przez Małgorzatę Sadurską, szefa Kancelarii Prezydenta RP: „ Dziękuję za zaproszenie do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających 76 rocznicę zbrodni katyńskiej i 6 rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Gromadzimy się w tych dniach w tak wielu miejscach w Polsce, by oddać hołd obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej, których rozstrzelano wiosną 1940 roku w lesie katyńskim. Równocześnie wspominamy ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię oraz wszystkich, którzy pełniąc służbę dla ojczyzny, zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wyruszyli w tę podróż, by uczcić pomordowanych rodaków i pomodlić się nad ich grobami. Obchody 70 rocznicy zbrodni w Katyniu miały odbyć się z udziałem najwyższych władz państwowych i kościelnych, reprezentantów rodzin katyńskich, ludzi nauki i kultury. Jednak ten lot został dramatycznie przerwany. Mija szósty rok od tamtych tragicznych chwil. Jednoczyły nas wtedy ból i cierpienie. Czuliśmy, że jesteśmy wspólnotą. Bardzo potrzebna jest dziś nasza pamięć i modlitwa i dobra determinacja, by umacniać narodową więź. Łączę się z Państwem we wspólnej modlitwie. Chcę również wyrazić wdzięczność władzom samorządowym za zorganizowanie uroczystości w Lubartowskim Ośrodku Kultury, w których uczestniczyć będzie młodzież, zaproszeni goście i Lubartowianie. Wierzę, że bohaterowie tamtych wydarzeń są dla nas przykładem odpowiedzialności za losy kraju. Jestem jednocześnie przekonana, że istotne jest dzisiaj także nasze świadectwo wiernej służby i oddania Polsce. Życzę Państwu wielu dobrych działań, które będą służyć miastu i całej ojczyźnie”.

W programie obchodów była również projekcja filmu z serii Echa Katynia pt. „Epitafia katyńskie”, połączona z komentarzem pracownika IPN, dr Adama Puławskiego. A uczniowie Gimnazjum nr 2 przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. „Ich głosu nic nie zagłuszy…”. Goście mieli też okazję obejrzeć wystawę fotograficzną „Katyń – Smoleńsk” w Galerii w Rynku.

Sylwia Nowokuńska

DSC_4022-Lubartowiak-960W9 DSC_4026-Lubartowiak-960W9 DSC_4033-Lubartowiak-960W9 DSC_4034-Lubartowiak-960W9 DSC_4049-Lubartowiak-960W9 DSC_4050-Lubartowiak-960W9 DSC_4051-Lubartowiak-960W9 DSC_4058-Lubartowiak-960W9 DSC_4063-Lubartowiak-960W9 DSC_4067-Lubartowiak-960W9 DSC_4068-Lubartowiak-960W9

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6754).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.