Polskie nowele w II LO

II Liceum Ogólnokształcące im. P. Firleja w Lubartowie po raz kolejny dołączyło do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, która promuje nie tylko czytelnictwo, ale także znajomość klasyki polskiej literatury.

19 września w II LO akcję zainaugurowała Dyrektor Halina Zdunek, która zaprezentowała fragment „Orki” Władysława Stanisława Reymonta. W Narodowym Czytaniu uczestniczyły wszystkie klasy pierwsze. Przedstawiciele każdej z klas odczytali fragmenty wybranych utworów. Były to nowele: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie jest organizowane od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Akcję, podobnie jak poprzednio, swoim honorowym patronatem objęła Para Prezydencka. Do tegorocznej, ósmej już edycji Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała osiem nowel z ponad stu nadesłanych propozycji tytułów. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że to teksty, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Uczniowie II LO interpretacją wybranych utworów bardzo chętnie zaangażowali się we współtworzenie akcji Narodowego Czytania. Ta niecodzienna lekcja z pewnością skłoniła wielu, by powrócić do lektury polskich nowel oraz zachęciła do indywidualnego odkrywania piękna innych tekstów polskiej literatury.

AO