Promocja książki „Lubartów i Ziemia Lubartowska”

Lubartowskie Towarzystwo Regionalne we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. A. Mickiewicza zorganizowało 25 września w czytelni tej placówki spotkanie związane z promocją najnowszego tomu książki „Lubartów i Ziemia Lubartowska 2013”. 

Osiemnasty tom publikacji Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego  wydany na 470-lecie Lubartowa

Obraz 218

Promocję naszej książki organizujemy w tej bibliotece po raz drugi – mówiła Maria Kozioł, prezes LTR. – Zaproszeni zostali ci, którzy pracowali nad powstaniem książki – autorzy tekstów, fotografii, redakcja techniczna i sponsorzy. A także dyrektorzy szkół, regionaliści,  pracownicy bibliotek oraz innych instytucji kultury. Bardzo dziękuję wszystkim za życzliwą współpracę.

Książka została wydana na okoliczność 470-lecia Lubartowa, która przypadła 29 maja. Zawiera artykuły, szkice, legendy, wspomnienia, biogramy, fotografie oraz wydarzenia kronikarskie na temat życia miasta i powiatu. Są również informacje (zarówno z historii przeszłej, jak i współczesnej) dotyczące zabytków, literatury, sportu oraz cenna bibliografia. Nakład książki to 1200 egzemplarzy. Głównym jej sponsorem jest Urząd Miasta Lubartów.  – Dzisiejsze spotkanie jest najlepszą sposobnością, aby wyrazić wdzięczność tym, którzy tworzyli dobro naszego miasta, opisując wydarzenia o przeszłości, o naszej historii, Lubartów, nasza mała ojczyzna, świętuje jubileusz 470-lecia założenia miasta – zwrócił się do zebranych burmistrz Janusz Bodziacki. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania publikacji „Lubartów i Ziemia Lubartowska”.

Swoistą recenzję książki „Lubartów i Ziemia Lubartowska” przedstawiła zebranym Małgorzata Sabat, nauczyciel historii w ZS nr 2:

„Cztery pierwsze wydania miały format zeszytowy, potem były formaty książkowe. Ta publikacja ma podobną strukturę wewnętrzną, 8 rozdziałów, a w nich zostały zawarte materiały z różnorodnych dziedzin, uszeregowane w tematyczne działy. Wydanie tego tomu zbiegło się ze szczególną okolicznością, jaką jest jubileusz 470-lecia naszego miasta. Dlatego też pierwszy rozdział „Z przeszłości miasta i regionu” otwiera artykuł pana Janusza Bodziackiego pt. „Lubartów w 470-lecie miasta (1543-2013)”. Kolejne artykuły już przechodzą do wydarzeń z przeszłości miasta i regionu. Historia Lubartowa nierozerwalnie związana jest z rodziną Sanguszków. Dlatego zaciekawił mnie artykuł profesor Haliny Wiśniewskiej, która przybliżyła postać księżnej Sanguszkowej, pani na Lubartowie i protektorki języka polskiego. Rok 2013 to 150-lecie powstania styczniowego, więc znakomity znawca tego tematu profesor Wiesław Śladkowski wraca do tego tematu. Nie same walki i potyczki są istotne. Autor podkreślił, że lubartowianie walczyli w powstaniu od pierwszego dnia do ostatnich. Ciekawe jest, że mieszkańcy Lubartowa pomagali powstańcom, że leczyli ich Ojcowie Kapucyni. Moją uwagę zwrócił też artykuł Edyty Targońskiej, która prowadzi nas szlakiem miejsc walk Polaków o niepodległość. Kroki powinniśmy kierować na cmentarz lubartowski, gdzie autorka skrupulatnie opisuje groby powstańców listopadowych, styczniowych, groby żołnierzy, którzy walczyli podczas I wojny św. i wojny polsko – bolszewickiej. Zwraca uwagę na kapliczki (przy ul. Lipowej i ul. Mickiewicza), które są ważne dla mieszkańców Lubartowa i wrosły w nasz pejzaż. Dr Mariusz Mazur przedstawił w publikacji sylwetki starostów powiatu lubartowskiego z lat 1918 – 1950. Natomiast profesor Waldemar Michalski przypomniał sylwetkę Wandy Śliwiny, która nigdy nie zapomniała o swoim ukochanym Lubartowie. Prezes Maria Kozioł opisała losy szpitala sejmikowego – o prawie 100-letnim okresie działalności – zwanego przez mieszkańców starym szpitalem. Miłość do Lubartowa ujawnia się w rozdziale III – „Poezje”. A ostatnie rozdziały to „Sylwetki zasłużonych Lubartowian” i „Pro Memoria” – pozwala poznać tych, którzy odeszli. Można tu wspomnieć ks. Walentego Ligaja, który 29 lat był proboszczem parafii św. Anny w Lubartowie. Ta publikacja jest bardzo potrzebna, a dla młodzieży jest podstawowym źródłem historii regionalnej, może ona poznać własne korzenie i to, że wydarzenia, które działy się w Lubartowie, są cząstką dziejów Polski”.

Książka została przesłana do wielu zainteresowanych. – O jej docenieniu mogą świadczyć listy nadesłane z różnych części Polski – powiedziała Maria Kozioł. Listy odczytała Zofia Zdunek, wiceprezes LTR:

List I z Łodzi: „ Wielce szanowni Państwo bardzo serdecznie dziękuję za wspaniałe opracowanie o historii i współczesności Lubartowa i Ziemi Lubartowskiej. Z wielką przyjemnością poznam bliżej dawnych i bliskich sąsiadów. Bardzo serdecznie pozdrawiam Zarząd LTR i komitet redakcyjny książki”.

List II z Lublina: „Bardzo serdecznie dziękuję za najnowszy tom „Lubartów i Ziemia Lubartowska”, pięknie zredagowany, nadzwyczaj ciekawy treściowo. Gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy”.

List III z Warszawy: „Bardzo dziękuję za przesłanie mi książki „Lubartów i Ziemia Lubartowska”. Losy ludzi i wydarzenia, które się na tej ziemi rozgrywały, warte są utrwalenia. Wysoko cenię publikacje popularno – naukowe o tematyce historycznej. Z uznaniem podziwiam aktywność LTR wydającego 18 tom tej serii opracowań, w dodatku w pięknej szacie graficznej. Działania Państwa przyczynią się do wychowania patriotycznego młodych pokoleń i szerszego zainteresowania regionem”.

Przy okazji w bibliotece miał miejsce wykład profesora Wiesława Śladkowskiego (jednego z autorów artykułu w książce) na temat powstania styczniowego w 150 rocznicę. Odczyt dotyczył sylwetki Szwajcara Franciszka von Erlacha, który podczas tajnej misji zebrania informacji na temat działań konspiracyjnych w Polsce, zetknął się z powstańcami na Lubelszczyźnie.

Sylwia Nowokuńska

Obraz 206 Obraz 231 Obraz 243 Obraz 250 Obraz 256 Obraz 202