W dziale | Fakty

Po europejsku w Warszawie

Opublikowany 31.03.2015

Działający w II Liceum Ogólnokształcącym im. P. Firleja w Lubartowie Szkolny Klub Europejski „EUROSTOP” 24 marca odwiedził Warszawę. Uczniowie mieli warsztaty w Fundacji Schumana oraz obejrzeli spektakl „Konserwator” w Teatrze Komedia.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy – relacjonuje uczennica Anna Humeniuk – była Fundacja Schumana, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach z wolontariuszami EVS, czyli Wolontariatu Europejskiego. Podczas zajęć prowadzonych w języku polskim i angielskim młodzi ludzie z Ukrainy i Macedonii przybliżyli nam idee i funkcjonowanie wolontariatu w Unii Europejskiej. Dowiedzieliśmy się także, co trzeba zrobić, aby zacząć przygodę z EVS i na czym polega praca międzynarodowego wolontariusza. Prowadzący zachęcali nas do udziału w tego typu projektach, twierdząc, że nie tylko dają one doświadczenie zawodowe, ale także są niesamowitym przeżyciem i pozwalają nawiązać trwałe znajomości z ludźmi z całego świata. Sympatyczna Ukrainka Basia opowiadała wiele o swoim kraju, zwyczajach i tradycjach, a także o panującej tam obecnie sytuacji politycznej.

Po odbyciu warsztatów wybraliśmy się na spacer po parku przy Alejach Ujazdowskich, gdzie towarzyszyła nam prawdziwie wiosenna pogoda. Pozostając pod wrażeniem wielu imponujących pod względem architektonicznym siedzib ambasad, udaliśmy się do Teatru Komedia na sztukę „Konserwator”. Jest to spektakl francuskiego dramatopisarza Erica Assous. Komedię uświetnili wybitni aktorzy – m. in.: Maria Pakulnis, Katarzyna Zielińska, Wojciech Wysocki, Bartosz Obuchowicz czy Jan Jankowski. Akcja sztuki toczy się we współczesnym Paryżu i dotyczy problemów sercowych głównej bohaterki – Severine – która prowadzi świetnie prosperujące wydawnictwo. „Konserwator” to spektakl niezwykle dynamiczny i trzyma w napięciu aż do ostatniej chwili. Niezapomniane emocje oraz gra aktorska, a w szczególności główna kreacja postaci granej przez Marię Pakulnis, sprawiły, że mamy ochotę obejrzeć sztukę kolejny raz. W drodze powrotnej zrodziły się już plany kolejnego wyjazdu Klubu Europejskiego z obowiązkową wizytą w jednym ze stołecznych teatrów. Opiekunami uczniów byli nauczyciele II LO: Konrad Pcian, Aleksandra Solarz oraz Agnieszka Opolska.

Anna Humeniuk, kl. II a

Warszawa 1 Warszawa 4 Warszawa 5 Warszawa 6 Warszawa Główne Warszawa 3

Autor:

<- zobacz inne artykuły tego autora (6315).


Skontaktuj się z autorem

Pozostaw opinię

Musisz być zalogowany/a, aby móc komentować.