Pamięci Sienkiewicza w Gimnazjum nr 2

Henryk Sienkiewicz i jego twórczość to tematyka Powiatowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 4 listopada w Gimnazjum nr 2 pod hasłem „Henryk Sienkiewicz – w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci”. Celem konkursu było upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu i literaturze epoki pozytywizmu, pokazanie ich związków z innymi rodzajami sztuk, wskazanie na patriotyczny, a także europejski charakter twórczości Pisarza. Wśród młodzieży jest wielu zainteresowanych prozą Henryka Sienkiewicza oraz rozwijaniem piękna słowa mówionego. Powiatowy Konkurs Recytatorski sprawił, że gimnazjaliści mieli szansę wykazania się umiejętnościami w tym zakresie. Rok 2016 ogłoszono Rokiem Sienkiewicza, gdyż przypada 100. rocznica jego śmierci, 170. rocznica urodzin oraz 120. rocznica ukazania się drukiem jego najpoczytniejszej powieści pt. „Quo vadis”. W obliczu tak doniosłych jubileuszy Laureata Nagrody Nobla uczniowie z gimnazjów powiatu lubartowskiego, by uczcić Wielkiego Polaka i Patriotę, odpowiedzieli na zaproszenie organizatorek konkursu: pani Urszuli Dobosz-Chruścik i pani Kingi Kasprzak. Otwarcia Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dokonała wicedyrektor Gimnazjum nr 2 pani Anna Rzezak. Przywitała przybyłych uczniów i nauczycieli, po czym recytatorzy prezentowali fragmenty bogatej twórczości Pisarza. Wysłuchaliśmy fragmentów powieści: „Pan Wołodyjowski”, „Ogniem i mieczem”, „Quo vadis”, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”, a także noweli: „Sachem” czy „Janko Muzykant”.

glowne

Interpretacjom przysłuchiwała się komisja konkursowa w składzie:

  1. Małgorzata Smagorowicz – przewodnicząca

  2. Małgorzata Chlebiej – członek

  3. Grażyna Janisz – członek

  4. Ewa Latusek – członek

Recytatorzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom interpretacji utworów, toteż komisja miała dylemat, by dokonać sprawiedliwej oceny. Po gorących obradach nagrody otrzymali:

I nagrodę przyznano (ex aequo):

  • Weronice Smolińskiej z Gimnazjum nr 1im. Bohaterów Westerplatte
    w Michowie – nauczyciel pani Grażyna Janisz

  • Patrycji Kwaśniewskiej z Publicznego Gimnazjum w Niedźwiadzie
    – nauczyciel pani Małgorzata Chlebiej

II nagrodę otrzymała:

  • Alicja Czapska z Zespołu Szkół w Starym Uścimowie – nauczyciel pani Małgorzata Smagorowicz

III nagrodę otrzymała:

  • Alicja Kusyk z Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie –
    – nauczyciel pani Urszula Dobosz-Chruścik

Komisja przyznała następujące wyróżnienia:

  1. Emilii Gołębiowskiej z Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie –
    – nauczyciel pani Kinga Kasprzak

  2. Oldze Sidor z Zespołu Szkół w Starym Uścimowie – nauczyciel pani Małgorzata Smagorowicz

  3. Patrycji Szulik z Publicznego Gimnazjum w Niedźwiadzie – nauczyciel pani Edyta Kowalczyk

Wszyscy uczestnicy Powiatowego Konkursu Recytatorskiego prozy H. Sienkiewicza otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Elżbietę i Antoniego Białków –
– właścicieli Firmy Księgarsko-Usługowej w Siedliskach. Dyplomy i nagrody książkowe wręczyła uczestnikom wicedyrektor Gimnazjum nr 2 pani Anna Rzezak.

Ważnym aspektem konkursu był moment integracji. W oczekiwaniu na werdykt komisji konkursowej młodzież miała możliwość porozmawiania, delektując się słodkim poczęstunkiem. Spotkania uczniów z wielu szkół dają szansę na wymianę doświadczeń,
a także stwarzają możliwość wzajemnego poznania. Mamy nadzieję, że udział w konkursie uczniowie będą wspominać z przyjemnością.

Urszula Dobosz-Chruścik

image041image046-1image048image050-1image058

image038-1

image009